logo

Gayrimenkul fiyatlarına ilişkin bilgiler burada. İnternetteki veriler şimdi karşınızda.

Emlak sektörü hayatımızın her daim içerisinde yer alan bir sektördür. Bu sektörün sattığı ürünlerin barınma ihtiyacımızı gidermesinin yanında bir diğer özelliği ülkemizde birikimi olan kişilerin yatırım amacıyla en çok tercih ettikleri sektörün emlak sektörü olması gelmektedir.

Hal böyle olunca hemen hemen herkesin bu sektördeki fiyat dalgalanmalarını yakından takip ettiği bir durum ortaya çıkmaktadır.

Emlak sektöründeki fiyatlara ilişkin bilgileri yakın bir zamana kadar sokakları gezerek veya yerel iletişim ağı şimdiki kadar gelişmemiş emlakçılardan ihtiyacımızı gidermeye çalışarak hallediyorduk. Tabi ki bu durumda aradığımız daireyi veya dükkânı bulmamız epey bir zamanımızı alıyordu.

Ancak, internet ve mobil teknolojilerin hayatımızda ciddi bir yer edinmesinden sonra bu teknolojileri kullanarak gayrimenkul araması yapmaya başladık.

Bu aramaları sırf bu iş için kurulmuş internet siteleri üzerinden yapıyoruz. Ancak ne yazık ki bu internet sitelerinin sayısının ciddi derecede fazla olması nedeniyle ne yazık ki aradığımız uygun fiyatlı gayrimenkule kolay bir şekilde erişim sağlamamız zor oluyor.

Bu noktada 2015 yılından beri hizmet veren bir internet sitesi olan tr.flatfy.com size yardımcı olabilecektir. tr.flatfy.com sadece emlak ilanı araması yapılabilen yeni nesil bir arama motorudur.

Flatfy’a yeni nesil dememizin sebebi, sitenin kodlama mantığının yapay zekaya dayalı olmasıdır. Peki bu bize ne şekilde bir fayda sağlamaktadır?

tr.flatfy.com üzerinde arama yaparken sitemizin Türkçe metin kalıplarını algıladığını göreceksiniz. Örneğin; ilçemiz olan Bodrum’da Gümüşlük sahilde bir daire arıyorsanız yapmanız gereken tek şey tr.flatfy.com sitemizdeki arama çubuğuna “Bodrum Satılık Daire Gümüşlük sahil” yazmanızdır. Bu yazdığınız kalıp ifadeyi sitemiz algılayacak ve dilediğiniz kriterlerdeki daireleri karşınıza getirecektir.

Sitemizin bir arama motoru olması nedeniyle tüm emlak ilanı verilen siteler üzerindeki ilanlar görülmektedir. Ancak sitemizin kodlamasında yapılan özel düzenleme sayesinde aynı ilanların tekrar tekrar karşınıza çıkması da engellenmektedir.

Flatfy üzerinde toplamda 1189 farklı emlak ilan sitesinde yer alan ilanları görebilirsiniz. Bu ilanlar her zaman günceldir ve bu sitelere yeni eklenen ilanlar en fazla 24 saat içerisinde tr.flatfy.com veri tabanına da eklenmiş olur.

Bunun yanında; eğer aradığınız ilanı Flatfy’da bulamadıysanız endişe etmenize gerek yok. Bildirim sistemimiz sayesinde dilerseniz e-posta ile dilerseniz de Facebook sayfamız üzerinden aradığınız kritere sahip gayrimenkule ilişkin bir ilan tr.flatfy.com sitemizin veri tabanına düştüğünde bildirim alabilirsiniz.

Flatfy ayrıca emlak sitelerine de trafiklerinde artış sağlayacak çözümler sunmaktadır. Aylık ortalama 1,3 milyon görüntülenme alan sitemizde sizin de ilanlarınız çıksın istiyorsanız bu noktada tr.flatfy.com olarak çözüm sunmaktayız. Sitemiz üzerinde her ay 900 bin yeni ilan trafiği yapılmaktadır.

Flatfy, kendi veri tabanında yer alan emlak ilanlarını kullanarak her ay ülkemizin belli başlı şehirlerindeki emlak fiyatları ile ilgili istatistikler yayınlamaktadır. Bu istatistiklerden sonuncusu şubat ayı ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin raporlar geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Şimdi dilerseniz bu raporlara hep birlikte göz atalım.

Flatfy’ın veri tabanındaki emlak ilan fiyatlarını kullanarak yayınlamış olduğu raporların ilki yukarıda yer alan daire büyüklüklerine göre ortalama satılık daire fiyatları raporudur.

Bu raporda toplam 12 il ve 2 ilçedeki fiyatlara yer verilmiştir. Raporda yer alan ilçeler ise İstanbul’un Esenyurt ve Bodrum ilçemizdir.

Görüldüğü üzere şubat ayında raporda yer alan tüm şehirlerin en yüksek ortalama konut fiyatlarına sahip olan şehri Bodrum’umuzdur. Bodrum’daki ortalama satılık daire fiyatları diğer bütün şehirlerin oldukça yukarısındadır.

