logo

İmar Barışı’nda Emlak Beyanı


Özden Gündoğ
emlakilan@bodrumhaber.com
İmar barışı, milyonlarca mülkü ilgilendiren, 3194 sayılı imar kanununa geçici ek bir maddeyle mevcut kaçak yapıları ve eklerini koruma altına almak üzere düzenlenmiştir.

Kanun, birkaç sayfadan ibaret ve televizyonlarda, kamu spotu olarak yayınlandığı gibi basit bir konu değildir. Kanunun emrettiği işlemler için, konusunda uzman kişilerden destek almak gerekmektedir.

Aynı site içerisinde, aynı uygulamalar farklı sonuçlar verebilmekte ve yanlış işlemler sonucu zaman ve para kaybına uğranılabilmektedir. Hatalı beyanlar düzeltilmediğinde, ilgili bakanlık hukuki süreç başlatabilmektedir.

“Benim binamın yapı kullanma izni var.”

Her ne kadar yapınızın yapı kullanma izni olsa dahi, ruhsat ve eklerine uygun olup olmadığı mülk alınırken kontrol edilmediği için, mevcut yapı kullanma izninin yok hükmünde olacağı göz ardı edilmektedir.

“Ben evimde küçük bir değişiklik yaptım, 3 metre kare, beş metre kare sadece onu beyan etmeliyim.” diyerek yapılan işlemler hatalıdır. Bu söylem mevcut yapıya dokunulmadan haricen yapılan eklentiler için geçerlidir. Mülkünüzdeki herhangi bir değişiklikte yapının tamamını beyan etme zorunluluğunuz vardır.

Bu ve benzeri örneklemeleri çoğaltabiliriz…

Yapınız için almış olduğunuz yapı kayıt belgesini, mutlaka işin uzmanına kontrol ettirmenizde fayda vardır. En azından kafanız rahat olacaktır.

Konuya bir başka açıdan bakarsak…

Almış olduğunuz yapı kayıt belgesinin bir örneğini, ilgili belediyenin imar servisine yazılı olarak vermeniz gerekmektedir. Doğal olarak “emlak beyannamesi” ni de yenilemeniz gerekmektedir.

Zaman zaman yapı kayıt belgeleri için, belediye imar servisi çalışanları tarafından “Bu yanlış olmuş düzeltin.” gibi öneriden öte gitmeyecek, söylemleri dikkate almamanızda fayda görüyorum. Belediye çalışanının görevi belgeyi kontrol etmek değil, beyanı olduğu gibi dosyasına koymaktır.

“Yapı kayıt belgesini” denetleme yetkisi, sadece ilgili Bakanlığa aittir.

Belediye imar servisi çalışanları, yapı kayıt belgesini alırken, aynı belgeleri emlak servisine vermeniz gerektiğini ifade edebilirler. Bu işlemlerin hepsi, birbirinden farklı uygulamalardır. Yapı kayıt belgenizin geçerliliğiyle bir ilgisi bulunmamaktadır.

Yapı kayıt belgesinin ilgili Belediyeye verilmesinin nedeni, işlem yapılmış, ceza yazılmış kaçak yapıların işleminin iptali içindir. Ayrıca kaçak olduğu iddia edilen ve işlem yapılması gerekecek yapılarla ilgili işlemler için esas alınacak bir belge niteliğindedir.

Yapı Kayıt belgesini, ayrıca imar suçundan yargılanıyorsanız; ilgili dava dosyasına ve soruşturma dosyasına beyan ediniz.

İşin emlak beyannamesi kısmı önemlidir.

Mevcut yapınızdaki alan değişikliğini emlak beyannamesi vererek güncellemediyseniz bu işlemi yapmak durumunuzdasınız.

Fakat emlak beyannamesi yenileme işlemlerini yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar, beyannamenin 2. Sayfasında yer almaktadır ve göz ardı edilmemelidir.

Şu ana kadar verilmiş birçok emlak beyannamesinin doğru olarak verilmediğini söyleyemem yanlış olmayacaktır.

