logo

#Diren Özay Kartal


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Direnç, başka bir güç karşında gösterdiğimiz mukavemettir. Buradan yola çıkarak yazının başlığının ne kadar anlamsız olduğu bir gerçektir. Ortada direnilecek bir şey olması gerekir. Var mı direnç gösterilecek bir şey, yok.

Neden?

Çünkü; Özay Kartal direnmez, “Bu işten nasıl kazançlı çıkarım.” der, uyum sağlar.

#Direnkisebükü# etiketindeki derdi, doğa ve arkeoloji olsaydı, danışmanlık yaptığı firmalara “Bodrum’un tahribatında sizinle olmam” derdi.

Başdanışman Özay Kartal ‘ın uzmanlık alanı; tarih, arkeoloji, siyaset, reklam, pazarlama, basın, danışmanlık gibi başlıklarda toplanabilir. Tarihçi “Heredot” la yakın temaslarından dolayı, Bodrum tarihini de kendisinden iyi bilen yoktur.

Şu, para isteyen gazetecinin hikayesini anlatayım size. “Özay’la ne ilgisi var” demeyin, ilgisi olmasa yazmayız, ilgisi olmasa Başkan Kocadon işin içine girmez.

Hikayemiz ;

Yer Yalı Mahallesi Tavşanburnu

Yatırımcı : Halikarnas A.Ş – Astay – Mesut Toprak

Konu : Ruhsatsız yapılaşma ve dünya tarihinin en hızlı ruhsatının verilmesi.

Yatırım alanı yaklaşık 530 bin metrekare

Nedir mevzu? Mevzu derin.

Besa inşaat A.Ş’nin, THE BO VİERA olayından sonra, burada da karşıma çıktı Özay Kartal. Yatırımcı Halikarnas A.Ş’nin geçen yıl “Halikarnas Disco”nun kapatılmasıyla, olayı dramatize ederek başlattığı mağdur edebiyatı yaparak, aslında Bodrum’un bir değerini kaybettiğine toplumu inandırmak için basın toplantısı yaptı. Meğer amacı, yapmak istediği projeye muhalif haberler çıkmamasıymış. O dönemde, bazı yayın kuruluşlarına veda reklamları vererek olayı taçlandırmış ve herkes Halikarnas dostu olmuştu. Veda ederken söylediği son söz, ”Başka bir projede görüşmek dileğiyle.” oldu.

O proje, Bodrum’un en büyük yatırımı “Four Seasons Resort Bodrum “ olarak karşımıza çıka geldi. Projenin ön yüzünde Astay Mesut Toprak ( Recep Tayyip Erdoğan imam Hatip Lisesinin Restorasyonunu Yapan ve Cumhur Başkanının Kardeşim dediği kişi) görünmekte, arka planda Halikarnas A.Ş bulunmakta. Çünkü; devletin tahsisleri, Halikarnas A.Ş üzerinden yaklaşık 30 yıl önce yapılmıştı.

Ne yazık ki, kazmayı küreği kapan Bodrum’a geliyor.

Yatırımcılar Bodrum’u köy olarak görüyor ve istediklerini yapabileceklerini, Ankara’nın arkalarında olduğunu, kimi zaman basın yoluyla, kimi zaman sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflarla, gözümüzün içine sokmaya çalışıyorlar.

O Köy Bodrum…

“Orada Bir Köy Var Uzakta, O Köy Bizim Köyümüzdür Gitmesek te, Tozmasak ta, O Köy Bizim Köyümüzdür “ köyün muhtarı da Başkan Kocadon.

Konuya gel diyorum içimden.

Bodrumhaber.com haber portalına reklam verilmek üzere, fiyat istendi Özay Kartal tarafından, fiyat listesi web üzerinde var, oradan bakabilirsin dedim… Sormadım kimdir? Nedir? diye ama yüklü bir reklam olduğunu ifade etti. Adının gizli tutulmasını istemiş yatırımcı.

Kim verir Bodrum Basınına yüklü reklamı… Gizemli işlerde mutlaka vardır abuk durum. Bir gün gittim Özay Beyin yanına ne oldu reklam işi diye, rahatsız olmuştum gizliliğinden. Adını vermek istemedi, reklam işinin tamam olduğunu, önümüzdeki günlerde başlanacağını ifade etti.

Kim olduğunu ve fiyatını bilmeden reklam taahhüdünde bulunmam dedim, oysa bana neydi anlaşmayı Özay’ın reklam kuruluşuyla yapacaktım. Besa A.Ş de yaşadıklarımızı yaşamayalım, reklam verenin Astay Gayrimenkul olup olmadığını sordum. Haberi hazır fotoğraf bekliyordum çünkü. Evet orası dedi ve haber yapacağımı söyleyerek; “Sonra reklam verdik , neden haber yapıyorsunuz?” denmesin dedim.

Benden haberi yapmamamı talep etti…

“Bodrum’da herkes her işi yapıyor bizde para kazanalım.” dedi. Hayatım boyunca parayla işim olmadığını bildiği halde, beni suça ortak etmek istedi. “Bana bir hafta müsaade et, reklam fiyatını yükselteyim” dedi, ayrıca bu rakamdan kendisin komisyon talebi de vardı. Baktım çok ısrarcı tamam dedim çıktım.

