logo

Halka Efendilik Yapmayın!


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Dün bir davetiye geçti elime, Bodrum Belediye Başkan’ı Ahmet Aras imzalı. “Bodrum İçin Elele” “konulu tanışma ve dayanışma yemeğine teşriflerinizden onur duyarım” Yer: Nikki Beach Torba 07 Çarşamba 2019,saat 20 ve eklenmiş “lütfen cevap verin.”

Bu davetiye sanırım el altından belirli kişilere dağıtılıyor. Kısa davet yazısını birkaç kere okudum, bir anlam veremedim. Bodrum için kimler elele verecek? Tanışıp, dayanışıp, onur duyulacaktı.

Davet edilen yer Nikki Beach olunca, belediye kasasından bir kuruş çıkmayacağına kanaat getirip rahatladım, masraflardan yırtık diyerek. Birkaç Belediye meclis üyesini aradım, davete konu yemekten haberleri yok.

Belediye Başkanımız, Bodrum için elele verecek bir grup yaratarak, artık onlarla mı dayanaşacak diye düşündüm. Sonra; haksızlık etme, belkide sen hariç herkes davetlidir diyerek, kendimi ikna etmeye çalıştım.

Çok fazla yorum yapmadan, bilmeyen, duymayan kalmasın, “Bodrum İçin Elele” vermek isteyen herkesin bu davete katılabileceğini umuyorum. Yarın Nikki Beach’de yemeğe davetliyiz unutmayın! Haber vermeden gitmeyin, LCV notu var davette, dikkat edin.

Geçtiğimiz günlerde; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da katılımıyla Milas CHP İlçe Örgütü Dayanışma Yemeği düzenledi. CHP üyelerinin katıldığı bu yemeği, Başkan Ahmet Aras sosyal medyadan, Bodrum Halkıyla paylaştı.

Paylaşımında… Ahmet Aras…

“CHP İstanbul İl başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun katılımıyla CHP Milas İlçe örgütü tarafından düzenlenen Dayanışma Gecesi’ne, CHP Bodrum İlçe başkanımız Halil Karahan, başkan yardımcılarımız Önder Batmaz, Turgay Kaya ve ilçe örgütümüzle katıldık.”

Kimin, nereye katıldığı, kendi özgür iradesindedir. Fakat çelişik bulduğum; yukarıda adı geçenlerden, bir tek Başkan Yardımcısı Turgay Kaya devlet memurudur. Devlet memurları kanununa göre; siyasi faaliyetlere katılamazlar.

Devlet memurlarının, siyasi partilerin yemeklerine katılması suçtur. Disiplin soruşturması açılması gerekir. Lakin; disiplin amiri, birlikte gittikleri, belediye başkanıdır. Başkan Aras, personeline suç işletirken, aynı zamanda kendisi de disiplin soruşturması açmadığı için, suç işliyor.

İktidar partisinin, bu tür toplantılarına, devletin memurlarının katılımlarını, yada mitinglerine katıldıklarında nasıl eleştiriyorsak, bununda kabul edilebilir bir davranış olmadığını bilmelerini isterim.

“Başkan’a zaman verelim, acemi henüz, hemen eleştiriyorsunuz.” diye düşünürseniz unutmayınız ki, her ikisi de 25 yıllık devlet memuru olduklarını beyan etmekteler. Acemilik buysa, ustalığı düşünemiyorum.

Sayın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Başkanlara ne demişti; “Siyaset yapacaksanız siz yapın, yardımcılarınız değil.”

Başkan Aras; “Her türlü kent sorununuzu belediyeye bildirin, o bizim yetkimizde değil demeyeceğiz gerekeni yapacağız demişti.” Sokak lambası yanmayınca kimi ararsınız elbette belediyeyi. Verilen yanıt, “Şikayet ettiğiniz yanmayan lamba, AYDEM’in yetkisindedir.” Bilesiniz istedim.

Söz başka icraat başka…

Toplumsal barışı kimsenin bozmaya hakkı yoktur. Bodrum Belediyesinin, dört aylık icraatlarına bakıldığında durum pek iç açıcı değil.

Sosyal medyada, başta çöp sorunu olmak üzere, çöpü toplamayan değilde, çöpü atanların suçlandığını görüyoruz. Bu algıyı Belediye, Belediye meclis üyeleri, bazı CHP’liler, ya da Başkan Aras hayranları yaratmaya çalışıyor.

Yapamadığınız işte, suçlu aramayın… Siz önce görevinizi yapın.

Bilip bilmeden yorum yapan, azımsanamayacak ölçüde sosyal medya kullanıcıları var. Üfürükçülük yasak olduğu halde, üfürmeye devam edilmekte. Yazın, Bodrum’un nüfusu için verilen sayıların tamamı, yalan yanlış.

Elde veri olmayınca, atış serbest. Yaz ve kış ortalama nüfusun derhal çalışması yapılmalı ve kamuoyuna duyurulmalıdır. Yatak kapasitelerini toplayın, Bodrum’da kullanılabilir konut sayısını ve günübirlik gelenleri araştırın, hiçte öyle söylendiği ölçüde, milyon sayılarına ulaşamayacaksınız.

Toplam turizm amaçlı gelenlerle, her an o kadar kişinin Bodrum’da yaşadığını iddia etmek, yanlış olacaktır.

