logo

Gelen gideni aratmasın…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Her doğum sancılı olur, CHP Bodrum Belediye Başkanı dün belirlenince, doğum sonrası rahatlama yaşadı CHP Bodrum üyeleri. Sandık, demokrasi söylemlerinden vazgeçilerek “Ne yapalım istediğimiz şekilde olmadı ancak, bir partilimizin aday olması sevindirici. Takdir-i İlahi”

CHP’nin ilahları böyle takdir etti.

Böylemi olmalıydı…

Elbette böylesi doğru değil, “Sen adayımızsın” diyerek Ankara’ya davet edeceksin adamı, sonrada zübüğün biri “O olursa, ben istifa ederim.” diyecek ve “Pardon” diyeceksin.

CHP’ karar vericileri, kendi Belediye Başkanlarına gerektiği önemi vererek, aday göstermeyecek olsalar dahi yol bilmez, yöntem bilmez şekilde davranmış ve elimine etmiştir.

Bakalım; Mehmet Kocadon Muğla’da küllerinden yeniden doğacak mı? Haftaya göreceğiz ne ve neler olacak.

Gelen gideni aratmasın…

Önümüzde ki yerel seçim her parti için zorlu geçecek gibi görünmekte, İYİ Partiden Mehmet Tosun, AKP’den Tahir ateş, CHP’den Mustafa Saruhan. Bu kadar mı derseniz, sanmıyorum yeni adaylar çıkabilir. Bu konuda, bazı toplumsal dinamiklerin çalışma yaptığını biliyorum. Bu çalışmalar sonucu, seçimin kaderini değiştirecek aday çıkma ihtimali var.

İYİ Parti Adayı Mehmet Tosun’un, geçmiş seçimde aldığı oya bakıldığında ve şu anda ki kamuoyu gözünde seçimi kazanmaya en yakın olarak görünmekte. Apolitik oyları toparlayacağı gibi, meclis listesini netleştirdiğinde toplumda karşılığı olan liste oluşturursa, başarısı kaçınılmaz olacaktır.

AKP Adayı Tahir Ateş, sessiz ve derinden gelmekte arkasındaki iktidarın gücüyle. Seçimde her ne kadar iddiasız görünse de başarı şansının, ortaya koyacağı projelerle artacağını tahmin ediyorum.

Mevcut yerel yönetimin son 5 yıllık uygulamaları, CHP için kolay olan seçimi zora sokmuş durumda, Halkın; Mehmet Kocadon, gitti Mustafa Saruhan geldi, her şey değişecek beklentisi içerisinde olmadığı gibi, temkinli olduğunu düşünüyorum.

CHP, ahbap çavuş ilişkileriyle belediye meclis üyelerini belirler ve toplumsal dinamikleri göz ardı ederse,

Mevcut belediye meclis üyelerini, tekrar aday gösterirse,

Belediye Başkan Aday adayı olan kişileri, meclise alırsa,

Günlük iktisadi hayatları yerel yönetimle ilgili olan kişiler, yani meclis üyesi olunca, keramet kendilerinden olmadan, işleri çoğalacak kişiler meclise alınırsa,

Halkın karşısına çıktığında, “Yapacağız” denilen projeleri, “Neden yapmadınız?” sorusunu yanıtlayamazsa,

Meclis listesini belirlerken, toplumun geniş kesimlerini kucaklamazsa,

Mevcut halin, öz eleştirisi verilmez ve bu durumdan ders çıkarılmazsa,

Tarihe yazılmak varken, tarihte kaybolmakta vardır.

Toplum olarak yaşadığımız ve bizim dışımızda sonuçları bizi etkileyen, hayat alanlarına müdahil olmalıyız. Tüm adayları seçim sürecinde gözlemleyeceğim ve gözlemlerimi tüm okurlarla paylaşacağım.

Tüm belediye başkan ve meclis üyesi adayları unutmamalıdır ki; geçmiş insanın önüne gelir. Gelecek, geçmişiniz olduğunda, önünüze geleceğini unutmayınız.

Soyguna, talana, ranta gitmiyoruz, kendimize, çocuklarımıza, geçmişimize ve geleceğimize yaşam olan alanların, insana yakışır olması için, seçme ve seçilme hakkımızı kullanmalıyız.