Tabi ki bu durumun en önemli nedeni Bodrum’umuzun sadece Türkiye değil dünya çapında en çok ilgi çeken turistik yerlerden biri olmasıyla alakalıdır. Bodrum’un bu ünü nedeniyle yüksek gelir grubuna mensup pek çok kişi gerek yurt içinden gerekse de yurt dışından ülkemize gelerek şehrimize yerleşmektedir.

Bodrum’dan sonra ise en yüksek fiyatlara sahip şehir daire büyüklüklerine göre değişmektedir. 1+1 ve 2+1 dairelerde en yüksek fiyatlara sahip olan yer ilimiz olan Muğla’dır. Tabi ki bu hesaplamada ilçemiz Bodrum’un katkısı da bulunmaktadır. Hesaplama yapılırken şehrimizdeki bütün emlak ilanlarının ortalaması alındığı için Muğla’nın genel ortalama satılık daire fiyatlarının bu derece yüksek olması normal olarak görülebilir. Bunun yanında tıpkı Bodrum gibi yüksek konut fiyatlarına sahip turistik yerler olan Dalaman, Datça, Fethiye ve Marmaris gibi ilçelerin de Muğla’da yer alması nedeniyle fiyatların yüksek çıkması normal olarak görülebilir.

3+1 ortalama satılık daire fiyatlarında ise en yüksek fiyatlara sahip olan şehrimiz Bodrum’dan sonra İstanbul olarak ortaya çıkmıştır. Bu durumun nedeni, İstanbul’un ülkemizin en büyük şehri olmasıdır. Pek çok bakımdan ülkemizin imkânı en bol şehri İstanbul’dur. İstanbul, dünya çapında bir metropoldür.

İstanbul’un bu niteliği nedeniyle ülkemizin dört bir yanından pek çok kişi iş yapmak amacıyla İstanbul’a gelmektedir. Çalışma amacıyla İstanbul’a gelen kişilerin büyük bir çoğunluğu da çekirdek ailelerdir. Hal böyle olunca İstanbul’da yaşayan çekirdek ailelerin belki de en çok tercih edeceği konut tipi 3+1 konut tipidir. Bu nedenle İstanbul’da 3+1 ortalama satılık daire fiyatlarının Türkiye’nin en yüksek fiyat seviyesinde olması da normal olarak görülebilmelidir.

4+1 konut fiyatlarında ise Bodrum’dan sonra en yüksek fiyata sahip olan büyükşehrimiz ülkemizin güneydoğusunda yer alan Gaziantep şehridir. Bu sonuç şaşırtıcı gibi görünse de aslında konu tamamen bu bölgede yaşayan insanların barınma alışkanlıkları ile alakalıdır. Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu’da yer alan diğer şehirlerde insanların aileleri daha geniş ve büyüktür ve bu nedenle daha geniş evlerde ikamet etme ihtiyacı hissetmektedirler. Bu nedenle, Gaziantep’in 4+1 satılık daire fiyatları diğer tüm şehirlerimizden daha yüksek olmuştur.

Flatfy tarafından yayınlanan bir diğer rapor ise yukarıda yer alan ve aylara göre ortalama satılık daire fiyatlarının karşılaştırıldığı yukarıdaki sütun grafiği şeklindeki rapordur.

Yukarıda yer alan raporda ülkemizin en büyük 10 şehrine ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Ortalama satılık daire fiyatları seviyesi için alınan zaman aralığı aralık, ocak ve şubat aylarıdır.

Grafiklere baktığımızda dikkati çeken ilk husus tüm büyükşehirlerimizde en yüksek fiyata sahip olunan zaman aralığının aralık ayı olmasıdır. Aralık ayından sonra ocak ve şubat aylarında bütün şehirlerimizdeki fiyatların aralık ayından daha düşük olduğu görülmektedir.

Ocaktan şubata geldiğimizde ise fiyatların Kayseri ve Ankara dışındaki şehirlerimizde düştüğü görülmektedir. Bu durumun en büyük sebebi ise emlak piyasası için en durgun zamanların kış ayları olmasıdır. Kış aylarında genel olarak hava koşulları nedeniyle emlak alım-satım işlemlerinde bir azalma gerçekleşmektedir.

Bunun yanında en düşük fiyat seviyesine sahip olan üç büyükşehrimiz ise sırasıyla Ankara, Konya ve Kayseri’dir. En düşük fiyat seviyesine sahip büyükşehirlerimizin tamamının İç Anadolu bölgesinde olması ülkemizde genel olarak emlak fiyatlarının konum ve denize yakınlık ile iklime göre belirlendiğini gösteren bir unsurdur.

Ocaktan şubata gelindiğinde fiyatı düşmeyen iki yer ise Ankara ve Kayseri olmuştur. Kayseri’de fiyatlar sabit kalmıştır. Buna karşılık şubattan marta gelindiğinde ise Ankara’daki ortalama satılık daire fiyatlarında bir artış meydana gelmiştir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

gaziantep escort