Sözümü tutamadım… İrademi kimseye teslim etmem

Haberi yaptım. Özay beni aradı; “Haberin yapılmasının reklam işini zora soktuğunu, Başkan Kocadon’ un bu işe çok kızdığını, benim aramı bozmamamı” ifade etti. Rızkıma razı olmam gerektiğini söyleyerek, aslen aba altından sopa gösterdi….

“Ben Başkanın Marabası değilim ,Başkan’a selam söyle  ekmeğimi suyumu o vermiyor dedim.” Nesimi’nin  “Rızkımı veren Hüda dır,  Kula Minnet eylemem” sözü aklıma geldi, nede güzel söylemiş.

Neyse olayı kısaca anlattım…

Basına üç kuruş bedelle reklam vererek olayı kapatmaya çalışan fail, Başkan Kocadon’un Danışmanı Özay Kartal dır.

Başkan Kocadon, çok kızmıştı sanırım, basın özgürlüğü dediği “beni haber yapmayan basın, özgürdür”

Sizce para isteyen mi var, para teklif eden mi?

Ve İntikam !

Bir anda, Belediye Meclis toplantısında çıkış yapıyor …

“‘Şunu verirseniz, bunu haber yapmayız’ diyorlar. Yap kardeşim, bizim korkumuz yok.” Diyor…

Beni kastediyor.

Şimdi tekrar soruyorum Sayın Kocadon ;

Sizinle yapılmamış bir görüşme için, neden racon kestiniz?

Gazeteciler Cemiyeti açıklayın dediği halde, kim olduğunu neden açıklamadınız.

Bu işin içine nasıl girdiniz?

Yoksa işin arkasında siz mi varsınız? Danışmanınız sizden habersiz iş yapmaz sanırım?

Korkunuz yoksa, haber yapılmasın diye, Astay Gayrimenkul için hangi basın kuruluşuna, ne kadar verdiniz?

Bu işler başlamadan önce, yarımcıyı tanıştırmak için The Marmara otelde organize etiğiniz toplantıya kimler geldi, masrafları kim ödedi? ( İsimleri bende mevcut )

Astay Gayrimenkul ‘un reklamını yayınlatamayınca, Akedemia Vakfı’nın, Mozelyum projesinin reklamını mı verdiniz?

Anlatın akçeli işleri, bilelim Sayın Kocadon….

Yarın “Sen neden üstüne alındın, ben seni kastetmedim.” açıklaması gelebilir.

Not: Olaya, menfaat çatışması diye bakan kişilere tek sözüm var “Kişi kendinden bilir işi.” tüm yerel basını tarayın, kim haber yapmış, kim yapmamış bu yatırımları göreceksiniz.

 

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?
#

#Diren Özay Kartal” için 1 yorum

 1. fikret karataş : diyor ki:

  Sevgili Mustafa, yine yıkıp,yakıp ortalığı eylemişsin viran!. Aslında buradaki direnç kaybı farkında olamadıkları kaadar güçlü… almamaya, vermemeye, imzalamamaya karar verip, kararlarında sebat göstereme rolü oynamak istiyorlar ama beceremiyorlar. Yaratıcı Güç , kimine verdiği zaaf huyunu iştahla sergiledikleri için geri almaz. uğraşılar nafile. Yani vermemiş Mabut neylesin Mahmut!…
  Kimselerden ses çıktığı yok. Biri diyor ki, “bir daha yokum” kalanlar ise… Hadi, şimdi değil sırası geldiğinde deyiverelim!!!…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şaka Gibisin Sayın Gürün…

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum Belediyesi ’nden, basın toplantısı daveti aldık, gönderilen davet metni ; Değerli basın mensupları, “Bodrum Belediye Başkanlığı tarafından 22 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 16.00'da Bodrum Belediyesi Trafo Kafe'de geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenlenecektir.” “Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan basın toplantısına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün yanı sıra Bodrum'daki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacaktır. Gündeme dai...
 • O Zaman Başbakandı, Şimdi Cumhurbaşkanı…

  22 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Gülmeli mi ? Ağlamalı mı? Bilemedim. Bodrum’da birkaç gündür süren ve gösteriye dönüşen imara aykırı yapılarla ilgili yapılan işlemler, pek inandırıcı gelmedi. Biz bu filimi daha önce görmüştük... Bir çoğumuz hatırlar, denizden, havadan Cennetkoy, Torba, Güvercinlik, 2013 yılında imara aykırı yapılaşma var diyerek, bugün olduğu gibi tespitler, mühürlemeler yapılmıştı. O zaman Başbakandı, şimdi Cumhurbaşkanı... 2013 yılında basında çıkan haber şöyle diyordu ; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Ba...
 • Danışıklı Dövüş mü ?

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilginin doğruluğuna emin olmadan, basında çıkan haberler üzerine yorum yapmak ne kadar doğrudur sizce. Haberin başlığına bakarak veya içeriğindeki açıklamaları doğru kabul ederek yapacağımız her yorum, bir başkasına haksızlık yapabileceğimiz kuşkusuyla yapılmalıdır. Dün yaygın ve yerel basında çıkan “Bodrum’da tartışılan proje için yargı devam dedi” başlıklı haber gerçeği yansıtmadığı gibi, değişik yorumlara neden olmaktadır. Çıkan haberin başlıktan sonraki özet kısmı şöyle ; “Yoğun yapılaşma nedeniyle kamuoyunda tartışılan Bodrum...
 • “MAZİYE BİR BAKIVER!!!”

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel: “Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!” Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı . Elbet...

gaziantep escort