logo

İnşaatçıların Güveni Sorgulanıyor

Son günlerde internet trafiğine yansıyan önemli aramalar var. İnsanlar, markalı konut üreticilerinin batıp batmadığını sorguluyor.

İnternet aramalarındaki korku

İnternet ile ile ilgili bir faaliyet yürüttüğünüzde mutlaka trafik verilerine de bakmak durumundasınız. Emlaksektörüne yönelik haber ve makale üreten bizlerde gelen trafiği kontrol ediyoruz. Seçim öncesinden başlayan ve artan oranda bir sorgu trafiği gelmeye başladı. İnsanlar, markalı proje üreticisi firmalar hakkında, “x firması battı mı, batıyor mu” şeklinde aramalar yapıyor.

İnşaatta balon var, patladı patlayacak iddiaları kendini mütemadiyen yenilerken, insanlar son günlerde inşaat firmalarının durumun, batıp batmadığı sorgulamaya başladı. İçten içe bilinen, muhalif isimlerin ana medyada organları dışında az veya çok dile getirdiği inşaat sektöründeki sorunlar artık vatandaşın malumu olmuş gibi görünüyor. Neden derseniz… Tapu veremeyenden inşaatı tamamlayamayana; maketten sattığı halde hiç projeye başlamayana kadar birçok firma, binlerce mağdur yaratmış durumda. Vatandaşa kadar inen bu bilgi ile insanlar konut aldığı markalı projelerin tesliminden, firmanın durumundan endişe eder ve bununla ilgili internette sorgulama yapar hale gelmiş.

Ağaoğlu‘nun zor durumda olduğu itirafı

Geçtiğimiz günlerde Ali Ağaoğlu’nun bir röportajı gündeme düştü ve bütün medyada kanallarında işlendi. Finans merkezi inşaatından dolayı kredi kullandığı, ortak arayışlarında yaşadığı sorunlar ve aktiflerini satarak borçlarını azaltmayı hedefledikleri yönünde bir dizi bilgi aktaran Ali Ağoğlu, geçen aylarda hakkında çıkan iddiaları da teyit eder tarzda açıklama yapmış oldu. Battı mı batacak mı bilmem ama hem kendisinin hem de sektörün yaşadığı sorunları ilk elden kamuoyu ile paylaşmış olduğu bir gerçek.

Emay İnşaat tapu veremiyor, davacı sayısı artıyor

Geçen aylarda Hürriyet’te, Emay İnşaat hakkında tapu veremediği yönünde bir haberi, alıntılayarak paylaşmıştım. Firmanın bu haber linkine mahkeme kararı ile yasak getirdiğin öğrendikten sonra, habere konu müştekilerin avukatı Burak Efe bey ile görüşme imkanım oldu. Emay İnşaat‘ın Maltepe mevkindeki Kentplus Centrium projesindeki kat maliklerinin çeşitli gerekçelerle tapularını alamadığı, tapu idaresinden sorguladıklarında ise firmanın, sahip oldukları dairelerini ipotek göstererek kredi kullanmış olduğu bilgisine ulaşmışlar. İlk olarak 4 müşteki ile başlayan dava süreci, Burak Bey ile görüşmemiz esnasında 12 kişiye çıkmış, yenilerinin de geliyor olduğunu öğrenmiştik. Bu firmada veya benzer başka bir firmadan aldığınız konutun tapusunu vermemek için bahaneler üretiliyorsa mutlaka sorgulayın ve hukuk yoluna başvurun.

Markalı konut üreticileri işçi çıkarıyor

Sancılı bir seçim süreci atlattık ama ülkedeki ekonomi seçim sonrası stabil atmosfere ulaşmadı. Yapılan seçimin ülke yönetimi üzerindeki belirsizliğinde doğan çekincelerden dolayı inşaat sektörü kendisini beklemeye almış durumda. Daha doğrusu, fiyatı şişen bölgelerde milyon dolar fiyatla daire satmaya çalışan firmalar bu durumda. Televizyonda reklamlarını gördüğümüz ve hepimizin aşinası olduğu (güvenilir) firmalar, önümüzdeki 3-4 ayı geçirmek için işçi çıkarmaya başladığı bilgisi geliyor. Önümüzdeki birkaç ay, inşaat sektörü için kritik öneme sahip.

Gayrimenkulhaber.com– analiz – Kemal Keskin

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

gaziantep escort