Eleştirilerde ipin ucu kaçtı artık…

“Bodrum’a gelmeyin” diyen kişiler türemeye başladı. Bu topraklar, kimsenin babasının malı değil.

Şezlong kırılmış sosyal medyada paylaşıyorlar. Kim yaptıysa onu bulmanızı öneririm, bütün şezlongları kırıyorlar algısı yaratmayın. Yada, aldığınız ürünün kalitesine bakın.

Belediye Şirketinin sorumluluk alanında bulunan işletmelerde, fiyat pahallılığından yakınan insanlar, neredeyse linç edilecekler.

“Sokağa çıkma, belediye kafelerine  gitme, plajları kullanma, ohhhh rahatı bulmuşlar, onu yapma, bunu yapma.” Siz, bizi terbiye etmeden önce, kendinizi terbiye edin.

Kent yaşayanları ister tatil amaçlı, isterse yerleşik düzende olsunlar, eleştirilerinin ölçüsü ne olursa olsun, dikkate alınmalı ve bu tür olaylara, belediye yetkilileri haricinde kimse müdahil olmamalı. Eleştirenlere değil, kenti talan edenlere müdahale etmeliyiz..

Dün; Yaşar Anter’in duyarlı bir gazeteci olarak yaptığı haber, insanın yüreğini cız ettirecek ölçüde.

YAŞLI, HASTA VE KİMSESİZLER’İ, BELEDİYE KAPININ ÖNÜNE KOYDU.

“Bodrum’un Kumbahçe mahallesinde ki bir pansiyonda yaklaşık 15 yıldır belediyenin desteği ile yaşamlarını sürdüren çoğu yüzde 80-90 engelli, yaşlı, hasta ve kimsesiz yaklaşık 30 kişinin pansiyondan çıkarılması için belediyenin aldığı karar şok etkisi yarattı.”

Haberin özü bu. Çok eleştirdiğimiz, geçmiş dönem belediye başkanları, kimsenin haberi olmadan ,ne kadar büyük bir iş yapmışlar. Kimseyi rencide etmeden. Kendi adıma, 15 yıllık süre içende bunu sağlayan belediye başkanlarına, teşekkür ederim.

Sosyal belediyecilikle, sosyal liboşluğu karıştırmayın. Belediyecilik; para kazanma yeri değil, rantları düşürme ve halkın geniş kesimleriyle elde edileni paylaşmadır. Sizin liberal parti yerel yönetimlerinden ne farkınız var.

Kafelerde su, çay, kahve, soda, gazlı içecekler pahalı diyor insanlar. Biri çıkıp “gelmeyin o zaman” diyor. “Deniz manzarasında üç lira elli kuruş a çay içiyorsun, bir de pahalı diyorsun.” Soda bakkalda şu kadar, su bu kadar. Toplu taşıma pahalı” diyorsun, “benzine biz mi zam yaptık” diyorlar. Su pahalı diyoruz, “Muski yatırım yapmasın mı?” diyorlar.

Söyleyin; Halk parasıyla, halka efendilik yapmak için mi seçildiniz?

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • O Zaman Başbakandı, Şimdi Cumhurbaşkanı…

  22 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Gülmeli mi ? Ağlamalı mı? Bilemedim. Bodrum’da birkaç gündür süren ve gösteriye dönüşen imara aykırı yapılarla ilgili yapılan işlemler, pek inandırıcı gelmedi. Biz bu filimi daha önce görmüştük... Bir çoğumuz hatırlar, denizden, havadan Cennetkoy, Torba, Güvercinlik, 2013 yılında imara aykırı yapılaşma var diyerek, bugün olduğu gibi tespitler, mühürlemeler yapılmıştı. O zaman Başbakandı, şimdi Cumhurbaşkanı... 2013 yılında basında çıkan haber şöyle diyordu ; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Ba...
 • Danışıklı Dövüş mü ?

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilginin doğruluğuna emin olmadan, basında çıkan haberler üzerine yorum yapmak ne kadar doğrudur sizce. Haberin başlığına bakarak veya içeriğindeki açıklamaları doğru kabul ederek yapacağımız her yorum, bir başkasına haksızlık yapabileceğimiz kuşkusuyla yapılmalıdır. Dün yaygın ve yerel basında çıkan “Bodrum’da tartışılan proje için yargı devam dedi” başlıklı haber gerçeği yansıtmadığı gibi, değişik yorumlara neden olmaktadır. Çıkan haberin başlıktan sonraki özet kısmı şöyle ; “Yoğun yapılaşma nedeniyle kamuoyunda tartışılan Bodrum...
 • “MAZİYE BİR BAKIVER!!!”

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel: “Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!” Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı . Elbet...
 • İmar suçu varsa, suç ortağı da vardır…

  17 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan Kurban Bayramında Bodrum, Gündoğan Malhallesin'de halen yapımı devam etmekte olan, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci’ye ait Besa Grup'un THE BO VIERA otel projesine bir göz attı. Umarım, kendisine bağlı Çevre ve Şehircik Bakanlığının, İmar Planı değişikliğiyle yarattığı bu ucube proje, nasıl kurtulur düşüncesiyle gelmemiştir. Sayın, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ziyaretinin hemen ardından, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras , sosyal medyadan ; “Dağlarımızı, tepelerimizi, bitki örtümüz...

gaziantep escort