Emlak beyannamesi, yapının arsa payınız oranındaki brüt alanları içermektedir. Bir arsa içerisinde birden fazla yapı olması durumunda, ayrı bir bağımsız bölüm olarak tapulanmayan sosyal tesisler, havuz v.s gibi alanların, bağımsız bölümüne oranını hesaba katmanız gerekmektedir.

Kısaca söylemek gerekirse beyan edeceğiniz evinizin kapalı alanı değildir.

Yapı kayıt belgesi sonrası ilgili Belediyeye vereceğiniz emlak beyannamesinde dikkat edilmesi gereken husus, mülkünüzdeki değişikliğin yapıldığı tarih olmalıdır. Aksi halde önceki beyanınızla yenilediğiniz beyan arasındaki farkı geriye dönük olarak beş yıl üzerinden ödemek zorunda kalırsınız.

İmar Barışından faydalanma süreniz 15 Haziran 2019, harçların yatırılması 30 Haziran 2019’a kadar uzatılmıştır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kaptan

  14 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  CHP  sadece bir parti değildir, Laik Türkiye Cumhuriyetinin,Askeri, Ordusu, Polisi,Cumhuru,Atatürk ilkelerinin koruyucusu, Türkiye'nin bağımsız yargısı ve Hürriyetidir. CHP' yi , CHP yapan milyonlarca Atatürk sevgilisinin, bitmez tükenmez Vatan kavgasının Dünya partisidir. Kaptan, sen bunların neresindesin. O olduğun yerde bulunmak, Yürek ister. Oturduğun koltuk,bu memleketi kurtaranların koltuğudur. Kendine sor o koltuğa layık mısın. CHP kurulduğundan bu yana ,hesapla bakalım, kaç parti geldi, kaç parti gitti. Yeni gelen...
 • Bodrum Kimi Seçmeli…

  12 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Birkaç gündür sosyal medyada, İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun’u destekleyenler tarafından paylaşılan bir afiş dolaşmakta. Okuyunca ilk anda evet doğru algısı yaratan bu paylaşımı, irdelemek istedim. Afişte Paylaşılan ; “Mehmet Tosun Harita Mühendisi, Mahalli İdareler ve Şehir Planlamacısı, Trafik Planlama Uzmanı, Bir Şehir, Bir Belediye Başkanı’ndan Daha Ne isteyebilir, Karar Senin Bodrum, Kaybedecek 5 Senemiz Daha Yok. Bodrum İçin Mehmet Tosun” Sayın Mehmet Tosun’un, mesleğine ne kadar önem verdiğini...
 • CHP Neden Zaman Kaybetti?

  10 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  CHP de Bodrum Belediye Başkanı  adayını saptamak sanki Kocadon ile partinin genel merkezinin karıştırma öğretisinin staj alanı haline getirildi ve sonra da CHP ilçe örgütü dirayet ve aracılığı il ve halkla bütünleşerek   sona erdirildi. İlçe örgütü ile emeği geçenleri kutluyoruz.. kaos bitirildi. Karıştırmada emeği geçen Kocadon ve Genel Merkez de yaptıkları nedeniyle hesap alanında bloke edilmiş oldu. Biraz daha uzasa  ağa ile marabanın  yolculukta dönüşümlü olarak binit kullanmasına dönecekti bereket hikaye yarıda sonlandırıldı. Yine de d...
 • Cevap Verin.

  09 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Başkan mı,yoksa parti teşkilatımı bir partide önemlidir.her ikisi de diyebiliriz ama,Bazı partilerde bunu sormanın gereği yoktur.bellidir. Başkan.!,hatta o kadar ileri ki,şu lafı birilerinden duyabilirsiniz. Vatan hainlerinin yanında yer almaktansa, hırsız bizim hırsızımız, biz yanında yer alırız. O hırsız kimin parasını çalar. Onu da deyiver de bilelim. Burada kim vatan haini hırsız mı, yoksa halkın oyları ile meşru olarak seçilmiş partiler mi. Yukarıda Başkan derken neyi kastettiğimi size eski meşhur komutanlardan birinin sözünü ...