DOLAR
32,5433
EURO
34,9809
ALTIN
2.418,96
BIST
9.722,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Açık
23°C
Muğla
23°C
Açık
Cuma Parçalı Bulutlu
25°C
Cumartesi Açık
25°C
Pazar Açık
27°C
Pazartesi Açık
26°C

Emek Partisi : “Kentler Halkındır Halk Yönetsin”

Emek Partisi : “Kentler Halkındır Halk Yönetsin”
04.03.2024
45
A+
A-
Bodrum Ev Emlak

Emek Partisi : “Kentler Halkındır Halk Yönetsin”

Emek Partisi, Muğla Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı ve Belediye Meclis Üyesi adaylarını tanıttı: “Demokratik Halkçı Yerel Yönetim İçin Muğla’da Adayız”

EMEP, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Döndü Taka Çınar ve  büyük çoğunluğu kadın ve genç Belediye Meclis Üyesi adayları tanıttı.  Akbelen direniş alanında yapılan tanıtıma Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca ve ikizköylüler katıldı.

Konuşmalarda “31 mart yerel seçim sürecini tek adam iktidarına ve kentlerin yağmalanmasına karşı mücadele sürecidir” denildi.

Emek Partisi (EMEP) Muğla/ Köylülerin havasına, suyuna, ormanına sahip çıkmak için direniş alanına çevirdikleri Akbelen de belediye başkan adayı ve belediye meclis üyesi adaylarını tanıttı.

Emek Partisinin Muğla büyükşehir belediye başkanı adayı Döndü Taka Çınar olurken, ilçelerde belediye meclis üyesi adayları ise Gencer Ger Marmaris, Tayfun Gülüstan Menteşe,  Ali Can Tabel Bodrum,  Hacer  Argın Milas, Hakan Aksoy Fethiye, Nuran Türkmen Seydikemer,  Emine Uzun Ortaca, Hamide Erdal Köyceğiz, Nevin Yılmaz Dalaman, Gülümser Sarı Ula, Umut Baran Sümer Datça, Özlem Kortel Alikoç Yatağan oldular.

DEMOKRATİK HALKÇI YEREL YÖNETİM İÇİN MUĞLA’DA ADAYIZ

Akbelen direniş alanında konuşan EMEP Muğla  İl Başkanı Nuri Alikoç, Muğla ilinin denize olan kıyısının uzunluğu yaklaşık olarak 1.400 km dir. Muğla’nın coğrafi olarak %67 si orman, ormanlık alanın % 59 u maden sahası olarak ruhsatlandırılmış durumda. Güvercinlikteki Pina yarımadasındaki yanan yer hiç bir şey yapılmayacağı halde oteller yapıldı. Orman Yangınlarını söndürmeme nedeni olarak Mumcular- Ören arasında ki yerin Yek ( yenilenebilir enerji kaynağı) olarak ilan edildiği, bu bölgelerinin zeytinliklerine tapular konuldu” diyen Alikoç, yerel yönetimlerde artık halkın söz sahibi olması gerektiğini belirtti.

Alikoç,”Pina yarımadasında  zamanın  Orman ve  Su İşleri Bakanı Veysi Eroğlu” buralara yeniden Halep çamı dikeceğiz” demişti ama dikilmedi. Buralar 250 dönümlük arazi  üç tane turizm firmasına tahsis edildi” dedi.

O dönemin il orman müdürü İbrahim Aydın iki dönemdir AKP den milletvekili, aynı dönemde Milas kaymakamının da sonradan İstanbul da vali yardımcısı olarak ödüllendirildiğini hatırlatan Alikoç, “Yerel yönetimler sokak temsilcilerinden, mahalleler mahalle meclisleri temsilcilerinden, halk meclisleri de yerel yönetimlerin en tepesinde olması gerekir” dedi.

31 MART  TEK ADAM İKTİDARINA KARŞI MÜCADELE SÜRECİDİR

Emek Partisi Muğla Büyükşehir belediye başkan adayı Döndü Taka Çınar yaptığı konuşmada mücadelelerinden dolayı ikizköylüleri selamlayarak, ” Tek adam iktidarının ülke halklarını içine sürüklediği yoksulluktan, işsizlikten, karanlıktan, ancak emekçi halkın gücüyle, dayanışmasıyla çıkabiliriz.  Bu nedenle 31 mart yerel seçim sürecini tek adam iktidarına ve kentlerin yağmalanmasına karşı mücadele süreci olarak ele alıyoruz” dedi.

