DOLAR
33,0706
EURO
36,1097
ALTIN
2.561,54
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Az Bulutlu
35°C
Muğla
35°C
Az Bulutlu
Salı Hafif Yağmurlu
35°C
Çarşamba Az Bulutlu
36°C
Perşembe Az Bulutlu
36°C
Cuma Parçalı Bulutlu
37°C

Kamuda tasarruf oöneminde Tarım ve Orman Bakanlığı Bodrum Usuluk’ta proje yenileyecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bodrum’da tabiat parkı içinde yer alan 106’sı villa 136 konaklama tesisi ile Aquapark’ı 487,3 milyon TL’ye revize edip, yenileyecek. 

Kamuda tasarruf oöneminde Tarım ve Orman Bakanlığı Bodrum Usuluk’ta proje yenileyecek
A+
A-
polat-galle

Kenan GÜRBÜZ

Kamuda tasarruf paketini, Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü Bodrum’daki Usuluk Koyu Tabiat Parkı’nda planlanan “Turizm Konaklama Tesisi Kapasite Artışı ve Temalı Park (Aquapark ve Lunapark)” projesi ile deldi.

Muğla Valiliği’nin de “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verdiği projenin ÇED dosyasında şu bilgilere yer verildi:

“Dosyaya konu olan proje; “Muğla İli, Bodrum İlçesi, Torba Mahallesi, Usuluk Koyu Tabiat Parkında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü tarafından planlanan “Turizm Konaklama Tesisi Kapasite Artışı ve Temalı Park (Aquapark ve Lunapark)” projesidir. Usuluk Koyu Tabiat Parkı; 119 Ada 6 Parsel ve 223 Ada 1 Parsel (kısmen) Ormanlıkalan içerisinde kalmakta olup 29,21 hektar büyüklüğündedir.

Kamuda tasarruf oöneminde Tarım ve Orman Bakanlığı Bodrum Usuluk'ta proje yenileyecek

Proje tanıtım dosyasının konusu; Usuluk Koyu Tabiat Parkı sınırlarının 29,21 hektar olarak revize edilmesi ile ÇED Yönetmeliği kapsam dışı görüşü bulunan tesisin, 106 adet villa tipi konaklama tesisi ile 2 adet toplam 30 odalı blok konaklama tesisi (24 odalı ve 6 odalı) ile beraber 136 birim olarak revizesidir. Mevcut durumda Usuluk Koyu Tabiat Parkında konaklama tesislerinin tam doluluk oranında kapasitesi toplam 1.470 yataktır.

Kamuda tasarruf oöneminde Tarım ve Orman Bakanlığı Bodrum Usuluk'ta proje yenileyecek

Tesisin kumsal kesiminde; güneşlenme alanları ile yanları açık restoran bulunuyor. Ayrıca mevcut durumda; sadece güneşlenme ve denize girme amaçlı olarak kullanılan ahşap iskeleler bulunmaktadır. Ahşap iskeleler takılıp sökülebilir nitelikte olup tamamı çelik boru kazık üzerine ahşap malzeme ile imal edilmiştir. İskelelere; tekne, yat vb. konaklama ve/veya barınma amacıyla deniz taşıtı bağlanması söz konusu değildir”

PROJE ALANI 2.DERECE DOĞAL SİT ALANINDA

Usuluk Koyu Tabiat Parkının tamamı Devlet mülkiyetinde olup orman rejiminde ve Alan, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 15.08.2001 tarih ve 561 sayılı kararı ile tescil edilen 2. Derece Doğal Sit Alanı içinde kalıyor.

Kamuda tasarruf oöneminde Tarım ve Orman Bakanlığı Bodrum Usuluk'ta proje yenileyecek

Projenin hayata geçirileceği Tesis alanı; Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında N18 paftasında “Mesire Alanı”, “Orman Alanı”, “Doğal Sit Alanı” ve “Önemli Doğa Alanı” olarak yer alıyor.

Toplam proje bedelinin ise 487,3 milyon TL olacağı öğrenildi.

Kamuda tasarruf oöneminde Tarım ve Orman Bakanlığı Bodrum Usuluk'ta proje yenileyecek

KAMUDA TASARRUF TEDBİRLERİ

Kamuda tasarruf paketinin ayrıntıları önceki gün belirlenmiş Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek alınan tedbirleri madde madde açıkladı.

Bakan Şimşek açıklamasında, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Deprem riski olanlar hariç yeni bina alımı ve yapımını 3 yıl süreyle durduruyoruz. Kamu binalarına kişi başı metrekare standardı getirildi daha önce ve bunun etkin şekilde uygulanmasını sağlayacağız.

Kamuda tasarruf oöneminde Tarım ve Orman Bakanlığı Bodrum Usuluk'ta proje yenileyecek

Mevcut binaların da kurumlar arasında etkin kullanımını sağlayacağız. Yeni bina kiralanmasına izin vermeyeceğiz, mevcut kiralamaları da peyderpey sonlandıracağız.

Doğal afet ve güvenlikle ilgili olanlar hariç, yeni lojman ve sosyal tesis alımını, yapımını ve kiralanmasını süresiz kaldırıyoruz. Savunma ve güvenlik hariç, mevcut sosyal tesisleri ekonomiye kazandıracağız. Lojman kiralarını ve sosyal tesis ücretlerini rayiç bedelleri dikkate alarak gözden geçireceğiz”

patronlardunyasi.com