logo

“Her ağacın kurdu kendinden olur” (2)


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Kaldığımız yerden devam edelim.

Ne dedik “her ağacın kurdu kendinden olur.”

Muhalefet etmek zor bir iştir. Akılcı muhalefet iktidar gibidir. Her karşı çıkışınız veya öneriniz sağlam temeller üzerine oturmalıdır.

10 yıl ,20 yıl önce yapılmış imar planlarını bugün yapılmış gibi göstermek, doğru ve mantıklı değildir. Bodrum yarımadasında yapılan planlamalar her zaman için Bodrum halkının aleyhinde olmuştur. Yıllarca söyledik, anlattık rant a dayalı ve Bodrum’u metropollerin ilçesi haline getirme çabaları doğru değildir.

Bodrum ve beldelerinde imar planı yapanların çoğu maalesef Bodrum’u katletmek kurgusuyla yapmıştır. Sonuçlarından da maddi menfaat sağlamış veya sağlamak istemişlerdir. İmar planlarının dünü, bugünü ve yarını başlıklı bir inceleme yapılsa neler, neler  ortaya çıkacaktır. Bodrum’un 11 Belediye olması bu tezgahın sonucudur. İmar planları ve uygulamalarının açılımını bir başka yazımda dile getireceğim.

MHP meclis üyelerinin düzenlediği basın toplantısından, bir noktaya daha parmak basmak istiyorum. Toplantıda soru olarak sorduklarından bir tanesi taşeron işçi çalıştırma konusu, ne demiş MHP Belediye Meclis Grubu;

“Taşeron sistemi işçilerin yarınsız ve güvencesiz bırakmakta olup, beden ve emek hırsızlığıdır. Modern devrin kölelik sistemidir. Belediye bünyesinde Taşeron işçi sayısı kaçtır? Belediye taşeron işçi çalıştırmak yerine, kendisi kadrolu veya sözleşmeli doğrudan işçi çalıştıramaz mı? Belediye işçilere vereceği parayı neden taşeronlara verip, taşeronları zengin etmektedir?”

Taşeron sistemiyle ilgili, MHP’li meclis üyelerinin söylediklerine katılmamak olası değil. Günün modası olan taşeronluk sitemine karşı çıkış, doğal olarak prim yapabilir , en azından belediyede taşeronluk yapan firmaların çalışanları tarafından desteklenir de.

Sorulan sorunun bütününe baktığımızda birde öneri var , taşeron işçiler sözleşmeli olarak çalıştırılamaz mı? Taşeron işçilere sormak lazım “siz nasıl çalışmak isterdiniz?” diye yanıt, kesinlikle Kadrolu İşçi veya Memur olarak çalışmak isteriz olacaktır. Bizim için sözleşmeli veya taşeron işçilik arasında fark yoktur. Sonuçta ,çalışanların kaderleri hep idarecilerin iki dudağının arasında olacaktır.

“Soru ;

Belediye bünyesinde Taşeron işçi sayısı kaçtır?”  Meclis üyesi olan birinin , bu soruyu sormasını anlamak olanaksız”

Neden mi ?

BODRUM BELEDİYESİ 2014 FAALİYET RAPORU ; sayfa 19

4-İnsan Kaynakları Bodrum Belediyesinde 181 memur, 7 sözleşmeli, 544 işçi, 2 adet geçici işçi, 247 hizmet alımı ve 120 Bodrum Belediye A.Ş çalışanı olmak üzere toplam 1101 kişi çalışmaktadır.

STATÜ KİŞİ PERSONEL SAYI

İŞÇİ 544

HİZMET ALI 247

MEMUR 181

BODRUM BELEDİYE A.Ş 120

SÖZLEŞMELİ 7

GEÇİCİ İŞCİ 2

TOPLAM 1101

Anlaşılan o ki ; Belediye Meclis Üyelerine önceden dağıtılıp ,mecliste oylamaya sunulan bu rapor,  MHP li meclis üyeleri tarafından okunmamış.

Sorunun kaynağı aslen;  bakanlığın hazırlamış olduğu norm kadro tahsisinde, Bodrum ‘u başka ilçelerle aynı görmeleri. Bodrum’un nüfusu 140 bin olarak değerlendirilerek ,turizm ve ticaret bölgesi olması nedeniyle kadro değerlendirmesi C 10 üzerinden yapılmaktadır. Değerlendirmede yerli ve yabancı turistlerin ve Bodrum’un sürekli nüfusunun  ortalaması alınmış olsa ,C 14 üzerinden değerlendirilecek ve sorun aşılacaktır. Aksi halde ,her türlü koşulda taşeron ve sözleşmeli personel uygulamasına zorunluluk devam edecektir.

