logo

Gelmeyeni yok yazarım


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

CHP’de aday adaylıkları açıklana dursun, en çok Kocadon’un nereden aday adayı olacağı merak ediliyordu. Nihayet Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıkladı.

Kimi haberlere göre 600, kimi habere göre 350 araçlık konvoy, Muğla’da bin kişilik karşılama v.s. Kocadon Muğla CHP İl Örgütünün olduğu yeri miting alanına çevirmiş, vermiş coşkuyu.

Bu kadar ilgi olduğuna göre Kocadon etrafına, “Gelmeyeni yok yazarım, kimse yoklama kaçağı olmasın”  mı dedi acep. İşin latifesi bir yana, bu gösteriş ancak az gelişmiş toplumların ve sağ anlayışın ürünüdür. Neden mi? Sol; kişiler üzerinden değil proje üzerinden hareket eder, bireyler değil toplumdur önemli olan, aslında kimin aday olduğunun değil partinin yerel anlayışını kimin hayata geçireceği önemli olmalıdır.

Gövde gösterili, seyirli topluluklar gördüğüm zaman hep Osman Bölükbaşı’nın “Sapı çok, Tanesi yok” lafı gelir aklıma. Neden mi gelir aklıma bu söz. Elinize kazmayı alın, yol kenarında bir yeri kazmaya başlayın etrafınıza kaç kişi toplanacak, kaç kişi ne yaptığınızı bilmeden anlamadan size akıl verecek bir bakın. Denemesi bedava.

Kalabalıkları toplamak, etrafımda şu kadar insan var demek siyasette pazarlık ölçüsü olarak kullanılmakta, adil bir durum olmasa da, günümüzde kısmen de olsa geçerli bir pazarlama şeklidir.

Ben olsam Kocadon’un yerinde Mao nun Çin’de yaptığı gibi büyük yürüyüş başlatırdım. Fethiye’den Datça’dan, Bodrum’dan yani Muğla’nın uç ilçelerinden taraftarlarımı hareket ettirir günlerce yürürdüm, ses getirirdi, medyada daha çok yer alırdı.

Gerçi bunu yapacağına 2014 seçimlerine girmeden Büyükşehir Belediye yasasını okusaydı belki de aday olmaz, bu kadar mağdur edebiyatı yapmazdı. Osman Gürün’le uzlaşı içerisinde Bodrum Belediyesini çalıştıramayan başkan, Muğla Büyükşehirde iktidarla nasıl baş edebilecek.

Şehrin büyüğü küçüğü yok, Bodrum gibi bir yerin sorunlarıyla baş edemeyen, bir ucundan bir ucuna 300 kilometre olan bir ili nasıl yönetecek. Yaramazlık yapan öğrenci misali, en ufak bir olayda mağduru mu oynayacak.

Derim ki;

Muğla ve ilçeleri seçmen kitlesi incelensin, neden CHP tercih ediliyor diye. Geçmişte sağın kalesi olan bu yerler artık neden demokratik sol bir partiyi tercih etmekteler. “Bu oylar benim.” söyleminde bulunan seçilmişler, neden CHP’den aday olmak istemektedir.

Yineliyorum,

Madem bu kadar gücünüz var, kitleler sizi istiyor, meydan orada, çıkın bağımsız aday olun. Kim sizin kara kaşınıza kara gözünüze meraklı, görelim.

Hakkında açılan yüzlerce davayı abartıp “Binlerce dava var hakkımda.” diyerek bunu övünç olarak kullanan, “Müfettişler tepemizde, iş yapamıyoruz.” diyerek merkezi hükümetin kendilerine baskı yaptığı ifade edenler, hakeme rağmen maç kazanamıyorsanız CHP’de ne işiniz var ve neden adaysınız.

Başka bir açıdan baktığımızda  CHP genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nu seçim kazanamamakla suçlayanlar, seçilmiş Belediye Başkanlarının iş yapmamaları karşısında sessiz kalmaktadır. Önemli olan seçimi kazanmak mı yoksa kazanılan seçim sonrası vadettiklerini yerine getirmek mi?

