logo

İnsanı İnsanla Kırdılar…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Dünkü yazımda, AKP Bodrum Belediye Başkan Adayı Tahir Ateş’in “Ecrimisil” açıklamasını kaleme almıştım. “Şunu destekliyorsun bunu destekliyorsun, tarafsın” diye yazanlara, “Sorun adaylarınıza, ecrimisil (Haksız İşgal) ödeyen kimse var mı? İmar barışından yararlanan kimse var mı? Ve yazımın altına yorum yapın.” diye.

Beklenen olmadı bir kişinin “Sayın Ateş Müjdeyi Halka Ver, İşgalcilere değil” yorumundan başka. Yazı rağbette görmedi zaten, her yazım binlerce kez okunurken, dünkü yazım rutin okumaların altında kaldı.

Merak ettim adaylarınıza sordunuz da, aldığınız yanıt karşısında söyleyecek söz mü bulamadınız? Arkasına düştüğünüz Başkan ve Meclis Adaylarını iyi tanıyın, yarın seçildiklerinde, beni suçlayarak kahramanlık yapan, “Yorum da nasıl kapak yaptım Gündoğ’a.” diye düşünenler, aynaya baktığınızda kendinize yüzünüz olsun.

Solun Kalesi Muğla…

Bağımsız Muğla Büyükşehir Başkan Adayı, Behçet Saatcı’nin seçimi kazanma ihtimalinin yükselmesi, Osman Gürün’ün gerilemesi, bazı geçmişte ve halen kendisini Devrimci, Sosyalist olarak tanımlayan arkadaşlarımızı harekete geçirmiş, yazı ve manifesto yayınlayarak, Behçet’e Geçit verilmemesi gerektiği ifade edilmektedir.

Herkes tercihinde özgürdür, şu yada bu adayı destekleyebilir, bireysel hak ve özgürlüklerin kullanılmasına kimse engel olamaz.

Lakin bu işler intikam duygularıyla olmaz.

Geçmişte birlikte siyaset yaptığım arkadaşlarımın bu açıklamalarını elbette önemsiyorum, her biri Devrim için, Sosyalizm için bedel ödemişlerdir. Anlatımlarını görmezden gelmem söz konusu dahi değil.

Bir yazımın altına, “Avrupa da Sosyal Demokrat Partiler, kapitalizmin bayraktarlığını yapmaktadır” anlamına gelen yorum yapılmıştı. Her zaman savunduğum; sosyalistlerin engeli sağcılar değil, revizyonist sosyal demokratlar olmuştur. Sosyal Demokrasinin çıkışı da revizyonizmdir.

Diğer yandan etnik milliyetçilik karşıtı olup, etnik başka milliyetçi söylemleri desteklemek yada desteklenmesini istemek, sosyalistlerin işi olmamalı.

Sosyalistlerin adayı yoksa, var olan adaylardan illaki birini tercih etmesi gerekmiyor. Bu karşı duruş değil, suç ortaklığı olur.

12 Eylül darbesinin ilk icraatı bir ondan, bir ondan olmuştur.

Kurtuluşcu Nejdet Adalı, Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu, ikisi de 22 yaşındaydı. Sonrada genç bir fidanı yok ettiler Erdal Eren’i , sonra, sonra, sonra derken, Devrimci Yol’dan Hıdır Arslan’ı katlederek defteri kapadılar.

12 Mart üç onlardan üç bizden,

Deniz, Yusuf, Hüseyin…

Onlar idam edilmesin derken, Mahir Çayan ve arkadaşları katledildi…

Kaybolan, katledilen bir çok yiğit, henüz yaşamın başlangıcındayken, yok edildiler.

Gelelim tekrar seçimlere, kimi seçersek seçelim, sermayenin borazanı ötecek, kimi seçersek seçelim, siyasetin simsarları kazanacak, kimi seçersek seçelim halk bunun bedelini ödeyecek. Tıpkı 12 Mart ve 12 Eylül’de olduğu gibi.

