logo

“Her ağacın kurdu kendinden olur” (2)


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Kaldığımız yerden devam edelim.

Ne dedik “her ağacın kurdu kendinden olur.”

Muhalefet etmek zor bir iştir. Akılcı muhalefet iktidar gibidir. Her karşı çıkışınız veya öneriniz sağlam temeller üzerine oturmalıdır.

10 yıl ,20 yıl önce yapılmış imar planlarını bugün yapılmış gibi göstermek, doğru ve mantıklı değildir. Bodrum yarımadasında yapılan planlamalar her zaman için Bodrum halkının aleyhinde olmuştur. Yıllarca söyledik, anlattık rant a dayalı ve Bodrum’u metropollerin ilçesi haline getirme çabaları doğru değildir.

Bodrum ve beldelerinde imar planı yapanların çoğu maalesef Bodrum’u katletmek kurgusuyla yapmıştır. Sonuçlarından da maddi menfaat sağlamış veya sağlamak istemişlerdir. İmar planlarının dünü, bugünü ve yarını başlıklı bir inceleme yapılsa neler, neler  ortaya çıkacaktır. Bodrum’un 11 Belediye olması bu tezgahın sonucudur. İmar planları ve uygulamalarının açılımını bir başka yazımda dile getireceğim.

MHP meclis üyelerinin düzenlediği basın toplantısından, bir noktaya daha parmak basmak istiyorum. Toplantıda soru olarak sorduklarından bir tanesi taşeron işçi çalıştırma konusu, ne demiş MHP Belediye Meclis Grubu;

“Taşeron sistemi işçilerin yarınsız ve güvencesiz bırakmakta olup, beden ve emek hırsızlığıdır. Modern devrin kölelik sistemidir. Belediye bünyesinde Taşeron işçi sayısı kaçtır? Belediye taşeron işçi çalıştırmak yerine, kendisi kadrolu veya sözleşmeli doğrudan işçi çalıştıramaz mı? Belediye işçilere vereceği parayı neden taşeronlara verip, taşeronları zengin etmektedir?”

Taşeron sistemiyle ilgili, MHP’li meclis üyelerinin söylediklerine katılmamak olası değil. Günün modası olan taşeronluk sitemine karşı çıkış, doğal olarak prim yapabilir , en azından belediyede taşeronluk yapan firmaların çalışanları tarafından desteklenir de.

Sorulan sorunun bütününe baktığımızda birde öneri var , taşeron işçiler sözleşmeli olarak çalıştırılamaz mı? Taşeron işçilere sormak lazım “siz nasıl çalışmak isterdiniz?” diye yanıt, kesinlikle Kadrolu İşçi veya Memur olarak çalışmak isteriz olacaktır. Bizim için sözleşmeli veya taşeron işçilik arasında fark yoktur. Sonuçta ,çalışanların kaderleri hep idarecilerin iki dudağının arasında olacaktır.

“Soru ;

Belediye bünyesinde Taşeron işçi sayısı kaçtır?”  Meclis üyesi olan birinin , bu soruyu sormasını anlamak olanaksız”

Neden mi ?

BODRUM BELEDİYESİ 2014 FAALİYET RAPORU ; sayfa 19

4-İnsan Kaynakları Bodrum Belediyesinde 181 memur, 7 sözleşmeli, 544 işçi, 2 adet geçici işçi, 247 hizmet alımı ve 120 Bodrum Belediye A.Ş çalışanı olmak üzere toplam 1101 kişi çalışmaktadır.

STATÜ KİŞİ PERSONEL SAYI

İŞÇİ 544

HİZMET ALI 247

MEMUR 181

BODRUM BELEDİYE A.Ş 120

SÖZLEŞMELİ 7

GEÇİCİ İŞCİ 2

TOPLAM 1101

Anlaşılan o ki ; Belediye Meclis Üyelerine önceden dağıtılıp ,mecliste oylamaya sunulan bu rapor,  MHP li meclis üyeleri tarafından okunmamış.

Sorunun kaynağı aslen;  bakanlığın hazırlamış olduğu norm kadro tahsisinde, Bodrum ‘u başka ilçelerle aynı görmeleri. Bodrum’un nüfusu 140 bin olarak değerlendirilerek ,turizm ve ticaret bölgesi olması nedeniyle kadro değerlendirmesi C 10 üzerinden yapılmaktadır. Değerlendirmede yerli ve yabancı turistlerin ve Bodrum’un sürekli nüfusunun  ortalaması alınmış olsa ,C 14 üzerinden değerlendirilecek ve sorun aşılacaktır. Aksi halde ,her türlü koşulda taşeron ve sözleşmeli personel uygulamasına zorunluluk devam edecektir.

Gelelim ; MHP Belediye Meclis Grubu’nun yaptığı basın toplantısının, genel değerlendirmesine ;

Her ne kadar, yer ,zaman, mesnet, kaynak açısından doğru bulmasak ta, yanıtlanması gereken iki bölüm bulunmakta. Teknik ve siyasi olarak soruların yanıtlanması gerekmektedir.

Bodrum CHP İlçe Örgütü, MHP’nin yaptığı iki basın açıklamasına da sessiz kalmış ve kalmaktadır. Her ne olursa olsun , toplumda karşılığı olan ,seçilmiş meclis üyelerinin ,toplumu ilgilendiren konular üzerinde ki soruları, yanıtsız kalmamalı. Hele ki ; dokuz meclis üyesiyle grubu bulunan bir parti tarafından soruluyorsa, ciddiye alınmakta geç kalınmamalı.

Bodrum Belediyesine düşen ise, polemik yapmadan sorulara kısa ve net yanıt vermektir.

Ne dedik “her ağacın kurdu kendinden olur.” Öyle başladık öyle bitirelim.

 

Not:

Taşeron işçi çalıştırma konusu, sadece Bodrum’un değil ülkenin meselesidir. Kapitalist sistemin doğurduğu sömürü şekli olmakla beraber, derinlemesine incelenmeden siyasi malzeme yapılmamalı. Sorarlar adama 1950 den beri uygulanan bu sistemin içindeyken, neden sesiniz çıkmadı diye.

Geçen hafta Bodrum’a gelen DİSK ( Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ) Genel Başkanı, Kocadon’u makamında ziyaret ederek sendikalaşmaya verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Bodrum Belediyesi Faliyet Raporu  2014 ;

http://bodrum.bel.tr/ckfinder/userfiles/files/Bodrum%20Belediyesi%202014%20Faaliyet%20Raporu(1).pdf

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bodrum’un Delisi”

  30 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sözcü Gazetesi, birkaç gün önce Başkan Aras’ın önceki söylemlerini derlemiş, yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlamış. Haberin başlığı “Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”. Eyvallah hoş geldi sefa geldi. Deli olduğunuzda cezai ehliyetiniz yok demektir. Her türlü kuralsızlığı kendinize kural edinebilirsiniz. Bir standardı olmadığına göre, bu durumda “delidir ne yapsa yeridir” kuralı geçerli olacaktır sanırım. “El deliye, biz akıllıya hasret” diyerek ,sitem edebiliriz. Delilik iyi bir şey midir ki koskoca Belediye Başkanı, Bodru...
 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...