İş, “Dost, alış- verişte görülür.” den öte olmalı. Efsane Fatsa Belediye Başkanı Fikri Sözmez’in (Terzi Fikri), bir sözü kulaklara küpe olmadır. “Ben, Ne Yaptıysam Halkım İçin, Halkımla Beraber Yaptım”

Halkla beraber olunuz.

Kimse kendine melek görüntüsü vermesin, biz biliyoruz ki şeytanda bir melektir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?
#

Gelen gideni aratmasın…” için 1 yorum

 1. Irfan Odabasi : diyor ki:

  Bodrum Belediye Baskan Adaylarini sahsen tanimiyorum. Mustafa Saruhan ve Mehmet Tosun önceki Dönemlerde basarili olmus tecrübeli Adaylar. AKP Adayı Tahir Ateş Kadin Dogum Doktoru. kendisi iyi Niyetli olsada Bodrumun genc, tecrübeli saglikli ve dinamik bir Baskan’a ihtiyaci var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kaptan

  14 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  CHP  sadece bir parti değildir, Laik Türkiye Cumhuriyetinin,Askeri, Ordusu, Polisi,Cumhuru,Atatürk ilkelerinin koruyucusu, Türkiye'nin bağımsız yargısı ve Hürriyetidir. CHP' yi , CHP yapan milyonlarca Atatürk sevgilisinin, bitmez tükenmez Vatan kavgasının Dünya partisidir. Kaptan, sen bunların neresindesin. O olduğun yerde bulunmak, Yürek ister. Oturduğun koltuk,bu memleketi kurtaranların koltuğudur. Kendine sor o koltuğa layık mısın. CHP kurulduğundan bu yana ,hesapla bakalım, kaç parti geldi, kaç parti gitti. Yeni gelen...
 • Bodrum Kimi Seçmeli…

  12 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Birkaç gündür sosyal medyada, İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun’u destekleyenler tarafından paylaşılan bir afiş dolaşmakta. Okuyunca ilk anda evet doğru algısı yaratan bu paylaşımı, irdelemek istedim. Afişte Paylaşılan ; “Mehmet Tosun Harita Mühendisi, Mahalli İdareler ve Şehir Planlamacısı, Trafik Planlama Uzmanı, Bir Şehir, Bir Belediye Başkanı’ndan Daha Ne isteyebilir, Karar Senin Bodrum, Kaybedecek 5 Senemiz Daha Yok. Bodrum İçin Mehmet Tosun” Sayın Mehmet Tosun’un, mesleğine ne kadar önem verdiğini...
 • CHP Neden Zaman Kaybetti?

  10 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  CHP de Bodrum Belediye Başkanı  adayını saptamak sanki Kocadon ile partinin genel merkezinin karıştırma öğretisinin staj alanı haline getirildi ve sonra da CHP ilçe örgütü dirayet ve aracılığı il ve halkla bütünleşerek   sona erdirildi. İlçe örgütü ile emeği geçenleri kutluyoruz.. kaos bitirildi. Karıştırmada emeği geçen Kocadon ve Genel Merkez de yaptıkları nedeniyle hesap alanında bloke edilmiş oldu. Biraz daha uzasa  ağa ile marabanın  yolculukta dönüşümlü olarak binit kullanmasına dönecekti bereket hikaye yarıda sonlandırıldı. Yine de d...
 • Cevap Verin.

  09 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Başkan mı,yoksa parti teşkilatımı bir partide önemlidir.her ikisi de diyebiliriz ama,Bazı partilerde bunu sormanın gereği yoktur.bellidir. Başkan.!,hatta o kadar ileri ki,şu lafı birilerinden duyabilirsiniz. Vatan hainlerinin yanında yer almaktansa, hırsız bizim hırsızımız, biz yanında yer alırız. O hırsız kimin parasını çalar. Onu da deyiver de bilelim. Burada kim vatan haini hırsız mı, yoksa halkın oyları ile meşru olarak seçilmiş partiler mi. Yukarıda Başkan derken neyi kastettiğimi size eski meşhur komutanlardan birinin sözünü ...