logo

Emlak Katılım Bankası’ndan Nasıl Kredi Alınır?

2001 yılında kapatılan Emlak Bankası, Türkiye Emlak Katılım Bankası adıyla tekrar faaliyetlerine başladı. Katılım bankası olarak hizmet verecek bankada, “faiz” kavramını duyamayacaksınız. “Finansman” adı altında kredi çekebilecek, “katılma” adı altında vadeli hesaplar açabileceksiniz.

Katılım Hesapları

Birikimlerinizi faizsiz bir sistemde değerlendirmek istiyorsanız, bankanın size uygun vadeli seçeneklerinden birinde değerlendirebilirsiniz. Belirlediğiniz vade sonunda, kâr-zarar ortaklığı çerçevesinde getirinin paylaşıldığı hesaplardır.

Sizin gibi mudilerden toplanan katılım yatırımları faizsiz bankacılık ilkeleri doğrultusunda ticaret, sanayi ve hizmet sektörlerinin finansmanında değerlendiriliyor. Buralardan elde edilen karlar da yatırımınız doğrultusunda dağıtılıyor.

Katılım Hesabına Nasıl Başvurabilirsiniz?

Size en yakın Emlak Katılım Bankası şubesine giderek, müşteri temsilcisi aracılığıyla katılım hesabı açabilirsiniz. Katılım hesabınızı 1, 3, 6 ve 12 ay vadelerinde açtırabilirsiniz. Türk lirası, dolar veya euro olarak açtırma imkânınız bulunuyor. Müşteri temsilcisindenemlak katılım başvuru formlarını doldurduğunuzda katılım hesabınız açılmış oluyor.

Acil paraya ihtiyaç duymanız halinde hesabınızdan para çekebilirsiniz. Bu durumda hesabınızın vadesi bozulmuyor. Sadece kalan tutar üzerinden kar payı işlemeye devam ediyor.

Ara Dönem Kâr Payı Ödemeli Hesaplar

372 gün vadeli olarak Emlak Katılım başvuru işlemini yapabilirsiniz. Tercihinize göre; 1, 3, 6 aylık ya da dönem sonu olarak kar payınızı alabiliyorsunuz. Bu hesap size daha yüksek kar payı ve düşük vergi olanağı sağlıyor. Burada dikkat etmeniz gereken husus bir vade döneminde en fazla 2 defa veya bakiyenizin yarısına kadar çekim yapabilirsiniz. Aksi takdirde, banka verdiği brüt kar payının yarısını geri alıyor.

Katılım Kredisine Nasıl Başvurabilirsiniz?

Banka konut kredisi oranlarını daha belirlemedi. Bunun dışında ürünler ve hizmetlerden alınacak ücretleri açıkladı. Ücretler, diğer bankalardan cüzi oranda daha düşüktür. Bankadan Emlak Katılım kredi başvurusu yapmadan önce, satın alacağınız evi belirlemeniz gerekiyor. İsterseniz bankanın satışa çıkardığı gayrimenkullerden da bakabilirsiniz. Bankanın sattığı gayrimenkullerden satın alırsanız daha az masraf ödersiniz.

Krediyi konutun yüzde 80’ine kadar alabiliyorsunuz. 120 aya kadar vadeden yararlanabilirsiniz. Banka taksitlerde ve vade tarihlerinde ödeme kolaylığı sunuyor.

Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler

Nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgeniz, satın alacağınız konutun tapu fotokopisiyle şubeye gidiyorsunuz. Burada, Emlak Katılım kredi başvuru formunu dolduruyorsunuz. Şubeden gerek görülmesi halinde, kefil veya ek belgeler istenebiliyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

gaziantep escort