logo

Ermeniler


Nasfet İristay
nasfet@bodrumhaber.com

Fransa ulusal meclisinin, 1998 Mayısında ve şimdi 24 Nisan 2019 ayında yapmak istediğine,17 Mayıs 1919 tarihinde Ziya Gökalp’ın Ermeni kırımından suçlu olarak yargılandığı sıkı yönetim mahkemesindeki sözleri ile cevap vereceğim.

“Milletimize iftira etmeyiniz.
Türkiye de bir Ermeni kırımı değil
Bir Türk Ermeni vuruşması vardır
Bizi arkadan vurdular,bizde vurduk.”

İttihatçiler,Abdülhamit ten farklı olarak Türk Ermeni dostluğunu yeniden yaratmak için büyük çaba harcarlar.
1909 Adana olayını unutturmak için ellerinden geleni yaparlar.Kürt aşiretlerini disiplin altına almak,Kürt aşiretleri tarafından el konulduğu iddia edilen arazileri,Ermeni sahiplerine geri vermek için çaba harcarlar.O kadarki Doğu da 4. Ordu komutanı Mareşal Tatar Osman paşa ,1911 Temmuz unda gizli ve özel olarak Harbiye bakanlığına verdiği bir raporda,idarenin Kürt ü ezdiği,Ermeniyi koruduğu ileri sürme gereği duyarak,
“Ermeniler Tasnaksiyon derneği,patrikhaneleri,ruhani başkanları ve milletvekilleri aracılığı ile her yerde hükümet memurlarının işine karışıp ve bu durumlarıyla.
Hükümet içinde Hükümet kurup,şikayet usullerini de pek güzel bildiklerinden ve gizli bir amaca dayanarak,şikayet usullerinide talim ederek,ardını arkasını kesmediklerinden,büyük küçük bütün adliye ve mülkiye memurları bunların fenalıklarından sakınmak için,Ermenilere fazla önem vermeye zorunluk duymuşlardır.Gezim sürecince köyler ve hatta sehirler içinde bile ermenilerin serbestçe silah taşıdıklarını gördüm.Sonuç olarak ermenilerde avukatlıkla karışık bir şımarıklık ve taşkınlık hüküm sürmektedir.”Demektedir.
Mesela,Rusya nında kışkırtması ile Bitlis,Diyarbakır,Elazığ Ermenileri 200 binden fazla imza ile rus uyruğuna alınmalarını isterler,
Bu durumu 24 Aralık 1912 günü rapor eden Bitlis Rus konsolosu”Ermeniler gece evlerinde görüşme yapmakta ve bitlis müslümanlarının ev ve topraklarını aralarında paylaşmakta,zira Ermenilerin bekledikleri,Rus askerlerinin gelmesi üzerine,müslümanların taşınmaz mallarını bırakarak güneye doğru çekilmeleriydi”
diye raporda yazar.
Bu arada patrikhanede devlet içinde devlet gibi Babıali ye sert biçimde kafa tutmaya koyulur ve Mayıs 1913 de Patrik Arsaruni efendi şu demeci verir.
“Her gün Kürt lerin Ermenilere karşı zulümleri ve memurların kaygısızlığı hakkında haber alıyoruz.Anadolu yabancı subayların gözetimi altında bulunmalıdır.Avrupalı uzmanların,Türk memurları üzerindeki denetlemesi kesin olarak elzemdir.”
Tatar Osman paşa durumu iyi görmüş,Ermeniler bu manipülasyonu çok iyi biliyorlar.ve günümüzde de devam ediyorlar.
O günlerde Rus dış işleri bakanı Petersburg daki İngiliz işgüderi ne şöyle der.
“Türk ermenileri,Ermeni illerinin Rusya da kalmasını istiyorlar.Az önce Katogikos petersbug a geldi ve bu dilekte bulundu.Türk ün Osmanlı’nın davranışına bak
birde koynundaki yılana.”
Almam baskısı sonucu,Türkiye 1914 yılında Rus ile Ermeni reformu anlaşması imzalar.Anlaşma gerçekten büyük tehlikedir.Rusya ya tek başına müdahale hakkı
hatta Doğu ordusuna dolaylı yoldan kontrol yetkisi getirmektedir.
Türk düşmanı Mandelstam dahi Van da Ermenilerin silahlı direnişe geçtiğini kabul etmektedir.Kıyıma uğrayacakları düşüncesi ile Sıvas,Amasya,Şebinkarahisar ve Urfa da silahlı karşı koymalar olur.Musa dağı köyü Ermenilerini ,Fransız donanması kurtarır.Fransız ların almış oldukları bu ipsiz sapsız kararlar,her halde o zaman kurtarılan Ermenilerin uzantıları olsa gerek.Her 24 Nisanda alınan kararlar ile Fransız lar isimlerini değiştirip,ErmenFrans birliği ismini Fransa ya koyarlarsa daha uygun olur.Belkide Fransa ulusal meçlisi sadece Jean Jacques Rousseau lardan oluşuyordur.
