logo

Her şerde, bir hayır vardır…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Yerel seçimlere az bir zaman kala İl Seçim Kurulu, CHP Bodrum Belediye Başkanı Mustafa Saruhan’ın aday olup olamayacağı hakkında hüküm vererek, adaylığını iptal etti.

CHP Genel Merkezi Başta olmak üzere, Bodrum CHP İlçe Örgütü, hak arama adı altında toplumu yanıltarak, “Yüksek Seçim Kurulu’na başvuru yaptık sonucu lehimizde olacak.” diyerek yaptığı basın açıklamasından birkaç saat sonra, YSK’nın Başvuruyu ret ettiği haberi geldi.

Bodrum CHP Yönetimi ve Belediye Başkan Adayı toplumu nasıl yanılttı, sondan başa doğru gelirsek, İl seçim kurulunun, ilçe adayları için verdiği hüküm kesin karar olup, üst yargı yolu kapalıdır. Yani YSK’ya başvurmaları, karar değişecek algısı yaratmaları nafileydi.

Bireylerin, kanunlarımıza göre şunun, bunun suç olduğunu bilmiyordum deme hakları yoktur. Her birey kanunları bilmek zorundadır. Çünkü hukuk bireyin toplumla, tolumun bireyle ve bunlar arasında devletle olan ilişkisini düzenleyen kurallar zinciridir.

Ulusal medya haberi “Görevi Kötüye kullanmaktan ceza alan, CHP Bodrum Belediye Başkan Adayının İl seçim Kurulu tarafından adaylığı düşürüldü.” diye verdi. Haberin ana konusu tamda buydu, görevi kötüye kullanmak.

Gelelim basın toplantısında yaptıkları açıklamaya,

Başkan Adayı; evet ceza aldım ama dava konusu kırk santim bir taşmadan dolayı, başka bir cezayı da fazla bir kazı yapıldığı için gibi gerekçelerle toplumu aslında cezalık bir durum yok herkesin başına gelebilir diyerek, ikna yoluna gitmesi şaşırtıcıydı.

İlçe Başkanı ve Aday “İmar barışı çıktı, bu yerler imar barışından faydalandı.” diyerek alınan cezanın hükümsüz olduğunu ifade ettiler. Ne yazık ki bu açıklama hukuk bilmemektir.

Kendilerince yaptıkları açıklama baştan sona içerik açısından onaylanacak bir durum değildir. İşin özü birden fazla, aynı konuda verilen cezaların toptan infazı sonucu, denetimli serbestlik ve hak mahrumiyetidir.

Neydi bu ceza, “Birden fazla konuda Görevi Kötüye Kullanmak”

Cezanın infazında, halen yürüttüğü belediye meclis üyeliği görevinin de düşmesi gerekirken, ilgili kurumlar bu işlemi yapmamış ve hakkında şikayet olmadığı içinde halen meclis üyeliği görevini yürütmektedir.

Hiç kimse cezanın ne olduğunu irdelemedi, “Kanunların vermiş olduğu yetkiyi toplumdan yana kullanmıştır.” diyen ilçe başkanı davanın içeriğini bilerek mi bu açıklamayı yaptı bilmiyorum ama, suçu övdüğü kanaatindeyim. Başkalarına çıkar sağlamak, ne zamandan beri, erkin toplumdan yana kullanılması oldu. (20 Adet Bağımsız bölüm)

Davalardan bir tanesi, yapılan fazla kazı denilse de işin gerçeği farklıdır. Dava konusu yer komple imar plan ve eklerine aykırıdır. Bilirkişi raporuyla konu belgelenmiştir. Aslında mahkeme insaflı davranmış, her bir bağımsız bölümden katlayarak cezayı arttırabilirdi, bu yola gitmemiş, hatta ceza indirimi uygulamıştır.(20 Adet Bağımsız bölüm)

Çok fazla detaya girmeyeceğim ancak, dileyenle dilediği yerde toplum önünde, bu konuyu tartışabilirim. Önemli olan mahkemelerin verdiği ceza değil toplumun vereceği cezadır. Kanunlara ve yönetmeliklere aykırılık her zaman mahkemelere yansımayabilir, uygulamalar orda. Belediye Başkanları en üst düzeyde uygulama ve denetleme yetkisine sahipken, bu görevi yeterince yapmamak görevi kötüye kullanmaktır. Biliyoruz ki Belediye başkanları kentin sahibi değil emanetçileridir.

Aday belirleme sürecinde Mustafa Saruhan’ın aday olması için, CHP genel Merkezine baskı yapan, başta Muğla Milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün olmak üzere, bu işte dahli olan herkes, Bodrum Halkından özür dilemelidir.

Dünkü basın açıklamasında, çevir gazı yanmasın söylemi yerine, “Evet, hata yaptık, özür diliyoruz ve yolumuza şu adayla devam ediyoruz.” denilseydi, yanlıştan dönülme erdemini göstermiş olacaktı yetkililer. Ama ne yaptılar kararın değişmesinde yetkili olmayan bir kurumu, yetkili göstererek sonucun beklenmesi algısını yarattılar.

Madem bu hukuksuzluk, neden suçlayamadınız iktidarı, neden suçlayamadınız itiraz dilekçesini verenleri, neden İl seçim kurulunun önüne, binlerde üyeyle gitmediniz?

Çünkü; gidemezdiniz sizde biliyordunuz ki, karar doğru.

Belki Bodrum’da, CHP’nin seçim kazanma ihtimali yükselecektir, yeni aday çıkarılırsa. Sayın Kılıçdaroğlu yaptığı hatayı tekrarlamazsa, yani Osman Gürün’ün istediği adayı koymazsa.

Her şerde bir hayır vardır…

Toplumu yanıltmayın, yanılan siz olursunuz…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...