DOLAR
32,6419
EURO
35,0924
ALTIN
2.445,96
BIST
10.616,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Hafif Yağmurlu
35°C
Muğla
35°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Açık
36°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
35°C
Pazar Az Bulutlu
35°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
35°C

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak
A+
A-
polat-galle

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik için verilen son tarih 31 Ağustos 2020 olarak duyurulmuştu. Yeni bir erteleme kararı çıkmadığı takdirde taşınmaz ticareti yetki belgesi resmi olarak yürürlüğe girmiş olarak kabul edilecek.

Buna göre emlak işletmelerinin 31 Ağustos 2020’ye kadar yetki belgelerini almaları gerekecek. Yetki belgesi olmayanlar ise emlakçılık yapamayacak.

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak

Konut satışı ve kiralanmasında yeni dönem

Şimdiye kadar 3’te 1’i oranında başvuru yapılan belgenin yanı sıra metrekare, mezuniyet, 12 aya kadar çalışma şartı da aranacak. Sahte ve yanıltıcı ilanlardan internet siteleri de sorumlu olacak. Birden fazla aynı ilanda sadece yetki alanın ilanı yayında kalacak. Belgesiz kayıt dışı bu işi yapmaya devam edenlere ise 10 bin TL ve 10 katına kadar ceza gündeme gelebilecek.

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak

Emlak danışmanlarının 3’te 1’i yetki belgesi aldı

Yeni Şafak’ın haberine göre, yetki belgelerine ilişkin olarak ellerinde net olarak başvuru yapanların sayısının olmadığını yenisafak.com’a ifade eden İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, pandemi öncesi İstanbul’da odaya ve sicile kayıtlı emlakçı sayısının 13 bin olduğunu bu rakamın 3’te 1’i yani 5 bin civarında emlakçının yetki belgesi aldığını bildiklerini söyledi.

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak

Gayrimenkul ofisine yerinde teftiş

Yetki belgesi alma süreçlerine ilişkin ise önceden yapılan müracaat sonrası bakanlık temsilcileri tarafından yerinde yapılan teftişler sonrasında yetki belgesi verildiğini kaydeden Aşa, bu teftişlerde bahsedilen adreste emlakçılık işinin yapılıp yapılmadığı, ikinci bir işin olup olmadığı ve söz konusu yerin home office olup olmadığına bakıldığını belirtti. Aşa, ev ofise hiçbir şekilde izin verilmediğini de sözlerine ekledi.

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak

Ruhsat zorunluluğu geliyor

Bakanlık personeli teftişiyle yapılan inceleme sonrasında yetki belgesi verilmesi şeklindeki uygulamada pandemi süreci ile birlikte değişikliğe gidildiğini dile getiren Aşa, ruhsat yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile emlakçıların da belediyeden ruhsat alması ve bu ruhsat ile yetki belgesi için başvuru yapmasının gündemde olduğunu söyledi.

Aşa, bu uygulama ile bakanlık artık belediyeden alınan ruhsat üzerinden ilgili kişinin yetki belgesini sisteme yükleyecek diye konuştu.

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak
Emlak ofislerinde metrekare şartı

Aşa, 5 Haziran 2018 yılından önce açılmış olan, odaya ve sicile kayıtlı bir emlakçılık eğitimi almış emlakçının ofis metrekaresine bakılmadığını yeni düzenlemedeki metrekare şartının bu tarihten sonra açılan ofisler için geçerli olduğunu da vurguladı.

5 Haziran sonrası için açılacak ofislerde metrekare şartının 30 metrekareden 20 metrekareye indirildiğini de belirten Aşa, 20 metrekarenin baz alınacağını ancak her bir danışman için ise 5 metrekare ilavenin olması isteneceğini kaydetti.

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak

Lise mezununa 12, üniversite mezununa 8 ay çalışma şartı

Düzenleme ile bu işi yapanların artık en az lise mezunu olacağını, 100 saatlik emlakçılık eğitimi alacağını ve kişinin de mesleki yeterlilik sınavlarına katılarak belge almasının zorunluğu olacağını kaydeden Aşa, ”Lise mezunları için 12 ay, üniversite mezunları için ise 8 ay son 5 yıl içinde bir fiil SGK’lı olarak çalışmış olmak gerekecek” dedi

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak

İlan girişi yapamayacak

Kayıtdışı bu işi yapanların sayısının ülke genelinde 500 bin civarında olduğunu ve düzenlemeni yürürlüğe girmesiyle birlikte bu kişilerin emlakçılık yapamayacağının altını çizen Aşa, ”İlk baskı tapu ve internet sitelerinden gelecek. Artık yetki belgesi olmadan internet sitelerine ilan girişi yapılamayacak. Eğer sahibinden ilan veriliyorsa o kişiden de vekalet veya tapu istenecek” dedi.

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak

Sahte ilanda dikkat çeken adım

1 Eylül’de uygulanmaya alınması planlanan düzenleme ile sahte ilanlara yönelik de dikkat çeken adım atılıyor.

İnternet sitelerine yüklenen sahte ve yanıltıcı ilanlardan portal yetkililerinin sorumlu olacağının altını çizen Aşa, düzenleme ile sahte ve yanıltıcı ilanın site sorumluları tarafından kaldırılmaması halinde söz konusu kişiler hakkında da işlem yapılabileceğini söyledi.

