Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 32°C
Az Bulutlu

  Keşke O Totem Orada Olmasaydı!

  Mustafa Gündoğ
  mustafa@bodrumhaber.com

  Birkaç gün önce, Bitez Kavşağı olarak bilinen Konacık Mahallesi Atatürk Bulvarı’nda bulunan dönel kavşakta, gece meydana gelen kazada iki genç insanımız yaşamını kaybetmiş, üç genç insanımızda yaralı olarak hastaneye kaldırılmışlardı.

  Her yaşanılan kazada birilerini yada bir şeyleri suçlama gibi bir alışkanlığımız olmakla birlikte, çözüm noktasında ilgililer daimi olarak sessiz kalmaktalar.

  Kazayı yapanlara ise alkollüdür, hızlı araç kullanıyordur gibi yakıştırmalar yaparız, kazayı kendimiz yaptıysak, arkadan gelen aracı, önden giden aracı, sağımızdakini solumuzdakini suçlayarak kendimizi aklamaya çalışırız.

  Suçun sahibi olmaz.

  İki genç insanımızın ölümüne neden olan kazada sürücü, dönel kavşakta dönüş yapamayarak kontrolü kaybetmesi sonucu, Muğla Büyükşehir Belediyesine ait reklam tabelasına çarpmıştır.

  Trafik kaza tutanağında nasıl bir işlem yapıldı, yol hatası mı, sürücü hatası mı, ölüme sebebiyet veren reklam tabelası mı bilmiyorum. Kaza nedeni, saydığım nedenlerden olabileceği gibi hiç bilmediğimiz ve tespit edemeyeceğimiz bir nedenden de kaynaklanmış olması olasıdır.

  Lakin…

  Tedbir bizden gerisi Allah’tan demek gerekir.

  Akıllı kavşak olarak adlandırılan, ancak adı dönel kavşak olan bu alanın teknik koşullara uygun olup olmadığı tartışılır. İnşaat Mühendisleri Odası’nın bu konuya el atarak bizi bilgilendirmesi gerektiğini düşünüyorum.

  Kavşaklarda uyulması gereken kuralları iyi öğrenmemiz gerekmektedir. Bu konuda Karayolları Genel müdürlüğünün Hazırlamış olduğu bir videoyu sizlerle bu yazımda paylaşıyorum.

  Benim üstünde durmak istediğim konu yukarıda yazdıklarımın dışında, olması gerekenleri anlatmak istiyorum.

  3194 Sayılı İmar Kanunu ve ilgili yönetmelikte, yapı yaklaşma mesafesi içerisine sundurma dahi yapılmasına izin verilmezken, bu alanlara reklam tabelalarının konulmasına nasıl izin verilmektedir. Hele ki konu bu izni veren kurumun tabelası olunca, olay daha da vahim bir durum sergiliyor.

  Diyecekler ki, “Orası kamu binası ve reklam değil, kurum tabelası dır. Bununla ilgili karayolları kanununda bir kısıtlama yoktur.” Bu diyeceklerine kendileri inanır mı bilmem, lakin ben inanmam. Bal gibi de reklam tabelası.

  Kanunen de orada olmaması gereken bir tabela’dır.

  Muğla Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası ne yazık ki olmaması gereken bir yerdedir. Yarı fiyatına, fiziki koşulları daha iyi olan bir yerde hizmet verebilecekken, nedense o kavşağı seçerek trafik yoğunluğunu da arttırmıştır.

  Özellikle; Konacık Sanayisi’ne giden yol üzerinde trafik karmaşasına neden olmaktadır. Bu tür kurumlar ve iş yerleri otopark alanı olmadan açılmamalıdır.

  Kavşaklarda, görüş engellenmemelidir. Kavşağa yakın yerlerden, araç giriş çıkışları yapılmaması gerekir.

  Sorunun çözüm noktasında olması gerekenler, sorunu çıkaranlar olmuş ise halimiz harap. Ana yol üzerinde hizmet binası adı altında onca kullanabileceği yapı varken, kendini kudretli göstermek için bu yola gitmişlerse yazık, hem de ne yazık, devlet işlerini egolarımıza teslim etmememiz gerekir.

  Belkilerimizin ve keşkelerimizin olmaması için gerekli tüm önlemleri almalıyız.

  Ana yol kenarlarına restoran, zincir market, alış veriş yerleri, mağazalara işletme ruhsatı vermeden önce, yan yolların yaptırılması gerekir, ayrıca otopark alanları oluşturulmalıdır.

  Aksi halde “Bu yollar yetmiyor, yeni yollar yapılmalıdır.” çığırtkanlığı yapılacaktır ki, zaten başladı yeni yol sevicilerin seslenişleri.

  Yerel yönetimde söz sahibi olanlar hiçbir şeyi oldu-bittiye getirmemelidir.

  Bodrum’da yaşanan sorunların bir çoğu geçmişte ve bu gün, yerel yöneticilerin basiretsizliğinden, ön görülü olamamalarından, var olan kadrolarına güvenmemelerinden kaynaklıdır. Taşıma suyla da değirmen dönmez elbette ki.

  Torba Kavşağına yapılan Şehirler Arası Yolcu Terminali buna iyi bir örnektir. Bodrum Merkezinde trafik yoğunluğunu azaltacakmış. Ballandırarak anlatıyorlar, kaç kez söyledik yer yanlış diye, lakin bildiklerini okudular.

  Her gelen öncekini suçlar, her zaman kerameti kendisinde görürler.

  Yapılacak planlamalarla Bodrum’da yeni bir kara yoluna ihtiyaç yoktur. Yeni bir yol başka sorunları getirecektir. Bodrum metropol olmamalıdır. Sistem bilmeyen sözde sistem mühendisleri, belki konuyu kavrayamıyordur lakin, Bodrum’un iyi yönetilemediği bir gerçektir.

  Birkaç gün önce kaza yapan genç insanlarımızın, kendi çocuklarımız olduğunu düşünerek bir empati yapalım.

  Keşke o totem orada olmasaydı!

  Vesselam…


  YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
  Bodrum Haber