logo

İmar Barışı’nda Emlak Beyanı


Özden Gündoğ
emlakilan@bodrumhaber.com
İmar barışı, milyonlarca mülkü ilgilendiren, 3194 sayılı imar kanununa geçici ek bir maddeyle mevcut kaçak yapıları ve eklerini koruma altına almak üzere düzenlenmiştir.

Kanun, birkaç sayfadan ibaret ve televizyonlarda, kamu spotu olarak yayınlandığı gibi basit bir konu değildir. Kanunun emrettiği işlemler için, konusunda uzman kişilerden destek almak gerekmektedir.

Aynı site içerisinde, aynı uygulamalar farklı sonuçlar verebilmekte ve yanlış işlemler sonucu zaman ve para kaybına uğranılabilmektedir. Hatalı beyanlar düzeltilmediğinde, ilgili bakanlık hukuki süreç başlatabilmektedir.

“Benim binamın yapı kullanma izni var.”

Her ne kadar yapınızın yapı kullanma izni olsa dahi, ruhsat ve eklerine uygun olup olmadığı mülk alınırken kontrol edilmediği için, mevcut yapı kullanma izninin yok hükmünde olacağı göz ardı edilmektedir.

“Ben evimde küçük bir değişiklik yaptım, 3 metre kare, beş metre kare sadece onu beyan etmeliyim.” diyerek yapılan işlemler hatalıdır. Bu söylem mevcut yapıya dokunulmadan haricen yapılan eklentiler için geçerlidir. Mülkünüzdeki herhangi bir değişiklikte yapının tamamını beyan etme zorunluluğunuz vardır.

Bu ve benzeri örneklemeleri çoğaltabiliriz…

Yapınız için almış olduğunuz yapı kayıt belgesini, mutlaka işin uzmanına kontrol ettirmenizde fayda vardır. En azından kafanız rahat olacaktır.

Konuya bir başka açıdan bakarsak…

Almış olduğunuz yapı kayıt belgesinin bir örneğini, ilgili belediyenin imar servisine yazılı olarak vermeniz gerekmektedir. Doğal olarak “emlak beyannamesi” ni de yenilemeniz gerekmektedir.

Zaman zaman yapı kayıt belgeleri için, belediye imar servisi çalışanları tarafından “Bu yanlış olmuş düzeltin.” gibi öneriden öte gitmeyecek, söylemleri dikkate almamanızda fayda görüyorum. Belediye çalışanının görevi belgeyi kontrol etmek değil, beyanı olduğu gibi dosyasına koymaktır.

“Yapı kayıt belgesini” denetleme yetkisi, sadece ilgili Bakanlığa aittir.

Belediye imar servisi çalışanları, yapı kayıt belgesini alırken, aynı belgeleri emlak servisine vermeniz gerektiğini ifade edebilirler. Bu işlemlerin hepsi, birbirinden farklı uygulamalardır. Yapı kayıt belgenizin geçerliliğiyle bir ilgisi bulunmamaktadır.

Yapı kayıt belgesinin ilgili Belediyeye verilmesinin nedeni, işlem yapılmış, ceza yazılmış kaçak yapıların işleminin iptali içindir. Ayrıca kaçak olduğu iddia edilen ve işlem yapılması gerekecek yapılarla ilgili işlemler için esas alınacak bir belge niteliğindedir.

Yapı Kayıt belgesini, ayrıca imar suçundan yargılanıyorsanız; ilgili dava dosyasına ve soruşturma dosyasına beyan ediniz.

İşin emlak beyannamesi kısmı önemlidir.

Mevcut yapınızdaki alan değişikliğini emlak beyannamesi vererek güncellemediyseniz bu işlemi yapmak durumunuzdasınız.

Fakat emlak beyannamesi yenileme işlemlerini yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar, beyannamenin 2. Sayfasında yer almaktadır ve göz ardı edilmemelidir.

Şu ana kadar verilmiş birçok emlak beyannamesinin doğru olarak verilmediğini söyleyemem yanlış olmayacaktır.

Emlak beyannamesi, yapının arsa payınız oranındaki brüt alanları içermektedir. Bir arsa içerisinde birden fazla yapı olması durumunda, ayrı bir bağımsız bölüm olarak tapulanmayan sosyal tesisler, havuz v.s gibi alanların, bağımsız bölümüne oranını hesaba katmanız gerekmektedir.

Kısaca söylemek gerekirse beyan edeceğiniz evinizin kapalı alanı değildir.

Yapı kayıt belgesi sonrası ilgili Belediyeye vereceğiniz emlak beyannamesinde dikkat edilmesi gereken husus, mülkünüzdeki değişikliğin yapıldığı tarih olmalıdır. Aksi halde önceki beyanınızla yenilediğiniz beyan arasındaki farkı geriye dönük olarak beş yıl üzerinden ödemek zorunda kalırsınız.

İmar Barışından faydalanma süreniz 15 Haziran 2019, harçların yatırılması 30 Haziran 2019’a kadar uzatılmıştır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şaka Gibisin Sayın Gürün…

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum Belediyesi ’nden, basın toplantısı daveti aldık, gönderilen davet metni ; Değerli basın mensupları, “Bodrum Belediye Başkanlığı tarafından 22 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 16.00'da Bodrum Belediyesi Trafo Kafe'de geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenlenecektir.” “Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan basın toplantısına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün yanı sıra Bodrum'daki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacaktır. Gündeme dai...
 • O Zaman Başbakandı, Şimdi Cumhurbaşkanı…

  22 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Gülmeli mi ? Ağlamalı mı? Bilemedim. Bodrum’da birkaç gündür süren ve gösteriye dönüşen imara aykırı yapılarla ilgili yapılan işlemler, pek inandırıcı gelmedi. Biz bu filimi daha önce görmüştük... Bir çoğumuz hatırlar, denizden, havadan Cennetkoy, Torba, Güvercinlik, 2013 yılında imara aykırı yapılaşma var diyerek, bugün olduğu gibi tespitler, mühürlemeler yapılmıştı. O zaman Başbakandı, şimdi Cumhurbaşkanı... 2013 yılında basında çıkan haber şöyle diyordu ; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Ba...
 • Danışıklı Dövüş mü ?

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilginin doğruluğuna emin olmadan, basında çıkan haberler üzerine yorum yapmak ne kadar doğrudur sizce. Haberin başlığına bakarak veya içeriğindeki açıklamaları doğru kabul ederek yapacağımız her yorum, bir başkasına haksızlık yapabileceğimiz kuşkusuyla yapılmalıdır. Dün yaygın ve yerel basında çıkan “Bodrum’da tartışılan proje için yargı devam dedi” başlıklı haber gerçeği yansıtmadığı gibi, değişik yorumlara neden olmaktadır. Çıkan haberin başlıktan sonraki özet kısmı şöyle ; “Yoğun yapılaşma nedeniyle kamuoyunda tartışılan Bodrum...
 • “MAZİYE BİR BAKIVER!!!”

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel: “Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!” Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı . Elbet...

gaziantep escort