logo

İmar Müdürlüğü, İmar’a Uygun mu?


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Kaçak yapılardan devam edelim. Konut yada iş yeri alırken belediyeden, tapudan taşınmazın yasallığını araştırmadan mülk ediniriz. Bilmeyiz yasal mıdır değil midir? Adam sendecilik sonucu başımıza bir şey geldiğinde, sitem ederiz. Kendimizde hiç kusur yokmuşcasına, başkalarını suçlarız.

Yasal olarak yapılan bir çok yatırımı da “kendi manzaramız yeşil kalsın” diye eleştiririz. Planlama var mı yok mu sormayız, sorgulamayız. Neden soralım ki, ben yaptım başkası yapmasın.

Hepimiz uzman olmuşuz kaçak yapılar konusunda…

Merak etmeyin, kişiler olarak biz böyleyiz de devletin kurumları farklı mı, elbetteki değil. Bodrum yarımadasında devlet malı olup, imara aykırı veya yasal işlemlerini tamamlamamış ve hatta çürük raporu olan mülkler vardır.

Top yekün bir inceleme ve alt yapı oluşturulmadan, sadece şikayete bağlı kaçak yapıları önlemeye çalışırsak, adalet tecelli etmez. Birileri yakalanmadı diye “masumiyetinden” söz edilemez.

İmar suçları şikayete bağlı suçlardan değildir. Herhangi bir duyumda kamu davası olduğundan, Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmalıdır. Ancak zaman aşımı 8 yılla sınırlıdır. Bu zaman geçtikten sonra, zaman aşımından dolayı cezai bir durum oluşmayacağından, idari kararlara bağlıdır kaçak yapının akıbeti.

İmar suçlarında, alınan cezada hükmün açıklanması geriye bırakılamadığı için, yaptırımı güçlüdür. Tek bir affı var, kaçak yapının yapıldığı yer, eski haline getirilerek, davanın düşmesi sağlanabilir.

Adalet başka, kadı başka, hüküm başkadır” der bir düşünürümüz. Her hükmün adil olduğu söylenemez. Ortalık imar suçlusu doluyken, örnekleme metoduyla cezalandırmak adaletli olmaz.

İhbarımdır…

Seviyor Belediye Başkanımız muhbirleri, belki bizi de sever, yapalım bakalım jurnalist’lik.

Torba kavşağından, Turgutreis Mahallesine kadar olan yol, Karayolları kapsamındadır. Yani Şehir içi yol değildir. Okusunlar mevzuatı, ana karayolu etrafında yapılaşma koşulları nelerdir? Öğrendiklerinde mevzuatı, bu yol boyundaki çoktan fazla, tamdan eksik tüm yapılar kanunlarımıza aykırıdır.

Kanuna aykırı yapılara verilen ruhsat ve yapı kullanma belgeleri yok hükmündedir. Bodrum Yarımadası imar planları incelensin, ne kadarı yasal ve mevzuatlara uygundur.

Bir başka örnek, kıyılarımızda bulunan, Günübirlik tesis Alanı olarak imar planlarında yer alan taşınmazlara bakalım. Bu alanlara konaklama tesisi yapılamayacağı, imar planı hükümlerinde varken, konaklama tesisleri yapılmış ve satışa sunulmuştur.

Çokça yazabilirim eksikleri, göz yumulanı…

Bu ve buna benzer durumlara göz yumanlar, halen belediyede görev yapmakta iken, kaçak yapılaşma önlenir mi derseniz, bunun yanıtını yaşayarak göreceğiz.

Şimdi soruyorum Sayın Aras’a

Bodrum İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün faaliyet gösterdiği bina, imar planlarına uygun mudur?

Bu yapıya ruhsat ve yapı kullanma izni verilmiş midir?

Yapı; beş yıl önce tadilat yapılarak yenilendiğinde, değişiklik için yeniden ruhsatlandırılmış mıdır? Ruhsatlandırıldı ise imar planına uygun mudur?

İmar planında, mevcut yerin durumu ve plan hükümlerinde neler vardır?

Yoksa İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Yapı Kontrol Müdürlüğü, Başkan ve Başkan Yardımcısının bulunduğu binanın yapı ruhsatı yok hükmünde midir?

Devam edelim sorulara…

Bitez Mahallesinde, Aktur Sitesi olarak bilinen yerdeki yeşil alanların akıbeti ne olacaktır? Kesilmiş ecrimisil tahsilatı yapılmış mıdır? Ecrimisil işlemi sonrası işgaller kaldırılmış mıdır?

