logo

Geriş’te bir sanat atölyesi

Ressam sanatçı Setenay Özbek, Bodrum Yalıkavak Mahallesi’nin Geriş köyünde bir sanat atölyesi açtı. Yetişkinler ve çocuklar için tam anlamıyla bir sanat mabedi olacak atölyesinin açılışını yarın dostları ve sanatseverlerle birlikte yapacak olan Setenay Özbek, Bodrum’a yeni bir soluk getirecek. Açılış 1 Eylül Cumartesi günü saat 17.00’de Geriş köy meydanında…

Niçin Bodrum ve elbette neden Geriş’te bir sanat atölyesi?

Setenay Özbek, “Niçin Bodrum’a yerleştin?” sorusuna şöyle yanıt veriyor:

“Maviye tutkumdan olsa gerek diye cevap veririm. Bir ada çocuğu olarak daima denize yakın yaşamayı sevdiğim için gerçek bir kültür-sanat yarımadası olan Bodrum’da yaşamayı ve çalışmayı tercih ettim. Bodrum her yıl Eylül’den itibaren sanatla yaşıyor. Büyük kentlerde zaman bulamadığımız için gidemediğimiz kaçırdığımız sanat etkinliklerini Bodrumda takip ediyoruz. Kişisel olarak istediğim zaman sosyalleşip, istemediğimde yalnız kalabildiğim eşsiz güzellikte bir yer. Burada insan doğaya, tarihe, her şeyin doğalına, sakinliğe, sessizliğe, acelesizliğe kendini bırakıp yaşadığı anın farkına varıyor. Böylesi bir ortamda daha üretken bir sanat hayatım ve gerçekleştirmeyi umduğum projelerim için enerjim var.

Geriş’teki atölyemde çocuklarla ve yetişkinlerle resim çalışmaları yapıyorum. İlerideki günlerde yazar, müzisyen, sinemacı dostlarımı ve diğer sanatçıları bu atölyede konuk edeceğiz. Nisan ya da Mayıs ayında bir festival yani “şenlik” yapmanın projesini hazırladım. Uluslararası dünyaca ünlü ressam ve heykeltraş arkadaşlarım şimdiden katılmayı kabul ettiklerini bize bildirdiler.

Bodrum’da doğa, tarih, ve sanat severleri sadece yaz mevsiminde değil her zaman eşsiz güzellikteki bahar ve kış zamanlarında da aramızda görmeyi diliyoruz. ”

SETENAY ÖZBEK KİMDİR?

1990 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne ve Görüntü Sanatları bölümünden dereceyle mezun oldu. Danimarka, İspanya, Fransa, İngiltere, Bulgaristan, Sırbistan, İsviçre, Mısır, Almanya, Belçika, Çin gibi ülkelerde çeşitli sergiler, sanat etkinlikleri ve atölye çalışmaları yaptı. Sırbistan Modern Sanatlar Müzesinde resmi bulunan sanatçı barış, evren, doğa ve varoluşla ilgili temaları işlemektedir.

Ulusal ve uluslararası yirmi iki kişisel, elliden fazla karma ve grup sergisi olan sanatçı

2009 Taşkent 5. Çağdaş Sanat Bienali’nde Bienal üçüncüsü oldu ve “En İyi Çağdaş Resim” ödülü aldı.

2009 Bakraç Sanat Galerisi 30. Yıl Resim Yarışmasında birincilik ödülünü aldı.

2006  Royal Academy of Arts – Londra, İngiltere’de finalist oldu.

Uluslararası PEN Yazarlar Derneği üyesi olan sanatçının “Gecenin Mavisi”(Öykü),

“Hiç Kimse Bir Başkası Olamaz” (Öykü) ve “Kaf Dağı’nın Ateşi” (Roman) adlı yayınlanmış üç kitabı var.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?