logo

İmar Barışı’nda Emlak Beyanı


Özden Gündoğ
emlakilan@bodrumhaber.com
İmar barışı, milyonlarca mülkü ilgilendiren, 3194 sayılı imar kanununa geçici ek bir maddeyle mevcut kaçak yapıları ve eklerini koruma altına almak üzere düzenlenmiştir.

Kanun, birkaç sayfadan ibaret ve televizyonlarda, kamu spotu olarak yayınlandığı gibi basit bir konu değildir. Kanunun emrettiği işlemler için, konusunda uzman kişilerden destek almak gerekmektedir.

Aynı site içerisinde, aynı uygulamalar farklı sonuçlar verebilmekte ve yanlış işlemler sonucu zaman ve para kaybına uğranılabilmektedir. Hatalı beyanlar düzeltilmediğinde, ilgili bakanlık hukuki süreç başlatabilmektedir.

“Benim binamın yapı kullanma izni var.”

Her ne kadar yapınızın yapı kullanma izni olsa dahi, ruhsat ve eklerine uygun olup olmadığı mülk alınırken kontrol edilmediği için, mevcut yapı kullanma izninin yok hükmünde olacağı göz ardı edilmektedir.

“Ben evimde küçük bir değişiklik yaptım, 3 metre kare, beş metre kare sadece onu beyan etmeliyim.” diyerek yapılan işlemler hatalıdır. Bu söylem mevcut yapıya dokunulmadan haricen yapılan eklentiler için geçerlidir. Mülkünüzdeki herhangi bir değişiklikte yapının tamamını beyan etme zorunluluğunuz vardır.

Bu ve benzeri örneklemeleri çoğaltabiliriz…

Yapınız için almış olduğunuz yapı kayıt belgesini, mutlaka işin uzmanına kontrol ettirmenizde fayda vardır. En azından kafanız rahat olacaktır.

Konuya bir başka açıdan bakarsak…

Almış olduğunuz yapı kayıt belgesinin bir örneğini, ilgili belediyenin imar servisine yazılı olarak vermeniz gerekmektedir. Doğal olarak “emlak beyannamesi” ni de yenilemeniz gerekmektedir.

Zaman zaman yapı kayıt belgeleri için, belediye imar servisi çalışanları tarafından “Bu yanlış olmuş düzeltin.” gibi öneriden öte gitmeyecek, söylemleri dikkate almamanızda fayda görüyorum. Belediye çalışanının görevi belgeyi kontrol etmek değil, beyanı olduğu gibi dosyasına koymaktır.

“Yapı kayıt belgesini” denetleme yetkisi, sadece ilgili Bakanlığa aittir.

Belediye imar servisi çalışanları, yapı kayıt belgesini alırken, aynı belgeleri emlak servisine vermeniz gerektiğini ifade edebilirler. Bu işlemlerin hepsi, birbirinden farklı uygulamalardır. Yapı kayıt belgenizin geçerliliğiyle bir ilgisi bulunmamaktadır.

Yapı kayıt belgesinin ilgili Belediyeye verilmesinin nedeni, işlem yapılmış, ceza yazılmış kaçak yapıların işleminin iptali içindir. Ayrıca kaçak olduğu iddia edilen ve işlem yapılması gerekecek yapılarla ilgili işlemler için esas alınacak bir belge niteliğindedir.

Yapı Kayıt belgesini, ayrıca imar suçundan yargılanıyorsanız; ilgili dava dosyasına ve soruşturma dosyasına beyan ediniz.

İşin emlak beyannamesi kısmı önemlidir.

Mevcut yapınızdaki alan değişikliğini emlak beyannamesi vererek güncellemediyseniz bu işlemi yapmak durumunuzdasınız.

Fakat emlak beyannamesi yenileme işlemlerini yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar, beyannamenin 2. Sayfasında yer almaktadır ve göz ardı edilmemelidir.

Şu ana kadar verilmiş birçok emlak beyannamesinin doğru olarak verilmediğini söyleyemem yanlış olmayacaktır.

Emlak beyannamesi, yapının arsa payınız oranındaki brüt alanları içermektedir. Bir arsa içerisinde birden fazla yapı olması durumunda, ayrı bir bağımsız bölüm olarak tapulanmayan sosyal tesisler, havuz v.s gibi alanların, bağımsız bölümüne oranını hesaba katmanız gerekmektedir.

Kısaca söylemek gerekirse beyan edeceğiniz evinizin kapalı alanı değildir.

Yapı kayıt belgesi sonrası ilgili Belediyeye vereceğiniz emlak beyannamesinde dikkat edilmesi gereken husus, mülkünüzdeki değişikliğin yapıldığı tarih olmalıdır. Aksi halde önceki beyanınızla yenilediğiniz beyan arasındaki farkı geriye dönük olarak beş yıl üzerinden ödemek zorunda kalırsınız.

İmar Barışından faydalanma süreniz 15 Haziran 2019, harçların yatırılması 30 Haziran 2019’a kadar uzatılmıştır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bodrum’un Delisi”

  30 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sözcü Gazetesi, birkaç gün önce Başkan Aras’ın önceki söylemlerini derlemiş, yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlamış. Haberin başlığı “Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”. Eyvallah hoş geldi sefa geldi. Deli olduğunuzda cezai ehliyetiniz yok demektir. Her türlü kuralsızlığı kendinize kural edinebilirsiniz. Bir standardı olmadığına göre, bu durumda “delidir ne yapsa yeridir” kuralı geçerli olacaktır sanırım. “El deliye, biz akıllıya hasret” diyerek ,sitem edebiliriz. Delilik iyi bir şey midir ki koskoca Belediye Başkanı, Bodru...
 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...