Bu arada osmanlı meclisi milletvekillerinden Pastırmacıyan, dostu Süren ile birlikte
Türklere karşı savaşmak üzere Rus ordusuna katılırlar.
Van ayaklanması üzerine,İttihatçı hükümet Ermenileri toptan Mezopotamya ya sürme kararı alır. Bu bir savaş kararıdır, soykırımı değil.
USA bu karara karşı çıkar.Enver paşa ABD büyükelçisine söyle cevap verir.
“Ermeniler Van ı ele geçirdiler.Hükümet binalarına bomba koydular.Müslümanları öldürdüler.Anlamalısınızki Çanakkale de canlarımız için savaşmaktayız,binlerce insanımızın yaşamını feda etmekteyiz.Böyle bir mücadeleye girişince kendi vatanımızda bize arkadan saldırılmasına izin vermeyiz.
Rusya,Fransa,ingiltere ve Amerika,Ermenilere yakınlık göstermek ve onları cesaretlendirmekle,Ermenilere hiçte iyilik etmiyorlar.”der.
Talat paşada,”Ermeniler,Türk zararına kendilerini zenginleştirmişlerdir.Bize hükmetmeye ve ayrı devlet kurmaya kararlıdırlar.Açıkça düşmanlarımızı cesaretlendirip,Sarıkamış başarısızlığımızı geniş ölçüde Kafkasya da Rus ları
Desteklemek amacıyla yapılan Ermeni eylemleri olmuştur.” Der.
Türkiye nin varlığının korunması temel koşuldur.Sorun milletçe var olmak,yada yok olmak olarak görülür.Evvel ve şimdi ,Türkiye alehine alınan bu kararlar,bütün bu durumların,yabancı devletler tarafından bilinmesine rağmen,bir Ermeni öcüdür.
Ermeniler,itilaf devletlerin zaferini bekler,ve onların ordularına girerek Türk lere
karşı savaşırlar.Fransız lar klikyada kullanmak üzere “Doğu lejyonu” adlı birliklerini
kinden tutuşan Ermenilerle doldururlar.
Fransız ulusal meclisine,Rus subayı Yarbay Twerdokhleboff un orduları geri çekilirken,verdiği rapordan pasajlar yazacağım.
“Erzurum un çok saygılı esnaflarından Bekir Hacı efendi,kendi evinde öldürülmüştür.Erzincan’da ki Türk kıyımı çeteler tarafından değil,Şehrin Ermeni doktoru ve ordu müteahhidi tarafından düzenlenmiştir.Silahsız Türk ler sığır gibi bogazlandıktan sonra Ermenilerin kazdıkları büyük çukurlara atılmışlardır.
Kıyımı yöneten Ermeni 70 diye saydıktan sonra haykırmış,  daha 10 kişilik yer var demiştir.Bunun üzerine daha on kişi boğazlanmış ve çukur doldurulmuştur.
Erzurum a üşüşen Ermeni çeteleri,yollar üzerindeki bütün islam köylerini yakmışlar ve köylüleri yok etmişlerdir.Ilıca köyünden kaçamayan bütün Türk ler
Öldürülmüş,çocukların kafaları balta ile uçurulmuştur.
7 Şubat 1918 de Erzurum büyük kıyımı başlamış,Karabetof adlı başçavuş öncülüğünde Ermeni topçu askerleri,erkek,kadın,çocuk 270 Türk ü toplamışlar
Elbiselerini soyarak bir hamama kapatmışlar,cinsel isteklerini gidermişler,sonra onları öldürmüşlerdir.100 kadar Türk ü kurtarabildim.26-27 Şubat gecesi Ermeniler önceden planlanmış büyük bir kırım yapmışlar,gecenin bilançosunun 3000 olduğunu gururla söylemişlerdir.”
Rus yarbay raporunu şöyle tamamlar.
“Ermeni halkının eğitim görmüş tabakaları bu kıyımı pekala önleyebilirlerdi.
Bu tabakaların,cinayetlerde,çetelerden daha fazla rol oynadıkları sonucuna varılabilir.Her durumda baş sorumluluk bunlara aittir.”
Ben küçük bir araştırma ile bunları bulabiliyorsam,Fransa,Almanya,Rusya,Amerika
İsviçre,İngiltere gibi devletlerde bu raporların niceleri vardır.
Türkiye deki Ermeni topluluğu,yüzyılın ilk yarısında yaşadığı felaketleri geçmişe ait olaylar olarak görme eğilimindedir.Patrik,1978 yılında da diğer ermeni’ lerin de ayni görüşü benimsemelerini talep etmiştir.
Bense bu gün için şunu söylüyorum.Rus yarbay ın tespitine katılarak, Ermeni halkının eğitim görmüş tabakasının,evvel yaptıkları yanlışları düzelterek,diğer devletleri kışkırtmadan durumu düzeltmeleridir.
Hepimiz Hrant Dink’ ız diyebilen bir toplumda,zamanı gelir işler terse dönebilir.
Kaşınmaya, kaşıtmaya devam ederseniz,sonra sizleri de kaşırlar.

