Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 35°C
Sıcak

  Gidenide Aynı, Gelende Aynı…

  Mustafa Gündoğ
  mustafa@bodrumhaber.com

  Lafa gelince hepimiz, bürokrasiden şikayetçi oluruz. Yasa koyucular; bürokrasiyi ne kadar azaltmak istese de işin uygulama kısmındakiler, yasa ve yönetmelikleri okuyup, iş akışını düzenlemez ve karmaşık hale getirirler.

  Bodrum Belediyesi yapı kullanma izni verirken ne gibi belgeler istiyor diye bakayım dedim. Durup dururken aklıma gelmedi tabi ki, yapı kullanma izni alacak kişilerin koşuşturmalarına şahit olunca, izin vermemek için mi bu kadar evrak isteniyor acep, dedim.

  Zaman zaman İmar Kanunu ve ilgili yönetmelikleri karıştırdığım için, okuduğum ile yatırımcılardan istenilen belgeler birbirini tutmuyordu. Sapla saman karışmış.

  Belki Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın “Makro Belediyecilik” dediği buydu….

  Yasalarda olmayan evrakları istemek kimin aklına geldiyse, kendisini TBMM ‘sinin üstünde gördüğü gibi, ilgili bakanlığın da üstünde görmüş sanırım.

  Planlı Alanlar Yönetmeliği : MADDE 65 – (1) Yapı kullanma izinlerine ilişkin başvurularda, başvuru sahibinin dilekçesi veya idare tarafından hazırlanmış matbu form ile yapının ruhsat ve eklerine uygun olduğuna, uygun malzeme kullanılıp kullanılmadığına ve yapının kullanılmasında fen ve sağlık bakımından mahsur görülmediğine ilişkin fenni mesul veya yapı denetim kuruluşu raporları ile birlikte enerji kimlik belgesi ve yapının fotoğrafları dışında herhangi bir belge istenmez.

  Saydım toplam dört belge gerekiyor. Bodrum Belediyesi kaç belge istiyor? Elimde 16 maddelik bir liste mevcut. Kendi verdiği ruhsatın fotokopisini dahi istiyor, dosyaya bakmak güç geliyor sanırım.

  “Şeytan azapta gerek” derler ya, yatırımcıya olan muamele tamda budur.

  Kanun koyucu aslen diyor ki;  “Ben sistemimi kurdum, diğer bakılması gereken tüm belgeler devletin elinde zaten, sen git rahatına bak, biz senin işini çabucak yaparız.” Uygulayıcıda diyor ki; “Ben varken sen bu işi biraz zor yaparsın.”

  Yapı kullanma izin talebiyle, cins değişikliği işlemi için gerekli belgeler birbirine karıştığı gibi, bir çok gereksiz belge ilave edilerek, iş kabusa dönüştürülmüş.

  Sen önce asli işini doğru yap, diğer işler olur zaten…

  Yapı kullanma izin belgesi evrakları bu kadar, gelelim cins değişikliği için istenilen belgelere. Cins değişikliği için istenilen belgeleri Yapı Kullanma İzni verilmeden istenilmesi yanlış ve yatırımcının cebinden fazladan çıkacak para demektir.

  Bodrum Belediyesi bu belgeleri birlikte istiyor ve inşaattan kaynaklanan nedenlerden dolayı yapı kullanma izin belgesi vermediğinde, cins değişikli için harcanan paralar boşa gidiyor.

  Sanki LİHKAB (Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Bürosu)’ın ortağı. Bodrum’da, neden iki LİHKAB olduğunun nedeni bu olsa gerek.

  Cins değişikliği için; yapı kullanma izninden sonra yapılacak işlerler, Kat irtifaksız ve Kat irtifaklı diye iki ayrı şekildedir.

  Bu işlemler için ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Kadastro Dairesi Başkanlığı 8 Kasım 2019 da bir genelge yayınlayarak anlatmış.

  Kat irtifakı gerektirmeyen yapılarda;

  Yapı ruhsatı ve Bağımsız bölüm planı istenmektedir. Bu işlemi serbest çalışan Harita Mühendisi veya LİHKAB yapabilir. Yani ayrıca Röperli Kroki istenmeyecek ve para yatırımcının cebinde kalacak.

  Kat İrtifaklı yapılar için ise;

  Röperli Kroki istenmekte ve ister serbest Harita mühendisine, istenirse LİHKAB’a yaptırılabilir, ayrıca Vaziyet Planı ve Bağımsız Bölüm Planı istenmemektedir.

  Tapu müdürlüğü Kat Mülkiyeti Kanununa göre, onaylı Mimari Projeyi baz alarak kat irtifakı kuruyor. Her ne kadar Tapu Planları Tüzüğünde vaziyet ve bağımsız bölüm planlarının adı geçse de, Tapu Müdürlüğü normlar üstünlüğüne göre, kanunda adı geçen ilgili kurum onaylı mimari projeye göre kat irtifakı kurmaktadır.

  Yaptığım incelemenin sonucunu değerlendirirsek, yatırımcıların (burada yatırımcı diye, tek veya birden çok bina yapanı kastediyorum) cebinden fazladan çıkan para bulunmaktadır.

  Hem yapı kullanma izni verilmeden yapılan işlemler sonucu alınamayan yapı kullanma izinleri sonucu çıkan para, hem de gereksiz istenilen Vaziyet Planı ve Bağımsız Bölüm Planı için verilen paralar.

  Bir hesap edin ne kadar tutuyor? Ben basit bir hesap yaptım. 500 m2 parselde, iki katlı bina için çıkan ücret Bin 800 TL , 10 dönüm arsada 40 bina 80 bağımsız bölüm için çıkan rakam 27.bin TL. Fazladan ödenen paralar.

  Fazlalık ödemeler yedi yıldır sürmektedir, bu paralar talep eden olursa iade edilecek mi bilmem, lakin hak edilmeyen paraları alanlar ve bu düzeni kuranlar hesap vermelidir.

  Yanlış yapılan işlemlere göz yumarak, istenilmeyecek belge olan “vaziyet planı” ve “bağımsız bölüm planı” onay harcı alan belediye, bu işlemlere ne diyecek? Bu harcın alınması için el kaldıran meclis üyeleri, sizlere ne demeli?

  Bodrum Belediyesi, LİHKAB, Serbest Harita Mühendislik Ofisleri, para kazanmış, Harita Mühendisleri Odası bu duruma göz yummuştur.

  Şimdi sırada “3402 sayılı Kadastro Yasası’nın 22. Maddesi, kısaca 22/A. Bekleyin devam edecek…

  Gidenide Aynı, Gelende Aynı…

  Oyla alır iktidarlık zorunu,
  Bugün böyle nasıl olur yarını,
  Vesselam ki çözemedik sırını,
  Gidenide aynı, gelende aynı.

  Yıllar yılı hiç olmadı iyisi,
  Mazbatayla olur yetki dayısı,
  Akıl almazların çoktur sayısı,
  Gideni de aynı, gelen de aynı.

  ( Veysel Şimşek )

  Vesselam


  YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
  Bodrum Haber