Bir takım oyunudur siyaset, kişiler üzerinden yapılmaz. Takım oyununu bilmeyenler bu arenada olmamalıdır. Eğer bir parti seçim kazanamıyorsa sosyolojik olarak araştırılmalıdır. Genel Başkan ne kadar sorumluysa bu işten, üyelerde o kadar sorumludur. Bireyler seçim kazançlarını kendi kerametleri sanıyorlarsa, durum psikolojik olarak incelenmelidir.

CHP toplumun umudu olma yolunda gayret sarf etmelidir. Umudun nasıl gerçekleşebileceğini göstermelidir. Bodrum Belediye Başkan Aday Adaylığı basın açıklamalarını izliyorum, adaylık başvurusu yapanların hiç birisinde sol bir söylem bulunmadığı gibi, parti yerel yönetim anlayışından söz ederek bunları gerçekleştirmek üzere aday olduklarını dahi beyan edememektedirler.

Yerel yönetimlerde başarı sağlanması, partiyi iktidara taşıyacağı bilinmeli, bunun üzerine projeler geliştirilmeli. Görmedim henüz, bir ekibin oturup Bodrum üzerine parti politikaları ışığı altında proje hazırlama çalışmasını.

Aday adayları; kendinden emin, konulara vakıfız, deneyimli ekibimiz var, her şeyi biliyoruz, siz bizi seçin gerisine karışmayın anlayışındalar. Sayın Aday adayları, hiçbir şey yapmasanız dahi başarılı olursunuz, en azından Bodrum’a zarar vermemiş olursunuz.

Yaratacağınız artı değer, sizin söylemleriniz değil partinizin politikaları olmalıdır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?
#

Gelmeyeni yok yazarım” için 1 yorum

 1. Nasfet iristay : diyor ki:

  Kocadon Bodrum belediye başkanı seçilmeden evvel bir yazı yazmıştım.
  Orada sen Efe işen bağımsız aday ol da göreyim ,demiştim..şimdi sende bu yazında buna değinmişsin.daha doğru yazdığın çok şey varda,onları bazılarında anlamamış.
  CHP yi oyuncak ettiler.şahısla ,idealle,hizmetle değil,sadece CHP nin seçmen gücünü arkasına alarak ve hizmet veremiyeceğini bilerek Büyükşehir belediyesi başkanlığı için CHP
  İllerden oy istemek ,(bir yazarımızın söylediği gibi , Aineşi iştir kişinin,lafa bakılmaz.şahsın görünür rütbei akli eserinde) fazla olmuyorum..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...
 • Şundan Bundan

  15 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sineğin Kanadından Otogardaki Belediyemiz Gıda Şirketine ait ücretsi konakladığım otoparkın çıkış noktasına geldiğimde her zamankinden farklı bir olgu gerçekleşti. Çıkışa izin veren bariyer açılmadı ama , onu idare eden emekçi kardeşim üzgün ve telaşla yanıma geldi: “Ağabey sana çok önemli bir haberim olacak, senin basın kartın iptal edilerek otopark konaklamasında geçersize aktarıldı.” Anladım. Borcumu sordum . 6 lira dedi hemen ödedim O emekçiyi gerçekten çok üzgün gördüm. Emekçi kardeşim biraz kendine gelince lafın gerisini söyleyebil...
 • “Bildiğini Bilme, Bilmediğini Bil”

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Ne kadar eğitimli olursak olalım bir yanımız halen ilkel. Zaman zaman, toplumsal olaylarda şiddet gösterenlere veya iktidara karşı yapılan eylemlerde “Şunlardan iki tanesini sallandıracaksın, bak o zaman bir daha yapabiliyorlar mı?” sözleri bir çoğumuza yabancı değildir. Sallandırdılar, sallandık, konu hiç bitmedi. Gücü kendisinde görenler, her türlü yaptırımı sonsuz olarak görmekte. Kaçak yapılaşmada uygulanan ilkel yöntemle, nereye varacak sınız? Bodrum’da kaçak yapılaşmayı önlemek için yapılmak istenen, güç gösterisinden öte git...