logo

Curcuna mı Şenlik mi?…


Okurdan Mektup
info@gundoggayrimenkul.com

CURCUNA MI ŞENLİK Mİ?…

Yerel Yönetim seçimlerine altı ay kaldı. Siyasette bir gün bile çok uzun süre olarak yorumlanırken, seçim hazırlıkları için de bir yıl kısa süre olarak değerlendirilebiliyor.

Kentimizde seçimler önceleri üç parti arasında geçerken (CHP, MHP, AKP) bu kez parti sayısı İYİ Parti katılımıyla 4 oldu. Mehmet Tosun’un adaylığını koyuncaya dek MHP Bu bağlamda kayda değer bir varlık gösterememişti (Merkezde) Ancak o aşamada MHP daha doğru söylemle Tosun, CHP için büyük tehlike haline geliverdi.

Bu kez ne mi olur?… Seçim, CHP ile İYİ parti arasında geçebilir diye değerlendiriyoruz ki, başka türlü bir seçenek yeğlesek biraz afaki ölçüye kayılabilir.

AKP ilk sözü söyleyen oldu ve de sürdürüyor iddia ve söylemlerini. Görmeye alıştığımız yöntemlerin bu kez de görüleceğe ve uygulanacağa benziyor. Bu zamana dek başka bir seçenek gündeme gelmediğine göre süreç olanca hızıyla yaşanacak demektir.

Önce Bodrum ve Muğla örgütleri strateji belirlemiş ve uygulamaya koymuştur. Strateji hep aynı içerikli : Teke tek ve hane, hane. Bordum ve Muğla konusunda İl Başkanı ile ilçe Başkanı çok iddialı görünüyor. Amaçlarını, Bodrum ve Muğla’yı almak olarak kararlı bir görünümde açıkladılar. Slogan haline gelmiş bu amaçla olanca emeği harcama kararlılığı da ilan edilmiş oldu.

Bu konuda bir diğer taraf da, buna olasılık vermiyor. Biz de diyoruz ki: Olsun da görelim riskli yorumların yeri yok. Geçen seçimlerdeki sonuçlar böyle söyletiyor. Ancak Gerek İYİ Parti gerekse AKP kararlılığı için de Büyük Usta Şinasi’nin özdeyişini anımsıyoruz: “Ceht ile sıçan tahtayı deler.”

İYİ Partiye gelince: Bu Parti Bodrum’da bu kez önemli olguların yaratıcısı olacağa benziyor. Bodrum örgütü önceleri önemli başarıların imzacısı olduğuna göre bu seçilmede de imzasını yadsımayacak. Karşı partilerin zaaflarını en iyi şekilde değerlendiklerini söylemek yanlış eksik olmayacak gibi. Her ne kadar pek sesleri çıkmıyor görünse de, samanın altına su salındı hedef üzerine çıkıp müezzinlik yapmaya döndü. O nedenle de zamanı ölçülü kullanacakları belirginleşti. Muğla yerelinde CHP nin yapacağı ki, yapmaya niyetli görünüyor, İyi Parti için bulunmaz bir nimet haline gelebilir.

CHP, aday çokluğu ve “Yanındayız!” afişlerini asmakla güründü. Aday sayısını 26 adedi bulduğu bunun kırkı da aşabileceği söyleniyor.

23 Eylülde (Bizim için çok anlamlı olmasına karşın,Bodrum’da olmadığımızdan katılamadık.)
Alevi derneğinin yaptığı Aşure (Aşara) etkinliğinin yerel basında yayımladığı resimlerden anlaşıldığı kadarı ile hareket “CHP de iç savaş başladı.” Diyenlerin sözlerinin gündem haline gelebileceği işaretini verdi. Parti, bu seçimde iki başlı hareket edeceğe benziyor. Asla onaylayamadığımız İnce olgusu seçimlerde parti için handikap olabilir diye düşünüyoruz.

Rahmetlik saygıdeğer Erdal İnönü’yü anımsayalım. Lokantada “Ne alırdınız.” Lafına karşılık, “Teşekkürler. Biz bir şey almayalım. Birbirimizi yiyeceğiz!”söylemi Bodrum deyişiyle : “Sakın gündem olur.”

Aşara’da adaylardan olacağını bildiğimiz bazıları boy gösterdi. Bir tarafta günün anlamını en değerli ölçüde anlamlandıran halk, diğer tarafta bir , ikisi, Milletvekillerinden Ankara’da destek arayan adaylar. Ani adaylar kayırılma arayışında. İçimizi acıtan görüntüler.

Sayın Vekillerimiz, sizler Halkımızın hizmetkarısınız. Özellikle anlattığım ölçüde davrananların tuzak kementleri ayağınıza dolaştırılabilir. “Bugün Başkan, yarın Milletvekili” sloganı onların akıllarının bir köşesinde ilke olarak depolanıyor.

Adayların biri hariç (tanımladığımız) diğerlerinin de Başkan adaylığı için elbette bir engeli görülmüyor.

Diğer taraftan aday hatta Başkan olmaya değer gördüğümüz bazı arkadaşlarımızın da sütre gerisinden alana inme zamanı geldi diye değerlendiriyoruz.

CHP nin itibar ettiği diğer bir olgu da sokaklara kimin tarafından nasıl, neden, hangi amaçla ve niye astığı anlaşılamayan “YANINDAYIZ1” pankartları. 38 günlük hak mahrumiyeti cezası almış bir Başkanın yanında olmak , bundan böyle işlenebilecek suçların da niteliğine peşin olarak olur verme olarak değerlendirilebilir. Ayrıca suça teşvik olarak ta yorumlanması hiçte yanlış olmaz.”HALK PARTİSİ HALKIN YANINDADIR, HALKLA BERABERDİR! PARTİNİN SLOGANLAŞMIŞ SÖYLEMLERİNDEN BİRİDİR. Kişi için iktibası yanlıştır, ayıptır.

Dün bir köşe yazısında şöyle söyleniyordu: “CHP de iç savaş başladı. Türkiye’yi Saltanata teslim edenler elde kalmış birkaç il ve ilçeye kendi adamlarını oturtmak için birbirlerini yiyorlar.”

Partinin Genel Merkezi ve Milletvekilleri halkın bu değerlendirmesini boşa çıkarmak tan başka umarınız yok. Bu sorumluluk ne denli ağır hale gelirse gelsin, taşımak ve altından kalkmak zorunluluğu her zaman gündemin ilk maddesi.

Söylediklerim Yurttaş Değerlendirmesidir!!!
,

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...