logo

Hak ve Hakkaniyet


Nasfet İristay
nasfet@bodrumhaber.com

“Berberden al haberi.” diyorlar, doğrudur. Tıraş oluyorum, Berber, “Abi haberin var mı büyük ikramiye Bodrum a çıktı.” dedi. Bende hayırlı olsun derken ,”biliyor musun piyangodan da büyük ikramiyeyi kazanan şahıs bütün ikramiyeyi devlete vermiş”,arkasından da, “olur mu abi o kadar parayı adam  çok ama çok zengin mi ki Devlet’e hibe etsin.” deyince,bende de bazı çağrışımlara yol açtı.

Geçen yıl 2,3 milyar TL şans oyunları hasılat yapmış.Bunun 581 milyar TL si kamuya verilmiş. Doğru mudur bilmiyorum ama, demek ki diğer miktarda şanslılara dağıtılmış.

Az para değil.Büyük ikramiyelerden de vergi kesilmiyor.

Geçen sene 680 sayılı OHAL kararnamesinin 82. Maddesi ile milli piyango ve diğer kuruluşlara ait şans oyunları, 42 Yıllığına varlık fonuna verildi.

Buda beni o kadar fazla ilgilendirmiyor.İlgililer sorularını sorsunlar.Cevabını alırlar.
Beni ilgilendiren kısım,büyük ikramiyelerin, veya bir kaç milyon TL  üstündeki ikramiyelerin sadece bir kişiye değilde,dağıtılan ikramiye miktarının, bir kaç çekilişe bölünmesidir.

Elektronik ortamda bürüt katılımdan, ne kadar net ikramiye dağıtılacağı bellidir.

Mesela o çekimde 6 milyon TL dağıtılacaktır. O zaman 6 çekiliş yapılırsa her bir şanslı’ya 1 milyon TL çıkar.Veya 12 çekiliş yapılırsa adam başı 500 bin TL gibi bir meblağ düşer ki; bu bir aile için, bir ev ve rahat yaşam demektir.Maddi imkanı olanları da çok daha rahatlatır.Böyle bir sistemin getirilmesi,şans oyunlarına ilginin daha fazla olmasını sağlar ve HAKANİYETLİ olur.

Bu sistemin yararları çok fazla olacaktır.Her hafta onlarca kişi,dağıtılacak meblağ ile,hayatlarını değiştirecek ve rahat edecektir.Her hafta onlarca milyoner yaratmak işten bile değildir.Senedeki 52 hafta boyunca 520 milyoner veya 1040 yarı milyoner yarattığınızı düşünün.Bunlar aileleri ile 3000 ila 5000 kişi ederler.Bunu oynanan şans oyunlarının hepsine uygularsanız,bu miktar 5-6 katına çıkabilir.Yani senede 25-30 bin şanslı ve mesut aile olabilir.Kazanılan bu paraların bir miktarı devlete vergi olarak dönecek ve iç ticaretin hızlanmasına katkısı olacaktır.

Bence Adaletli ve Hakkaniyetli bir dağıtım böyle olmalıdır.

Büyük paralar kazanıp ta kısa zamanda tekrar o eski hallerine dönen, dünyada binlerce şanslı vardır.
Türkiye’ dede çoktur.Bu Adaletsiz ve haksız bir dağıtımdır.

Bu arada Tıraş bitti.Berberden çıkarken,acaba hak,hukuk,adalet ve refahın olduğu,
bir birini seven, kavga etmeyen böyle bir memlekette kim yaşamaz istemez ki, diye kendime sormadan edemedim.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...