logo

Gelen gideni aratmasın…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Her doğum sancılı olur, CHP Bodrum Belediye Başkanı dün belirlenince, doğum sonrası rahatlama yaşadı CHP Bodrum üyeleri. Sandık, demokrasi söylemlerinden vazgeçilerek “Ne yapalım istediğimiz şekilde olmadı ancak, bir partilimizin aday olması sevindirici. Takdir-i İlahi”

CHP’nin ilahları böyle takdir etti.

Böylemi olmalıydı…

Elbette böylesi doğru değil, “Sen adayımızsın” diyerek Ankara’ya davet edeceksin adamı, sonrada zübüğün biri “O olursa, ben istifa ederim.” diyecek ve “Pardon” diyeceksin.

CHP’ karar vericileri, kendi Belediye Başkanlarına gerektiği önemi vererek, aday göstermeyecek olsalar dahi yol bilmez, yöntem bilmez şekilde davranmış ve elimine etmiştir.

Bakalım; Mehmet Kocadon Muğla’da küllerinden yeniden doğacak mı? Haftaya göreceğiz ne ve neler olacak.

Gelen gideni aratmasın…

Önümüzde ki yerel seçim her parti için zorlu geçecek gibi görünmekte, İYİ Partiden Mehmet Tosun, AKP’den Tahir ateş, CHP’den Mustafa Saruhan. Bu kadar mı derseniz, sanmıyorum yeni adaylar çıkabilir. Bu konuda, bazı toplumsal dinamiklerin çalışma yaptığını biliyorum. Bu çalışmalar sonucu, seçimin kaderini değiştirecek aday çıkma ihtimali var.

İYİ Parti Adayı Mehmet Tosun’un, geçmiş seçimde aldığı oya bakıldığında ve şu anda ki kamuoyu gözünde seçimi kazanmaya en yakın olarak görünmekte. Apolitik oyları toparlayacağı gibi, meclis listesini netleştirdiğinde toplumda karşılığı olan liste oluşturursa, başarısı kaçınılmaz olacaktır.

AKP Adayı Tahir Ateş, sessiz ve derinden gelmekte arkasındaki iktidarın gücüyle. Seçimde her ne kadar iddiasız görünse de başarı şansının, ortaya koyacağı projelerle artacağını tahmin ediyorum.

Mevcut yerel yönetimin son 5 yıllık uygulamaları, CHP için kolay olan seçimi zora sokmuş durumda, Halkın; Mehmet Kocadon, gitti Mustafa Saruhan geldi, her şey değişecek beklentisi içerisinde olmadığı gibi, temkinli olduğunu düşünüyorum.

CHP, ahbap çavuş ilişkileriyle belediye meclis üyelerini belirler ve toplumsal dinamikleri göz ardı ederse,

Mevcut belediye meclis üyelerini, tekrar aday gösterirse,

Belediye Başkan Aday adayı olan kişileri, meclise alırsa,

Günlük iktisadi hayatları yerel yönetimle ilgili olan kişiler, yani meclis üyesi olunca, keramet kendilerinden olmadan, işleri çoğalacak kişiler meclise alınırsa,

Halkın karşısına çıktığında, “Yapacağız” denilen projeleri, “Neden yapmadınız?” sorusunu yanıtlayamazsa,

Meclis listesini belirlerken, toplumun geniş kesimlerini kucaklamazsa,

Mevcut halin, öz eleştirisi verilmez ve bu durumdan ders çıkarılmazsa,

Tarihe yazılmak varken, tarihte kaybolmakta vardır.

Toplum olarak yaşadığımız ve bizim dışımızda sonuçları bizi etkileyen, hayat alanlarına müdahil olmalıyız. Tüm adayları seçim sürecinde gözlemleyeceğim ve gözlemlerimi tüm okurlarla paylaşacağım.

Tüm belediye başkan ve meclis üyesi adayları unutmamalıdır ki; geçmiş insanın önüne gelir. Gelecek, geçmişiniz olduğunda, önünüze geleceğini unutmayınız.

Soyguna, talana, ranta gitmiyoruz, kendimize, çocuklarımıza, geçmişimize ve geleceğimize yaşam olan alanların, insana yakışır olması için, seçme ve seçilme hakkımızı kullanmalıyız.

İş, “Dost, alış- verişte görülür.” den öte olmalı. Efsane Fatsa Belediye Başkanı Fikri Sözmez’in (Terzi Fikri), bir sözü kulaklara küpe olmadır. “Ben, Ne Yaptıysam Halkım İçin, Halkımla Beraber Yaptım”

Halkla beraber olunuz.

Kimse kendine melek görüntüsü vermesin, biz biliyoruz ki şeytanda bir melektir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?
#

Gelen gideni aratmasın…” için 1 yorum

 1. Irfan Odabasi : diyor ki:

  Bodrum Belediye Baskan Adaylarini sahsen tanimiyorum. Mustafa Saruhan ve Mehmet Tosun önceki Dönemlerde basarili olmus tecrübeli Adaylar. AKP Adayı Tahir Ateş Kadin Dogum Doktoru. kendisi iyi Niyetli olsada Bodrumun genc, tecrübeli saglikli ve dinamik bir Baskan’a ihtiyaci var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Danışıklı Dövüş mü ?

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilginin doğruluğuna emin olmadan, basında çıkan haberler üzerine yorum yapmak ne kadar doğrudur sizce. Haberin başlığına bakarak veya içeriğindeki açıklamaları doğru kabul ederek yapacağımız her yorum, bir başkasına haksızlık yapabileceğimiz kuşkusuyla yapılmalıdır. Dün yaygın ve yerel basında çıkan “Bodrum’da tartışılan proje için yargı devam dedi” başlıklı haber gerçeği yansıtmadığı gibi, değişik yorumlara neden olmaktadır. Çıkan haberin başlıktan sonraki özet kısmı şöyle ; “Yoğun yapılaşma nedeniyle kamuoyunda tartışılan Bodrum...
 • “MAZİYE BİR BAKIVER!!!”

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel: “Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!” Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı . Elbet...
 • İmar suçu varsa, suç ortağı da vardır…

  17 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan Kurban Bayramında Bodrum, Gündoğan Malhallesin'de halen yapımı devam etmekte olan, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci’ye ait Besa Grup'un THE BO VIERA otel projesine bir göz attı. Umarım, kendisine bağlı Çevre ve Şehircik Bakanlığının, İmar Planı değişikliğiyle yarattığı bu ucube proje, nasıl kurtulur düşüncesiyle gelmemiştir. Sayın, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ziyaretinin hemen ardından, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras , sosyal medyadan ; “Dağlarımızı, tepelerimizi, bitki örtümüz...
 • Neden bu hale geldik…

  08 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Rahmi Turan tokmak ta sormuş. Neden bu hale geldik.Milliyetçi duygularımız neden kayboldu.Tokmak 2 de devam etmesini isterdim ama etmemiş. Dilimin döndüğü kadar ben anlatayım. Yıl 1938  10 kasım Atatürk artık yok.Başbakan İsmet İnönü.Türkiye nüfusu yaklaşık 17 milyon. Okuma yazma oranı % 10  yani memlekette okuma yazma bilen 2 milyon kişi. Yıl 2019  nüfus 80 milyon okuma yazma oranı % 98 yani  2,4 milyon okuma yazma bilmeyen.Buda zaten okul öncesi çocuklar.Nerede ise Türkiye'nin tam nüfusu okuma yazma biliyor. Şimdi ne oldu d...

gaziantep escort