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak

Aynı ilan için yetki belgesi şartı

Aynı ilanın birden fazla kişi tarafından girilmesi halinde ise Aşa, yönetmeliğin onunla ilgili de bir kısıtlama getirdiğini ve mal sahibi ile kim yetki belgesi sözleşmesi imzalamış ise onun ilanının sadece yayında kalacağını belirtti.

Aşa, yeni dönemde müşteriler ile düzenlenecek sözleşmelerde aykırılıklara artık kesinlikle izin verilmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak

Tapuda yeni dönem

Tapu işlemlerine yönelik ise; şu anda yetki belgesi alan kişilerin bakanlık tarafından sisteme işlendiğini ve yayımlanmaya başlandığını dile getiren Aşa, online olarak yapılan başvuru portalına emlakçı bölümü konulduğunu bu butonun ise 1 Eylül itibariyle devreye alınacağını ve bir emlakçının yetki belgesi olması halinde web tapu üzerinden işlem yapabileceğini söyledi.

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak

100 bin TL’ye kadar cezası var!

Yetki belgesiz kayıt dışı olarak bu işi yapmayı sürdürenler için ise yakalanmaları halinde cezai işlem uygulanacağını aktaran Aşa, ceza oranlarının ise 3 bin TL’den başlayıp işlemin türüne göre 10 bin TL’ye kadar çıktığını ve ilgili bakanlığın bu cezaları 10 katına kadar uygulamakla yetkili olduğunu söyledi.

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak

Emlakçılık sektöründeki kayıt dışılığı engellemek adına kendilerinin de bir teklifte bulunduğunu ve 1 Eylül itibariyle bu düzenlemenin de yürürlüğe girmesini beklediklerini sözlerine ekleyen Aşa, önerdikleri madde ile kayıt dışı emlakçıya bir ceza kesilirken onunla iş yapan emlakçıya ise en az 2-3 katı ceza kesilmesini istediklerini belirtti.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGENİZİ ZİNGAT – TOBB MEYBEM İLE ALIN

Zingat, TOBB MEYBEM ile yaptığı işbirliği ile Mesleki Yeterlilik Belgesi sürecinde Zingat üyesi gayrimenkul profesyonellerini destekliyor.  Zingat’ın TOBB merkezlerinde verdiği ücretsiz eğitimler ile sınava hazırlanabilirsiniz.

Dikkat! Yetki belgesi olmayan ilan girişi yapamayacak

5 soruda Zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ilgili bilinmesi ve yapılması gerekenler…

1) Zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir?

21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nun 22. maddesi çerçevesinde verilen belgedir. İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gerekli. Yeterlilik belgesi için www.myk.gov.tr adresi incelenebilir.

2) Zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi için nereye başvurmak gerekiyor?

Mesleki Yeterlilik Belgesi için TOBB MEYBEM tarafından 81 il ve 160 ilçedeki oda ve borsalara başvuru yapabiliyor.

3) Kimler başvurabilir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi başvurusu yapacaklarda aranan başlıca şartlar şöyle sıralanıyor:

• 18 yaşını tamamlamış olması.

• Eğitim durumunun en az lise mezunu olması.

• Mesleki yeterlilik belgesine veya gayrimenkul yönetimine ilişkin ön lisans diplomasının bulunması.

• İflas etmemiş veya konkordato ilan etmemiş olması. Ayrıca, iflas etmiş olsa dahi itibarını yeniden kazanmış olması.

• İşletmenin tüm teknik (bilgisayar, telefon, faks, masa, koltuk vb.) donanımlara sahip olması.

• Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olması.

• Kasten işlenen bir suçtan dolayı affa uğramış olunsa bile devletin güvenliğine, anayasal düzene ve işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçların yanı sıra casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme suçlarından hüküm giymemiş veya ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması.

• İşletmelerin Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne göre belirlenen bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması. Bu oran bir işletmede birden fazla tacir veya esnaf ve sanatkârın faaliyet göstermesi halinde, her bir tacir veya esnaf ve sanatkâr için yüzde 20 artırılarak uygulanıyor olacak.

4) Zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi ne kadar süreyle geçerli olacak?

Beş yıllık süreyle geçerli olacak ve beş yılda bir yenilenecek. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’nin yenilemesi ise, yetki belgesi geçerlilik süresinin sona ermesinden en az 30 gün önce, yetki belgesinde herhangi bir değişiklik olmaması durumundaysa değişikliğin gerçekleştiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde bilgi sistem üzerinden yapılabilecek.

5) Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunmayan gayrimenkul danışmanlarını neler bekliyor?

Zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmayan gayrimenkul işletmeleri ve gayrimenkul danışmanları 5 Aralık 2019 tarihinden sonra faaliyette bulunamayacak. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi almadan faaliyetlerine devam eden gayrimenkul işletmeleri ve danışmanlara 4 bin TL ceza verilecek.

Dolayısıyla emlak danışmanlarının 5 Aralık’a kadar mesleki yeterlilik belgesini almış olması gerekiyor. Yetki belgesi olmayan emlak ofisleri, İl Ticaret Müdürlüğü tarafından denetlenecek ve idari para cezası başta olmak üzere çeşitli yaptırımlar uygulanacak.

Kaynak: yenisafak.com, ntv.com.tr

Aktur tatil sitesi