KENTLER HALKINDIR HALK YÖNETSİN

Kentimizi, doğamızı, yaşam alanlarımızı koruyacak emekten yana demokratik halkçı yerel yönetim için Muğla’da Aday olduklarını” ifade eden Taka Çınar, “Halkçı belediyecilik, toplum yararını esas alır ve bu, ancak halkın örgütlü gücüyle, yönetime katılması ile mümkün olabilir. Emekten yana Belediyecilik, atanmış temsilcilerin değil, halkın kendi seçtiği temsilcileri ile birlikte kendini yönettiği bir yerel yönetimdir. Emekten yana Yerel yönetimlerde seçilen yerel yöneticilerin vasıflı bir işçi ya da memur kadar ücret alması temel kuraldır. Emekten Yana yerel Yönetim seçilen kişilerin görevlerini yapmadığında halk meclisi tarafından geri alınabildiği bir yerel yönetimdir” dedi.

İNSANCA YAŞAM VE YAŞANILIR KENT 

İşçi ve emekçileri, üretici köylüleri, gençleri, kadınları; seçimden seçime değil, Halk Meclisleriyle her gün belediye yönetiminin içinde olmaya, Muğla yı değiştirip dönüştürmeye çağıran Taka Çınar, “Muğla halkının en önemli geçim kaynakları, zeytin, arıcılık, narenciye, sera ürünleridir. Ancak tarım ve orman alanları, zeytinlikler, meralar, su kaynakları, deniz kıyıları, maden, turizm ve inşaat şirketlerinin saldırısı altındadır. Ormanlarının %60’ı maden şirketlerine ruhsatlanmış durumda. Yeşil alanların yanı sıra, deprem toplanma alanları dahi ortadan kaldırıldı” ifadelerini kullandı.

MUĞLA İÇİN OYLAR EMEP’E”

Doğamıza, toprağımıza, su kaynaklarımıza, tarım alanlarımıza, zeytinliklerimize, ormanlarımıza tıpkı İkizköylü kardeşlerimiz gibi sahip çıkalım” diyen Taka Çınar, belediyecilik anlayışlarını;

-Kamu ve belediye kaynakları halk için kullanılmalı,

-Önceliği, işçi ve emekçiler, üretici köylüler, kadınlar, gençler, çocuklar, engelliler ve yaşlılar olan bir yerel yönetim diyoruz.

-Muğla, toplu taşımanın, içme suyunun ve kiraların en pahalı olduğu kentlerdendir. Geliri yoksulluk sınırının altında olan yurttaşlar için şehir içi ulaşım, evlerde kullanılan su ücretsiz olmalı, kira desteği sunulmalıdır.

– Kadınların her alanda eşit haklara sahip olması ve eşit temsili sağlanmalı, kadınlar için güvenli sokaklar, hizmetlere kolay ulaşım, meslek edinme kursları, kadın dayanışma merkezleri, kadın sığınma evleri, açılmalıdır.

– Gençlerin temsiliyeti gözetilmeli, kültürel, sosyal, sportif gelişimleri için Gençlik Merkezleri açılmalıdır.

-Çocuklar için ücretsiz kreş ve etüt merkezleri, Okullarda çocuklara bir ücretsiz sağlıklı yemek sağlanmalı,

-Yoksullar için ‘aş evleri’, yaşlılar için huzur evleri, sokak hayvanları için barınaklar açılmalıdır.

-Üretici ve tüketici kooperatifleriyle kooperatif birliklerinin kuruluş ve faaliyetleri teşvik edilmeli.

-İmar rantı değil, insan yaşamının öncelikli olduğu, deprem dirençli bir Muğla için,

-Denize ücretsiz girilebileceğimiz, çeşmelerinden su içebileceğimiz Muğla için Oylar EMEP’e” diyerek  sıraladı.

Taka Çınar, işçi ve emekçileri, üretici köylüleri, doğa ve yaşam alanı savunucularını, kadınları, gençleri, kentlerini kendi iradeleriyle yönetmek için, geleceklerine sahip çıkmak için, örgütlenmeye ve mücadeleye çağırdı.