logo

Ecrimisil Bedellerinde Büyük İndirim!

Bodrum’da uzun zamandır şikayet konusu olan yüksek ecrimisil bedellerinde büyük bir indirim geliyor. Ecrimisil bedellerinin peşin ödemelerinde yüzde 70’e varan indirim yapılacağı açıklandı. 

Türkiye’nin önemli turizm yatırımlarının bulunduğu Bodrum’da, bazı işletmelerin ecrimisil artışlarının kira/kullanma izni bedellerinin üzerinde olduğu, ödeme güçlüğü yaşadıkları yönündeki talepleri ve benzer şikayetlerin yargıya taşınmasının ardından, AK Parti Bodrum İlçe Başkanlığının teklifiyle Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete çalışma başlattı.

Yapılan girişimler sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Milli Emlak Genel Tebliğine eklenen bir maddeyle, Bodrum ilçesinde benzer durumdaki taşınmazların Bodrum Belediye Başkanlığı ve Bodrum Ticaret Odasından temin edilecek birim bedellerinin ortalamasından daha düşük olmaması kaydıyla, fiili kullanım durumlarına göre her bir işgal için yılı, kira/kullanma izni birim bedelinin emsal ecrimisil bedeli olarak dikkate alınması, henüz tebliğ edilmemiş işlemleri de kapsaması şeklinde düzenleme yapıldı.

Düzenlemeyle bundan sonraki işgallerin de önlenmesi amacıyla, indirimli gönderilen ecrimisil bedelleriyle imar planı dahilinde kira, kullanma izinlerinin de sözleşmeye bağlanması amaçlanıyor.

Buna göre, 2018 yılı ecrimisil bedellerinin peşin ödenmesi durumunda yüzde 70’e varan indirim, taksitle ödenmesi durumunda da yüzde 55’e varan indirim sağlanarak işletmecilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve mahkemeler üzerindeki yükün azaltılması planlanıyor.

Düzenlemeden yararlanmak isteyenler Bodrum Milli Emlak Müdürlüğüne başvurabilecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

gaziantep escort