Bizim işimiz doğruları ifade etmek olmalı…

Bir ondan, bir bundan, üç bizden, üç sizden, gibi seçim politikası yürüten, başta CHP Genel Merkezi Ankara’da ülkücü Yavaş, Beyoğlu’nda Sosyalist Alper Taş, Siverek’te Aşiret Ağası, gibi tatlıyı tuzluyu, ekşiyi birbirine karıştırıp, seç beğen al eğilimi. Sizce AKP’yi geriletecek mi?

“Demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu.. İnsanı insanla kırdılar; biri aç, biri toktu.”

(Pir Sultan Abdal)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vesaik.

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Türkiye S400 leri satın aldı ve ilk parti geldi,ve gelmeye devam ediyor.Bu bütün Dünya ya hükmetmek için uğraşan  USA ya ve nato ya ciddi bir tokattır.Erdoğan a nasip oldu. Ecevit te Kıbrıs' a çıktı kara oğlan oldu. Erbakan olmasa idi çıkacakmıydı,buda soru işaretidir.O zamandan bu zamana bizi seven allahın hiç bir memleketi bunu tanımadı.Pakistan ve bengladeş tanımıştı onlarda baskılardan dolayı vaz geçtiler.Orada haklarımızı koruyor ve enerji arıyoruz.Yılmayacağız. Şimdi ne olacak.Hep beraber göreceğiz.Şunu Devlet olarak kavramak zorun...
 • Helal olsun Başkan Aras…

  13 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz günlerde, Bodrum Antik Tiyatro'da Belediye meclisi toplantısı yapıldı. "Bodrum’da bir ilk" olarak duyuruldu. Çok sevindik elbette, nede olsa demokrasinin çıktığı bu topraklarda eskiden halk meclisi olarak kullanılan bu yapının, birazda gerçek anlamda kullanılması gerekiyordu. Bu toplantıyı akıl eden, üstün yetenekli kişilere teşekkür etmemiz gerekir. İyiki varlar, yoksa nasıl yaşayacaktık böyle bir nostaljiyi. Her başkana nasip olmuyor bu duyguları yaşamak. Belediye Başkanımız Ahmet Aras, bu duyguları yaşadı ve yaşattı bizlere...
 • Bodrum İşgal Altında…

  11 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Sapla samanı karıştırmamak lazım. Bazen yazılarıma sosyal medyadan dokundurma yapıp, pozitif olmam konusunda öneride bulunanlar oluyor. Ne yapalım yani, tecavüz kaçınılmazsa zevk mi alalım? Tecavüz ister bedeninize olsun, ister hak ve özgürlüklerinize olsun karşı durmak gerekiyor ki, bu ister aile içinden gelsin, ister dışından. Tecavüzcünüze kendinizi bırakıp "ne var canım ihtiyaçtan yapıyor, aslında kötü bir niyeti yok" demek, tecavüzcüyü teşvik etmek anlamına gelir. Diğer yandan; kendi dışınızda kişilerin haksızlığa maruz kalmasına...
 • Muğlalı Dolmuşa-Dolduruşa Gelmez…

  07 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  31 Mart yerel seçimlerinde Muğla özel bir önem ve hedef olmuştu. Çok yönlü siyasi manevra, Osman Gürün'e kaybettirme üzerinden ince ince hayata geçirildi. Seçim bu yönüyle Muğla özelinde Osman Gürün ve diğerleri arasında geçti gibi... "Bu defa kesin" beklentisi içersinde olan diğerleri cephesinde ciddi bir siyasi hazım sorunu yaratmıştır 31 Mart sonuçları. Hazımsızlığın yarattığı sendrom 31 Mart sonrasına katmerlenerek sarktı. , Büyük Şehir yönetemiyor feryat figanı esasen Karabağlar Yaylası'nın rüzgarlarının boşluğunda sallanmaktaydı. Bu y...

gaziantep escort