logo

DP’li Başkana, CHP’li Başkan Yardımcısı


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Yerel seçim yaklaştıkça partilerin çığırtkanları, söylemlerini korku, endişe, zaman zaman hakaret ölçüsünde dillendirmektedir.

Muğla CHP İl Başkanlığı, seçim kuruluna Mehmet Kocadon’un adaylığı için itiraz etti. Gerekçesi “Bir partiden aday olup, merkez yoklamasında oylanan kişi, istifa etmediği sürece bağımsız aday olamaz ve başka partiden aday gösterilemez.” diyerek.

İl Seçim Kurulu, bu itirazı yerinde bulmayarak, reddine karar verdi.

CHP Muğla İl Örgütü, yaptığı manevralarla Mehmet Kocadon’u, siyasi tarihin derinliklerine gömmeye çalışıyor. Seçim sürecini doğru kurgu yerine, entrikalar üzerine kuran Muğla CHP Yöneticileri ve Osman Gürün’ün seçimi kaybedecekleri endişesi, hezimetleri olacak gibi.

Mehmet Kocadon CHP’nin adayı olsaydı, Gürün’cüler ne yapacaktı, milletvekilleri, yöneticiler, ilçe yöneticileri dahil görevden ayrılacaklar mıydı? Yoksa “Kral Öldü Yaşasın eni Kral” mı diyeceklerdi.

Şüphesiz ki; “Partimiz böyle karar verdi, yapacak bir şeyimiz yok.” deyip, Kocadon’un arkasına sıra sıra dizileceklerdi.

Diyorlar ki; “ Kocadon ve Saatcı kazanamaz, bu kişilere oy verenler AKP ve MHP gericiliğine hizmet ederler.”

Bak sen, kişilerin hür iradeleriyle aday olma ve oy kullanma özgürlüklerini abluka altına alıp, sonrada demokratım diyeceksin. Seçmene AKP-MHP geliyor korkusu vereceksin. Adama demezler mi “Bu adaylar, CHP alt yapısından geliyor, Devrimcilerdi de şimdi mi CHP’nin oyunu bölmeye çalışıyorlar.”

Olay gayet açık, Saatcı MHP’li ve ülkücü olarak kendisini tanımlar, mevcut MHP yönetimiyle ters düşmüş ve partiden ayrılmış olabilir, bu geçici bir durumdur. Peki Kocadon, sol geleneklerden mi geliyor.

Tüm bu partiler, 12 Eylül öncesi Milliyetçi Cephe MC Hükümetlerini oluşturan siyasi partilerin uzantıları değil midir? Üç gün önce kendi partinin, Büyükşehir veya Bodrum Adayı olabileceğini unutarak, bunlara oy verenleri ötekileştirmek, hangi mantığın eseridir.

CHP- İYİ Parti Ülke genelinde ittifak halinde, CHP Genel Merkezi; “CHP Adayının olmadığı yerde İYİ Parti desteklenecek” demiyor mu? İYİ Parti hangi partinin uzantısıdır hiç düşündünüz mü? Genel Başkan Akşener MHP kökenli olarak, Demokrat Partiden, MHP’ye MHP’den İYİ Partiye gelmemiş midir?

Varsayalım ki dediğiniz doğru, Muğla’da seçimi almak için hangi partinin oylarından medet umuyorsunuz, İYİ Parti oylarına, bu partinin tabanına bakın bakalım, neye karşı, kiminle ittifak yapılıyor.

İçi boş, anlamsız, ajitasyondan öte gitmeyen, toplumu ve bireyleri birbirine kırdıracak söylemlerle, bu söylemi devam ettirenler, bölücülüğe hizmet ederler. “Benden değilsen bölücüsün, ülkenin karanlıkta kalmasını istiyorsun” diyerek, mevcut iktidarın söylemleri kullanılarak, bir yere varılamaz.

Yerel yönetimler elindeyken yan gelip yatacaksın, topluma ve bireye hizmet etmeyeceksin, seçim zamanı AKP-MHP geliyor çığırtkanlığı yapacaksın, yazık…

Önce kendi adayını enine boyuna tartıp, değerlendir bakalım. Partinin politikalarına hizmet ediyor mu, partinin yerel yönetim manifestosunu gerçekleştire bilecek mi? Sonra dillendir söyleyeceklerini.

Ağzından demokrasi, adalet, birleştiricilik sözlerini düşürmeyen CHP Muğla ve Bodrum hatta Genel Merkez, Belediye Meclis listelerinde uygulanan mikro milliyetçiliğe ne diyor? Öncelikle bunun hesabını topluma vermelidir. Dar alanda bu kadar paslaşır san, topun üstüne basar, düşersin.

Sıkıştığında “Partim bana sahip çıkmadı, benim CHP’ye verecek, CHP’den alacak bir şeyim kalmadı.” diyerek CHP’den ayrılan ve üç ay sonra, ne olduysa geri dönen, öz eleştirisini vermeden, partiye geldi diyerek kucaklanan bir adayla yola çıkmak, nasıl bir şey…

Yarın CHP’yi terk etmeyeceğinin bir garantisi var mı?

Kocadon’a oy verenleri eleştireceğinize, CHP’li meclis üyesinin Demokrat Partili Mehmet Kocadon’un Başkan yardımcılığına atanmasına ne diyeceksiniz? Halen Kocadon’un, Başkan Yardımcılığı’na atadığı, kaç CHP’li meclis üyesi göreve devam etmekte.

CHP’li meclis üyesinin, başkan yardımcılığı koltuğuna oturup boy, boy fotoğraf verilmesi, hiç mi içinizi acıtmadı.

Peki soruyorum; CHP’li Meclis üyesi ve eski gençlik kolları başkanı neye hizmet ediyor? Kocadon bu hareketiyle CHP’ye ve topluma nasıl bir mesaj vermiştir.

Seçimi alıp, insanları CHP’ye oy verdiği için pişman edeceksiniz, sonrada “Oy vermeyeceğim” diyenleri suçlayacaksınız. Mikro milliyetçiliğin tavan yaptığı yerde, demokratik söylemler beyhudedir.

Oportünizm bu olsa gerek.

Kaç CHP üyesi, Kocadon’un destekçiliğini yapıyor saymaya başlayın…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...