DOLAR
8,7150
EURO
10,3638
ALTIN
497,65
BIST
1.394

  Erdoğan, tam kapanma sürecinde verilecek destekleri duyurdu

  Erdoğan, tam kapanma sürecinde verilecek destekleri duyurdu

  Pandemiyle mücadele kapsamında alınan tam kapanma kararının ardından bu süreçte yapılacak yardımlar konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bir açıklama geldi.

  Memur maaşlarını 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatıracaklarını belirten Erdoğan, esnafa sağlanan bin liralık kira yardımının süresinin de 1 ay daha uzatıldığını söyledi.

  YENİ DESTEK PROGRAMDAN KİMLER NASIL YARARLANACAK?

  KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlattıklarını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

  “Salgın sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş, ama istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere yöneliktir. Teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler bu desteğe başvurabilecektir. Mikro işletmeler 30 bin liraya kadar, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz olacak şekilde bu destekten faydalanacaklardır.”

  BAŞVURU BAŞLANGIÇ TARİHİ 3 MAYIS

  Erdoğan şartları taşıyan mikro veya küçük işletmelerin, 3 Mayıs’tan itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabileceğini aktardı.

  İŞTEN ÇIKARMA 30 HAZİRAN’A UZATILDI

  İş sözleşmelerinin fesih yasağının 30 Haziran’a kadar uzatıldığını da belirten Erdoğan, TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdıkları kredilerin taksit ödemelerini 1 Temmuz 2021’e kadar ertelediklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı, taksit ödemesi yapamayan 240 bin kişinin ödemesinin ise daha sonra tahsil edilmek üzere ödendiğini açıkladı.

  İHTİYAÇ SAHİPLERİNE 1.100 TL’LİK NAKDİ YARDIMA DEVAM

  Erdoğan ihtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen bin liralık nakdi yardımı bin 100 liraya çıkartarak yeniden başlattıklarını, bunun için 2 milyar 540 milyon liralık bir kaynak tahsis ettiklerini anlattı.

  TAM KAPANMA BAŞLADI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan 29 Nisan saat 19.00’dan 17 Mayıs saat 05.00’e kadar Türkiye’de “tam kapanma” tedbirlerinin uygulanacağını açıklamıştı. Bu tarihler arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Market, bakkal, manav, fırın gibi yerler açık olacak. Şehirler arası seyahatlere zorunlu haller dışında izin verilmeyecek.