Gelelim ; MHP Belediye Meclis Grubu’nun yaptığı basın toplantısının, genel değerlendirmesine ;

Her ne kadar, yer ,zaman, mesnet, kaynak açısından doğru bulmasak ta, yanıtlanması gereken iki bölüm bulunmakta. Teknik ve siyasi olarak soruların yanıtlanması gerekmektedir.

Bodrum CHP İlçe Örgütü, MHP’nin yaptığı iki basın açıklamasına da sessiz kalmış ve kalmaktadır. Her ne olursa olsun , toplumda karşılığı olan ,seçilmiş meclis üyelerinin ,toplumu ilgilendiren konular üzerinde ki soruları, yanıtsız kalmamalı. Hele ki ; dokuz meclis üyesiyle grubu bulunan bir parti tarafından soruluyorsa, ciddiye alınmakta geç kalınmamalı.

Bodrum Belediyesine düşen ise, polemik yapmadan sorulara kısa ve net yanıt vermektir.

Ne dedik “her ağacın kurdu kendinden olur.” Öyle başladık öyle bitirelim.

 

Not:

Taşeron işçi çalıştırma konusu, sadece Bodrum’un değil ülkenin meselesidir. Kapitalist sistemin doğurduğu sömürü şekli olmakla beraber, derinlemesine incelenmeden siyasi malzeme yapılmamalı. Sorarlar adama 1950 den beri uygulanan bu sistemin içindeyken, neden sesiniz çıkmadı diye.

Geçen hafta Bodrum’a gelen DİSK ( Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ) Genel Başkanı, Kocadon’u makamında ziyaret ederek sendikalaşmaya verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Bodrum Belediyesi Faliyet Raporu  2014 ;

http://bodrum.bel.tr/ckfinder/userfiles/files/Bodrum%20Belediyesi%202014%20Faaliyet%20Raporu(1).pdf

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BODRUM, Bodrum gibi

  17 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum ‘da neler olup bitiyor, bir bakalım.Bodrum tarihine bakarsanız ,neler neler görmezsiniz ki.Bodrum, aslında talihsiz bir şehirdir.Heredot’a göre Dor’lar tarafından M.Ö kurulmuştur ama M.Ö.5000 de buralarda yaşayanlar vardı. Karya’lılar, Leleg’ler yaşamış,M.Ö. 650 yılında Megeralılar gelerek şehrin adını Halikarnassos olarak değiştirmişlerdir.M.Ö. 192 Romalı’lar, M.Ö. 353 yılında karya bölgesinin başkeni olmuş ve Artemisia’nın yaptırdığı Maosoleum’da dünyanın yedinci harikası diye tanımlanmıştır.Sonra pers’ler ,Bizans’lar, Türk’ler,son...
 • Sayın Aras, Benden Uyarması

  16 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Dün Bodrum Belediyesinin yeni uygulamasından bahsetmiş ve sorunun çözümü noktasında yapılandan övgüyle bahsetmiştim. ''Hep eleştiriyorsun.'' diyenlere de yapılanlar olumlu işler ise kent paydaşı olarak Başkan Aras’ın yanında olduğumu, her zaman söylemişimdir. Gel de eleştirme... Belediyelerin nasıl yönetileceği kurumsal anlamda, yasalarla belirlenmiş keyfiyete bırakılmamıştır. Bodrum Belediyesinde keyfiyet bulaşıcı sanırım. Önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u yasaya uygun olmayan atama ve görevlendirme konularında çok eleşt...
 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...
 • “Sevgi diline ihtiyaç var”

  14 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,30 Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Ankara’ya davet etti, haberi “kırık sandalye” olayıyla Ülke gündemimizde yer aldı. Toplantının içeriği ne olursa olsun, sandalyenin kırılmasıyla hep hatırlanacak. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de davete katılanlar arasındaydı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıyı, mugla.bel.tr 'den yayınlattırdığı haber üzerinden yorumladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde yer alan açıklama; “Başkan Gürün; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayy...

gaziantep escort