logo

Karaova , Kar Ova Olmalı…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Bodrum’da güzel şeyler de oluyor, diye başlamak istedim yazıma. Bir anda reklam spotu gibi ” acaba nedir nedir” diyesiniz geldiğini düşünüyorum. Bodrum deyince, her an onun adı akla gelir demek isterdim sizlere, lakin aklımıza gelmiyor.

Birileri bize güzel şeyleri hatırlatmak zorunda kalıyor.

Toprak, Hava ve Su gibi

Yaşamımızın vazgeçilmez üç olgusu. Varlığımızın ve varlığımızı sürdürebilmemizin temelini oluşturmaktadır. Toprak, hava ve su dediğimizde her birimizin aklına farklı şeyler gelebilir. İlk akla gelmesi gereken, varoluştur.

“Toprak Ana” tanımı ise hiç yabana atılır benzetme değildir.

Birkaç on yıl geriye gittiğimizde, kent soyluları çok azdı ve toprağa dayalı üretimden gelen insan topluluğuyduk. Zaman ilerledikçe, çocuklarımız yedikleri yiyeceklerin nasıl üretildiğini, sofralarımıza nasıl geldiğini bilemez hale gelmiştir.

Toplum olarak, tüketen varlıklar olmamıza rağmen üretmesini de bilmemiz gerekir. Üretim güçtür, üretim özgürlüktür, üretim kendine yetebilmektir. Tükettiğin kadar üretmekte zenginliktir.

Neydi Bodrum’da olan güzel şey…

Bu yıl beşincisi yapılacak olan Karaova Bağ Bozumu Şenliği davetiyesini elime aldığımda , o çatlamış güçlü elin bize ne sunduğuna bakarken, üretimin ne denli önemli olduğu duygusu sardı içimi.

“İşte Bu” Demek Geldi İçimden…

Diyemedim, davetiyeyi getiren arkadaşım Ali Öztürk’e, davet için teşekkür etmekten öteye gidemedim. Arşimet geldi aklıma, o bulmuştu ama biz kaybetmiştik. Hemde ne çok şeyleri kaybetmiştik.

Üretimden gelen toplumsal gücümüzü kaybetmiştik.

Beton turizminden öte gitmeyen, turizm çığırtkanlığından, tatil evleri diyerek yapılan kaçak yapılaşmalardan, Özgün eğlence , kültürel faaliyetler yerine, içinde kendimizi hissedemediğimiz ve gençliğe yaşamın bu olduğunu dayattığımız geleceği kayıp zedeler haline gelivermişiz.

Kolay gelmiş üretim yaptığımız toprakları satmak, ucuz ucuz. Sattığımız topraklar betonlaşmış, derelerimiz suç örgütü haline gelmiş, Kendi yaşayanlarının dahi denizlerden faydalanamadığı, kentin yeni sahipleri oluşuvermiş.

Her gelen, “bir AVM yok, Kolej yok, yok, yok” diye terk edip geldikleri yere çeviri vermişler bir anda her yanımızı.

Eşim geçen gün alış verişe gitmişti döndüğünde “Ülkemizde ayçiçeği üretimi yasaklandı mı?” diye sordu, hayır dedim “Markette yerli çekirdek yok.” dedi. Kayseri’linin okumak isteyen çocuğuna, “Okuyup ne yapacaksın, çekirdek sat da para kazan.” demesini anımsadım. Artık Kayseri’linin çocuğu para kazanamayacaktı.

Bodrum’da hastane, okul gereklidir ve devletin bunları sağlamak, asli görevidir. AVM’nin gerekli olduğunu hiç sanmıyorum. Çocuklarımızı, bağlara bahçelere götüreceğimize AVM lerin vitrinlerini seyrettirmek, üretime değil tüketime yönlendirmektir.

Karaova Bağ Bozumu manifestosunda aslen diyor ki; beton yenilmiyor, içilmiyor. Bizi ancak toprak ana doyurur. Her yeri betonlaşan planlara değil, üretime yönelik planlara teslim etmeliyiz yaşadığımız alanı.

Toprak Hava ve Su

Dolardan, eurodan, borsadaki hisselerden, AVM lerden, oturduğunuz evden, bindiğiniz arabadan çok daha kıymetlidir.

Üreten insan, direnen insandır…

Atın bir el, Karaova Bağ Bozumuna şenlensin. Toprak hava ve su yüzümüzü güldürsün. Üretimi destekle ki, tüketime esir olmayasın.

Üret ki, yönetebilesin, Karaova , kar ova olmalı…

Karaova Bağ Bozumu 6-7-8 Eylül (Mumcular)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sayın Aras, Benden Uyarması

  16 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Dün Bodrum Belediyesinin yeni uygulamasından bahsetmiş ve sorunun çözümü noktasında yapılandan övgüyle bahsetmiştim. ''Hep eleştiriyorsun.'' diyenlere de yapılanlar olumlu işler ise kent paydaşı olarak Başkan Aras’ın yanında olduğumu, her zaman söylemişimdir. Gel de eleştirme... Belediyelerin nasıl yönetileceği kurumsal anlamda, yasalarla belirlenmiş keyfiyete bırakılmamıştır. Bodrum Belediyesinde keyfiyet bulaşıcı sanırım. Önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u yasaya uygun olmayan atama ve görevlendirme konularında çok eleşt...
 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...
 • “Sevgi diline ihtiyaç var”

  14 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,30 Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Ankara’ya davet etti, haberi “kırık sandalye” olayıyla Ülke gündemimizde yer aldı. Toplantının içeriği ne olursa olsun, sandalyenin kırılmasıyla hep hatırlanacak. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de davete katılanlar arasındaydı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıyı, mugla.bel.tr 'den yayınlattırdığı haber üzerinden yorumladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde yer alan açıklama; “Başkan Gürün; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayy...
 • Sayın Aras, Şimdi Tam Zamanı

  12 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bir önceki yazım uzun ve sıkıcı gelmiş olabilir, durumun irdelenmesi, sonuçları v.s derken ipin ucu kaçabiliyor. Konu önemliydi, bu yazımda onun devamı gibi lakin, lafı uzatmayacağım. Cennet Koy’da satışı gündeme gelen, Bodrum Belediyesine ait taşınmaz. Yasal bazı gerekçelere dayanarak, "imar planı değişikliğinden kaynaklı bir durum ve önceki sahibine aslen bedelsiz dönmelidir." denilmişti, bende alınan bu karar kaosa yol açar demiştim. Mahkemelerin verdiği hükümler, her zaman adaleti sağlamaz, adalet kamu vicdanıdır. Eğer vicdanımız ...

gaziantep escort