ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8972
EURO
31,7623
ALTIN
1.895,79
BIST
8.093,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Yağmurlu
12°C
Muğla
12°C
Yağmurlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
14°C
Perşembe Gök Gürültülü
14°C
Cuma Çok Bulutlu
15°C
Cumartesi Çok Bulutlu
14°C

İlan Sitelerinde Araç ve Taşınmaz İlanları İçin Doğrulama Zorunluluğu Getirildi

Türkiye’de, araç ve taşınmaz ilanlarının yer aldığı ilan sitelerinde, ilan sahipleri ile mal sahiplerinin aynı kişi olduğunu doğrulama zorunluluğu getirildi. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, ilan verenlerin ilanlarda belirtilen araç veya gayrimenkullerin kendisine veya birinci dereceden yakınına ait olduğunu belgelemesi gerekecek. İlan siteleri, bu kurala uygun ilan denetimi yapmakla yükümlü olacak ve kurala uymayanlara 10 bin ile 100 bin TL arasında ceza kesilecek.

İlan Sitelerinde Araç ve Taşınmaz İlanları İçin Doğrulama Zorunluluğu Getirildi
Aktur tatil sitesi

İlan Sahipleri ile Mal Sahiplerinin Aynı Kişi Olduğunu Doğrulama Zorunluluğu

Resmi Gazete’de yayımlanan bir karara göre, Türkiye’de ilan sitelerinde yer alan araç ve taşınmaz ilanlarının güvenilirliğini sağlamak amacıyla ilan sahipleri ile mal sahiplerinin aynı kişi olduğunu doğrulama zorunluluğu getirildi. Kararın amacı, taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretindeki vatandaşların mağduriyetini önlemek ve etik dışı uygulamaları engellemektir.

Buna göre, araç veya gayrimenkul satmak isteyen ilan sahipleri, ilanda bahsi geçen araç veya taşınmazların kendilerine veya birinci dereceden yakınına ait olduğunu belgelemek zorunda kalacaklar. İlan siteleri de ilanların bu kurala uygunluğunu denetlemekle yükümlü olacak. Yani, ilan sahipleri kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri araç veya taşınmazları belgeleyerek doğrulama yapacaklar ve ilanları yayımlanmadan önce bu doğrulamayı gerçekleştirecekler.

İlan sitelerinin bu yeni kurala uymayan ilanları yayımlamamak ve denetim yapmak gibi yükümlülükleri bulunacak. Ayrıca, bu kurala uymayanlar için 10 bin ile 100 bin TL arasında idari para cezası öngörülüyor. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bu düzenlemenin sahte ilanların engellenmesi, spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi ve ilanlardaki bilgi kirliliğinin azaltılması amacıyla yapıldığı belirtildi.

Bu değişiklikler yayım tarihinden 2 ay sonra yürürlüğe girecek. Vatandaşlar, ilan siteleri ve ilan veren gerçek veya tüzel kişilerin bu yeni düzenlemeye uyum sağlamaları gerekecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeler ise şöyle:

“İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1– 13/2/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2– Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin dördüncü fıkrasının ilk cümlesi ve aynı fıkranın (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı fıkraya (c) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiş ve diğer bentler buna göre teselsül ettirilmiş ve aynı fıkranın mevcut (e) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Başkalarına ait ikinci el motorlu kara taşıtlarının satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek veya tüzel kişiler aşağıdaki hususlara uymakla yükümlüdür:

c) Gerçek kişinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası ya da yabancı kimlik numarası ile telefon numarasını; tüzel kişinin unvan ve telefon numarasını üyelikten veya ilanın yayımlanmasından önce doğrulamak. Doğrulanmış bilgilerin güncelliğini korumak ve bu bilgileri saklamak.

ç) İlana konu taşıtın ilan veren üyeye veya bu üyenin gerçek kişi olması halinde birinci ve ikinci derece kan hısımlarına veya eşine ait olduğunu ya da ilanı veren üyenin ilana konu taşıt sahibi tarafından yetkilendirildiğini ilanı yayımlamadan önce doğrulamak.

f) Piyasa yapısını bozucu veya tüketiciyi yanıltıcı ilanları önlemeye yönelik tedbirleri almak, etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarının ve tüketicinin korunması amacıyla Bakanlıkça alınan tedbirlere uymak.

MADDE 3– Aynı Yönetmeliğin 23 üncü maddesinin beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

(5) Bu Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin dördüncü fıkrasına aykırı hareket edenler hakkında 6563 sayılı Kanunun 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde, diğer hükümlere aykırı hareket edenler hakkında 6585 sayılı Kanunun 18 inci maddesinde öngörülen idari para cezaları Bakanlıkça uygulanır.

MADDE 4– Bu Yönetmeliğin; a) 2 nci maddesi yayımı tarihinden iki ay sonra, b) Diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5– Bu Yönetmelik hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1– 5/6/2018 tarihli ve 30442 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan ‘birinci fıkrasının (b) bendi’ ibaresinden sonra gelmek üzere ‘, 23/10/2014 tarihli ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 11 inci maddesinin birinci fıkrası’ ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2– Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3– Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin ikinci fıkrasının ilk cümlesi ve aynı fıkranın (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı fıkraya (c) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiş ve diğer bentler buna göre teselsül ettirilmiş ve aynı fıkranın mevcut (e) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Başkalarına ait taşınmazların satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek veya tüzel kişiler aşağıdaki hususlara uymakla yükümlüdür:

c) Gerçek kişinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası ya da yabancı kimlik numarası ile telefon numarasını; tüzel kişinin unvan ve telefon numarasını üyelikten veya ilanın yayımlamasından önce doğrulamak. Doğrulanmış bilgilerin güncelliğini korumak ve bu bilgileri saklamak.

ç) İlana konu taşınmazın ilan veren üyeye veya bu üyenin gerçek kişi olması halinde birinci ve ikinci derece kan hısımlarına veya eşine ait olduğunu ya da ilanı veren üyenin ilana konu taşınmaz sahibi tarafından yetkilendirildiğini ilanı yayımlamadan önce doğrulamak.

f) Piyasa yapısını bozucu veya tüketiciyi yanıltıcı ilanları önlemeye yönelik tedbirleri almak, etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarının ve tüketicinin korunması amacıyla Bakanlıkça alınan tedbirlere uymak.

MADDE 4– Aynı Yönetmeliğin 22 nci maddesinin dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddenin altıncı fıkrasına ‘uygulanmasında,’ ibaresinden sonra gelmek üzere ‘6585 sayılı’ ibaresi eklenmiştir.

4) Bu Yönetmeliğin 12 nci maddesinin ikinci fıkrasına aykırı hareket edenler hakkında 6563 sayılı Kanunun 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde, diğer hükümlere aykırı hareket edenler hakkında 6585 sayılı Kanunun 18 inci maddesinde öngörülen idari para cezaları Bakanlıkça uygulanır.

MADDE 5– Bu Yönetmeliğin; a) 3’üncü maddesi yayımı tarihinden iki ay sonra, b) Diğer maddeleri yayımı tarihinde, yürürlüğe girer.

MADDE 6– Bu Yönetmelik hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.”

Aktur tatil sitesi