logo

İmar Müdürlüğü, İmar’a Uygun mu?


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Kaçak yapılardan devam edelim. Konut yada iş yeri alırken belediyeden, tapudan taşınmazın yasallığını araştırmadan mülk ediniriz. Bilmeyiz yasal mıdır değil midir? Adam sendecilik sonucu başımıza bir şey geldiğinde, sitem ederiz. Kendimizde hiç kusur yokmuşcasına, başkalarını suçlarız.

Yasal olarak yapılan bir çok yatırımı da “kendi manzaramız yeşil kalsın” diye eleştiririz. Planlama var mı yok mu sormayız, sorgulamayız. Neden soralım ki, ben yaptım başkası yapmasın.

Hepimiz uzman olmuşuz kaçak yapılar konusunda…

Merak etmeyin, kişiler olarak biz böyleyiz de devletin kurumları farklı mı, elbetteki değil. Bodrum yarımadasında devlet malı olup, imara aykırı veya yasal işlemlerini tamamlamamış ve hatta çürük raporu olan mülkler vardır.

Top yekün bir inceleme ve alt yapı oluşturulmadan, sadece şikayete bağlı kaçak yapıları önlemeye çalışırsak, adalet tecelli etmez. Birileri yakalanmadı diye “masumiyetinden” söz edilemez.

İmar suçları şikayete bağlı suçlardan değildir. Herhangi bir duyumda kamu davası olduğundan, Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmalıdır. Ancak zaman aşımı 8 yılla sınırlıdır. Bu zaman geçtikten sonra, zaman aşımından dolayı cezai bir durum oluşmayacağından, idari kararlara bağlıdır kaçak yapının akıbeti.

İmar suçlarında, alınan cezada hükmün açıklanması geriye bırakılamadığı için, yaptırımı güçlüdür. Tek bir affı var, kaçak yapının yapıldığı yer, eski haline getirilerek, davanın düşmesi sağlanabilir.

Adalet başka, kadı başka, hüküm başkadır” der bir düşünürümüz. Her hükmün adil olduğu söylenemez. Ortalık imar suçlusu doluyken, örnekleme metoduyla cezalandırmak adaletli olmaz.

İhbarımdır…

Seviyor Belediye Başkanımız muhbirleri, belki bizi de sever, yapalım bakalım jurnalist’lik.

Torba kavşağından, Turgutreis Mahallesine kadar olan yol, Karayolları kapsamındadır. Yani Şehir içi yol değildir. Okusunlar mevzuatı, ana karayolu etrafında yapılaşma koşulları nelerdir? Öğrendiklerinde mevzuatı, bu yol boyundaki çoktan fazla, tamdan eksik tüm yapılar kanunlarımıza aykırıdır.

Kanuna aykırı yapılara verilen ruhsat ve yapı kullanma belgeleri yok hükmündedir. Bodrum Yarımadası imar planları incelensin, ne kadarı yasal ve mevzuatlara uygundur.

Bir başka örnek, kıyılarımızda bulunan, Günübirlik tesis Alanı olarak imar planlarında yer alan taşınmazlara bakalım. Bu alanlara konaklama tesisi yapılamayacağı, imar planı hükümlerinde varken, konaklama tesisleri yapılmış ve satışa sunulmuştur.

Çokça yazabilirim eksikleri, göz yumulanı…

Bu ve buna benzer durumlara göz yumanlar, halen belediyede görev yapmakta iken, kaçak yapılaşma önlenir mi derseniz, bunun yanıtını yaşayarak göreceğiz.

Şimdi soruyorum Sayın Aras’a

Bodrum İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün faaliyet gösterdiği bina, imar planlarına uygun mudur?

Bu yapıya ruhsat ve yapı kullanma izni verilmiş midir?

Yapı; beş yıl önce tadilat yapılarak yenilendiğinde, değişiklik için yeniden ruhsatlandırılmış mıdır? Ruhsatlandırıldı ise imar planına uygun mudur?

İmar planında, mevcut yerin durumu ve plan hükümlerinde neler vardır?

Yoksa İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Yapı Kontrol Müdürlüğü, Başkan ve Başkan Yardımcısının bulunduğu binanın yapı ruhsatı yok hükmünde midir?

Devam edelim sorulara…

Bitez Mahallesinde, Aktur Sitesi olarak bilinen yerdeki yeşil alanların akıbeti ne olacaktır? Kesilmiş ecrimisil tahsilatı yapılmış mıdır? Ecrimisil işlemi sonrası işgaller kaldırılmış mıdır?

Akyarlar Aspat’ta yapılmakta olan bir proje için, imar plan tadilatı talebi vardır. Bu plan tadilatı nedir?

Besa A.Ş, Çetili Burnundaki yapılaşmasına devam etmekte midir?

Tavşan Burnun’da tahsis edilmiş ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsisin iptal edildiği ifade edilen yerde, yapılaşma devam etmekte midir?

Tekrar söylüyorum, İmar Planlarını kanunun emrettiği gibi alenileştiriniz. Bizde görelim yeşil alanları, imar yollarını, kıyıları, otoparkları kimler nasıl işgal ediyor.

Ve ne demiş Yunus

Cümleler doğrudur, sen doğru isen. Doğruluk bulunmaz, sen eğri isen”

Yunus Emre

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?
#

İmar Müdürlüğü, İmar’a Uygun mu?” için 1 yorum

 1. Kral : diyor ki:

  Ya kardeşim ne ugrasiyosun bodrumun %80 kacak ve imara aykırı yapıya sahiptir herkeste bunun farkında şimdiye kadar burası hasan amcanın dokunmayın burası memet dayının dokunmayın vb.gibi durumlarda bu hale geldi bodrum yani bodrumun %80 yıkmak gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...
 • Şundan Bundan

  15 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sineğin Kanadından Otogardaki Belediyemiz Gıda Şirketine ait ücretsi konakladığım otoparkın çıkış noktasına geldiğimde her zamankinden farklı bir olgu gerçekleşti. Çıkışa izin veren bariyer açılmadı ama , onu idare eden emekçi kardeşim üzgün ve telaşla yanıma geldi: “Ağabey sana çok önemli bir haberim olacak, senin basın kartın iptal edilerek otopark konaklamasında geçersize aktarıldı.” Anladım. Borcumu sordum . 6 lira dedi hemen ödedim O emekçiyi gerçekten çok üzgün gördüm. Emekçi kardeşim biraz kendine gelince lafın gerisini söyleyebil...
 • “Bildiğini Bilme, Bilmediğini Bil”

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Ne kadar eğitimli olursak olalım bir yanımız halen ilkel. Zaman zaman, toplumsal olaylarda şiddet gösterenlere veya iktidara karşı yapılan eylemlerde “Şunlardan iki tanesini sallandıracaksın, bak o zaman bir daha yapabiliyorlar mı?” sözleri bir çoğumuza yabancı değildir. Sallandırdılar, sallandık, konu hiç bitmedi. Gücü kendisinde görenler, her türlü yaptırımı sonsuz olarak görmekte. Kaçak yapılaşmada uygulanan ilkel yöntemle, nereye varacak sınız? Bodrum’da kaçak yapılaşmayı önlemek için yapılmak istenen, güç gösterisinden öte git...