Akyarlar Aspat’ta yapılmakta olan bir proje için, imar plan tadilatı talebi vardır. Bu plan tadilatı nedir?

Besa A.Ş, Çetili Burnundaki yapılaşmasına devam etmekte midir?

Tavşan Burnun’da tahsis edilmiş ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsisin iptal edildiği ifade edilen yerde, yapılaşma devam etmekte midir?

Tekrar söylüyorum, İmar Planlarını kanunun emrettiği gibi alenileştiriniz. Bizde görelim yeşil alanları, imar yollarını, kıyıları, otoparkları kimler nasıl işgal ediyor.

Ve ne demiş Yunus

Cümleler doğrudur, sen doğru isen. Doğruluk bulunmaz, sen eğri isen”

Yunus Emre

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?
#

İmar Müdürlüğü, İmar’a Uygun mu?” için 1 yorum

 1. Kral : diyor ki:

  Ya kardeşim ne ugrasiyosun bodrumun %80 kacak ve imara aykırı yapıya sahiptir herkeste bunun farkında şimdiye kadar burası hasan amcanın dokunmayın burası memet dayının dokunmayın vb.gibi durumlarda bu hale geldi bodrum yani bodrumun %80 yıkmak gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vesaik.

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Türkiye S400 leri satın aldı ve ilk parti geldi,ve gelmeye devam ediyor.Bu bütün Dünya ya hükmetmek için uğraşan  USA ya ve nato ya ciddi bir tokattır.Erdoğan a nasip oldu. Ecevit te Kıbrıs' a çıktı kara oğlan oldu. Erbakan olmasa idi çıkacakmıydı,buda soru işaretidir.O zamandan bu zamana bizi seven allahın hiç bir memleketi bunu tanımadı.Pakistan ve bengladeş tanımıştı onlarda baskılardan dolayı vaz geçtiler.Orada haklarımızı koruyor ve enerji arıyoruz.Yılmayacağız. Şimdi ne olacak.Hep beraber göreceğiz.Şunu Devlet olarak kavramak zorun...
 • Helal olsun Başkan Aras…

  13 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz günlerde, Bodrum Antik Tiyatro'da Belediye meclisi toplantısı yapıldı. "Bodrum’da bir ilk" olarak duyuruldu. Çok sevindik elbette, nede olsa demokrasinin çıktığı bu topraklarda eskiden halk meclisi olarak kullanılan bu yapının, birazda gerçek anlamda kullanılması gerekiyordu. Bu toplantıyı akıl eden, üstün yetenekli kişilere teşekkür etmemiz gerekir. İyiki varlar, yoksa nasıl yaşayacaktık böyle bir nostaljiyi. Her başkana nasip olmuyor bu duyguları yaşamak. Belediye Başkanımız Ahmet Aras, bu duyguları yaşadı ve yaşattı bizlere...
 • Bodrum İşgal Altında…

  11 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Sapla samanı karıştırmamak lazım. Bazen yazılarıma sosyal medyadan dokundurma yapıp, pozitif olmam konusunda öneride bulunanlar oluyor. Ne yapalım yani, tecavüz kaçınılmazsa zevk mi alalım? Tecavüz ister bedeninize olsun, ister hak ve özgürlüklerinize olsun karşı durmak gerekiyor ki, bu ister aile içinden gelsin, ister dışından. Tecavüzcünüze kendinizi bırakıp "ne var canım ihtiyaçtan yapıyor, aslında kötü bir niyeti yok" demek, tecavüzcüyü teşvik etmek anlamına gelir. Diğer yandan; kendi dışınızda kişilerin haksızlığa maruz kalmasına...
 • Muğlalı Dolmuşa-Dolduruşa Gelmez…

  07 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  31 Mart yerel seçimlerinde Muğla özel bir önem ve hedef olmuştu. Çok yönlü siyasi manevra, Osman Gürün'e kaybettirme üzerinden ince ince hayata geçirildi. Seçim bu yönüyle Muğla özelinde Osman Gürün ve diğerleri arasında geçti gibi... "Bu defa kesin" beklentisi içersinde olan diğerleri cephesinde ciddi bir siyasi hazım sorunu yaratmıştır 31 Mart sonuçları. Hazımsızlığın yarattığı sendrom 31 Mart sonrasına katmerlenerek sarktı. , Büyük Şehir yönetemiyor feryat figanı esasen Karabağlar Yaylası'nın rüzgarlarının boşluğunda sallanmaktaydı. Bu y...

gaziantep escort