logo

Glutensiz Beslenme Nasıl Olur?

Dünya üzerinde, gluten hassasiyeti olan birçok insan bulunmaktadır. Gluten hassasiyeti olan insanların ülkemizde de artış göstermesi sebebi ile Gluten Nedir sorusu bugün bir hayli insan tarafından sorulmakta ve buna tatmin edici cevaplar aranmaktadır. Gluten basit olarak düşünüldüğünde bazı maddelerin birbirine bağlanmasını sağlayan ve katılaşmasını sağlayan bir çeşit proteindir. Bu protein özellikle ekmek yapımında ekmeğin mayalanması ve katı bir görünüm almasını sağlamaktadır. Ekmeğin içerisinde bulunan bu protein, birçok besin maddesinin de içerisinde bulunmaktadır.

Gluten, besinlerin bir araya gelmesini ve birleşmesini sağlamaktadır. Glutensiz bir ekmek, ekmek olamaz. Glutenin bazı insanlar üzerinde çok ciddi alerjik reaksiyonlar gösterdiği tesipit edilmiştir. Bunun üzerine bugün birçok insan, glutensiz beslenmeye teşvik edilmektedir. Glutensiz gıdalarla beslenmeye çalışan insanlardan büyük bir çoğunluğu bunu başarabilmekte, büyük bir çoğunluğu ise glutensiz gıdalardan kendisini uzak tutamamaktadır. Bu tarz problemlerin yaşanması, insanları ileride ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakmaktadır.

Glutensiz Beslenme Nasıl Olur?

Kendisinde gluten rahatsızlığı olduğunu düşünen kişiler, bugün soluğu doktorda almakta ve çeşitli alerji testleri yaptırarak kendisine çareler aramaktadır. Peki, doktora gittiniz ve size gluten hassasiyeti tanısı koydu. Bu durumda kafanızda elbette Glutensiz Beslenme Nasıl Olur? sorusu belirecektir. Gluten hassasiyetinin tedavisinin kilit noktası aslında glutensiz beslenmeden geçmektedir. Kişiler hastalığın tanısının koyulduğu andan itibaren sıkı bir glutensiz diyet yapmalıdırlar. Mantıken düşünüldüğünde bir şey bir insana zarar veriyorsa, o şeyden insan kendisini tamamen uzak tutmalıdır.

Lakin burada söz konusu olan şey insanların günlük tükettiği besinlerin büyük bir bölümü olunca işler değişmektedir. Günlük olarak tükettiğimiz birçok gıdada gluten bulunmaktadır. Gluten hassasiyeti olan kişiler, bu gıdaların tam bir listesini çıkartıp bu gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Gluten içermeyen gıdalarla beslenmeleri, gluten hassasiyeti olan kişilerin problemlerini tamemen ortadan kaldırmaktadır. Bu aşamada glutensiz beslenmek, hayati bir önem taşımaktadır.

Gluten İçeren Gıdalar Nelerdir?

Gluten, birçok katı maddenin birbirine kenetlenmesini sağlayan bir protein çeşididir. Bu protein çeşidi, bazı insanlarda alerjik bir rahatsızlığa sebebiyet verebilmektedir. Alerjik rahatsızlıklara sebebiyet vermesi sebebi ile glutensiz gıdalar konusu, gluten hassasiyeti olan birçok insanın ilgisini çekmektedir. Gluten içeren gıdaların listesine bir göz atacak olursak: buğday, arpa, çavdar, yulaf, arpa, beyaz un, makarna, şehriye, kuskus, erişte, kek, pasta, kurabiye, baklava, bisküvi, börek, kraker, çikolatalar, dondurma, tarhana, yarma, hazır soslar gibi birçok üründe gluten proteininin bulunduğunu görebiliriz.

Gluten proteini bugün besinlerin birçoğunun hammaddesini oluşturduğundan vazgeçilmesi zor bir protein çeşididir. Lakin gıda endüstrisinin gelişmesi ile birlikte glutensiz birçok gıda bulunmuş ve gluten hassasiyeti olan kişilerin kullanımına sunulmuştur. Bugün gluten hassasiyeti yaşayan birçok insan, glutensiz hazırlanmış özel gıdaları tercih etmektedir. Glutensiz olarak üretilmiş birçok gıda bulunmaktadır. Bu gıdalar, birçok glutensiz ürün satan marketten rahatlıkla bulunabilir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

gaziantep escort