logo

İki Tarih Birarada

2013 yılında bir inşaatın temel kazısı sırasında tarihi kalıntıların ortaya çıkmasıyla başlatılan arkeolojik çalışmalar, 3 metre derinlikte Geç Roma dönemine ait mozaik tabanlı bir havuzun ve geç Osmanlı dönemine ait tarihi yapıların varlığını ortaya koydu…

Milas’ta tam 5 yıl önce, Atatürk Bulvarı’ndaki bir arsada inşaat temeli kazısı başlatılmıştı. Temel kazısında tarihi kalıntılara rastlanmasıyla birlikte inşaat çalışmaları durduruldu ve alanda Milas Müze Müdürlüğü denetiminde arkeolojik kazı çalışmaları başlatıldı.

Geçtiğimiz 5 yıllık süreçte dönem dönem uzman arkeologların gözetiminde sürdürülen kazı ve sondaj çalışmaları; geç Roma ve geç Osmanlı dönemlerini aydınlatacak arkeolojik buluntuları gün yüzüne çıkardı.
Geçmiş yıllarda büyük ölçüde zarar gördüğü tespit edilen tarihi kalıntıları inceleyen arkeologlar, yaklaşık 3 metre derinlikte geç Roma dönemine ait mozaik tabanlı bir havuz ve geç Osmanlı dönemine tarihlenen su kanalları, duvar kalıntıları, mermer mimari parçalar ve çok sayıda pişmiş toprak çanak buldular.
Titizlikle incelenen ve kayıt altına alınan tarihi kalıntılar Milas Müze Müdürlüğü yetkilileri tarafından korumaya alınırken, arkeolojik çalışmaların bir süre daha devam edeceği öğrenildi. Haber: Volkan Yıldız

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

gaziantep escort