logo

Çırak bulamamaktan dert yanıyorlar.

Kent Haber

Türkiye’nin pek çok yerinde olduğu gibi Bodrum’da da sanayi sitelerinde çalışacak çırak bulmakta zorluk çekerken, ustalar, mesleklerini devam ettirecek çırak bulamamaktan dert yanıyor.

Yoğun göç alan kentlerin başında gelen Bodrum’da hızlı nüfus artışı ve işletmelerin sayısında çoğalma ile birlikte, iş gücüne ihtiyaç da artıyor. İş gücüne en fazla ihtiyaç duyan yerlerden biri de sanayi siteleri. Fakat Bodrum sanayi sitelerinde hizmet veren ustalar ise mesleklerini öğretecek genç bulamamaktan dert yanıyor. Esnaflar, sanayi sitelerinde olduğu gibi diğer sektörlerde de eleman ihtiyacı olduğunu belirterek , “Yeni nesil iş beğenmiyor” şeklinde yorumluyorlar.

Konacık Sanayi Sitesi’nde hizmet veren Bodrum Otocam İşletmesinin sahibi Mustafa Eğdi konu ile ilgili, “Ben 10 senedir bu işin içerisindeyim ve 29 yaşındayım. Bizden sonra çok çırak gelmedi. Kimse çocuğunu sanayiye çırak olarak vermek istemiyor. Sanayilerde herkesin eleman sıkıntısı var. Yaz tatili geldiğinde öğrenciler 3 ay boyunca geziyorlar ama sanayiye meslek öğrenmeye gelseler okulunda başarılı olamamalı durumunda ellerinde meslekleri olur.” derken, Can Oto Egzoz İşletmecisi Ahmet Göksu da mesleğini öğretecek genç bulamamaktan dert yanarak şunları söyledi;

“Çıraklık eğitime eleman istediğime dair talepte de bulundum. Fakat yeni nesil artık sanayide çalışmak istemiyor. Biraz daha rahat iş istiyorlar. Biraz daha modern bir iş istiyorlar. Yani görünen o. Sanayiye gelmek istemiyorlar. Çocuk okulu bıraksa bile sanayiye gelmiyor. Benim işyerimde bir tane eleman var.”

Hasan Akgün isimli bir başka usta ise ilerleyen yıllarda bozulan parçayı tamir etmenin ortadan kalkacağını savunarak, “Bizden sonra bu işleri yapacak çok az kişi kalacak gibi görünüyor. Bizlerden sonra bu iş servislere gider, onlar da tamir yapmazlar. O zaman da ‘sök at, yenisini tak’ olur. Bozulanı tamir etmek gibi bir durum olmaz. Bu da milli ekonomiye zarar olur.” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

gaziantep escort