Almanya da Arı dergisinde  haziran 1998 tarihinde yayınlanmış yazımdan
Alınmıştır.
Kaynaklar. Milli kurtuluş tarihi doğan avcıoğlu
Türkiye de etnik guruplar Peter Alford Andrews

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şaka Gibisin Sayın Gürün…

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum Belediyesi ’nden, basın toplantısı daveti aldık, gönderilen davet metni ; Değerli basın mensupları, “Bodrum Belediye Başkanlığı tarafından 22 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 16.00'da Bodrum Belediyesi Trafo Kafe'de geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenlenecektir.” “Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan basın toplantısına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün yanı sıra Bodrum'daki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacaktır. Gündeme dai...
 • O Zaman Başbakandı, Şimdi Cumhurbaşkanı…

  22 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Gülmeli mi ? Ağlamalı mı? Bilemedim. Bodrum’da birkaç gündür süren ve gösteriye dönüşen imara aykırı yapılarla ilgili yapılan işlemler, pek inandırıcı gelmedi. Biz bu filimi daha önce görmüştük... Bir çoğumuz hatırlar, denizden, havadan Cennetkoy, Torba, Güvercinlik, 2013 yılında imara aykırı yapılaşma var diyerek, bugün olduğu gibi tespitler, mühürlemeler yapılmıştı. O zaman Başbakandı, şimdi Cumhurbaşkanı... 2013 yılında basında çıkan haber şöyle diyordu ; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Ba...
 • Danışıklı Dövüş mü ?

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilginin doğruluğuna emin olmadan, basında çıkan haberler üzerine yorum yapmak ne kadar doğrudur sizce. Haberin başlığına bakarak veya içeriğindeki açıklamaları doğru kabul ederek yapacağımız her yorum, bir başkasına haksızlık yapabileceğimiz kuşkusuyla yapılmalıdır. Dün yaygın ve yerel basında çıkan “Bodrum’da tartışılan proje için yargı devam dedi” başlıklı haber gerçeği yansıtmadığı gibi, değişik yorumlara neden olmaktadır. Çıkan haberin başlıktan sonraki özet kısmı şöyle ; “Yoğun yapılaşma nedeniyle kamuoyunda tartışılan Bodrum...
 • “MAZİYE BİR BAKIVER!!!”

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel: “Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!” Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı . Elbet...

gaziantep escort