logo

Kim Bu İş Bitiriciler ?


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Gittik gördük korkulacak bir şey yokmuş, açtılar kapılarını “Gelin, görün yaptıklarımızı” dediler Bodrum Basınına. Bizde gittik ,gördük, demek ki yaptıkları işten emin olanlar, projelerini basından kaçırmak yerine, gözler önüne serebilmekteler.

Kimseyi araya sokmadan, Bodrum Basını ile buluşmakta hiçbir sakınca görmeyen Aksoy AŞ ve Mesa A.Ş projelerini bizlere anlatılar. Eleştirileri hakkımız saklı kalmak kaydı ile, medeni davranışlarından dolayı kendi adıma teşekkür ederim.

Her yatırımcı yasalar çerçevesinde, meşru olmak kaydıyla, haklarını kullanmakta elbette ki serbestler. Mülkiyet haklarına karışmamız söz konusu olamaz.

Özellikle Mesa A.Ş’nin yatırımını kendine ait mülk üzerinde yapması, kullanma hakkı olan inşaat emsalinin altında bir proje gerçekleştirmeye çalışıyor olması, dikkat çekiciydi. Hangi yatırımcı kullanması gereken inşaat alanının altında yatırım yapar ki, genelde oradan buradan nasıl didiklerim diye düşünür.

Bodrum Yarımadası’ n da ki en büyük sorun elbette ki bütüncül bir plan olmayışı. Her köşe başının yetkilisi farklı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Turizm ve Kültür Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi yetki karmaşası içerisinde, debelenip durmaktadır.

Davul başkasında, tokmak başkasında. Her seferinde tokmak, Bodrum halkının tepesine inmekte. Öbek öbek imar planları, Büyükşehir Belediye yasasıyla belde belediyeleri ortadan kalkınca, planlama daha kontrollü yapılabilir hale gelse de, yasadan ziyade onu gerçekleştirecek anlayışların iktidar olması daha doğru olur.

Basına kapılarını açan iki yatırımcının dışındakilerden henüz ses yok, basını kaale alanda yok.

“Bodrum Basını” da ne ola ki…

Bodrum köy dedim ya, muhtarla her iş bitiyorlar. Sıkıştı mı “Ben vermedim ruhsatı Ankara verdi, benim imar planı yapma yetkim mi var. Çöp toplamak ve çiçek ekmekten başka yetkimiz yok.” Deyivermek, kaçamağın başkaca bir türü.

Lakin…

Beklerdim Sayın Özay Kartal’dan, elimizden tutup Besa A.ş ve Halikarnas A.Ş ile Ortak Mesut Toprak Tavşanburnu yatırımlarını gezdirmesini. Nasıl doğayla ve yasalarla uyumlu projeler geliştirdiklerini anlatmalarını. Bu organizasyonların, nasıl yapıldığını.

Beklerdim Semra Kutluay’dan, oda elimizden tutmasa da, Hoca edasıyla kulağımızdan tutarak, engin planlama bilgisiyle, ANT Firmasının Aspat yatırımını gezdirip anlatmasını.

Benzer projeler Bodrum’da çok, onları da İmar Müdür Vekilimiz dolaştırıp, bilgilendirir sanırım bizi. Yanlış ruhsat verecek değil ya, koskoca müdür vekili. Baktı yanlış, “Başkanlık Oluruyla” iptal eder ruhsatını.

Artık, 3 katlı binalar kesmez oldu, 4 katlılar yerden biter gibi çoğalmaya başladı.

Bunlar işin hikaye kısmı, “Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.” Yani bizi uyutmaya devam…

Tonlarca paralar dökülerek yapılan yatırımlarda, elbette yatırımcı payına düşeni alacaktır. Ticarette amaç kar’dır. Fakat yatırımlarda dikkatimi çeken, fazladan kullanılan emsaller ve emsal dışı gösterilen, emsalden sayılması gerekenler konusunda “merak etmeyin, biz belediyeyle bu işleri çözeriz” diyerek, işadamlarını çıkmaza sokan, yerel işbirlikçiler kim…

Kim bu iş bitiriciler, işi çözenler….

Kim olduğu malumunuz, bunlar “işleri iyi gidiyor, akıllı çok.” diye anılsalar da, yarınları ne olur bilinmez.

Para varsa çare var mı ?

Bodrum’da gayrimenkul alanlar ve yakın zamanda alacak olanların yerinde olsam hemen imar barışına başvuru yapardım. Yasa iptal edilmeden, ivedilikle işim bu olurdu. Yada işin ehli olanlara alacağım gayrimenkulün yasal incelemesini yaptırıp, alırdım.

Hinlik düşünenlere de tavsiyem hiç sesinizi çıkarmayın, gayrimenkulü teslim aldıktan sonra, yatırımcı hakkında “Hileli mal satmaktan” dava açın, zararınızı tazmin edin derim. Banka kredisi ile gayrimenkul alanlar, özellikle eksper raporunu dikkatli okusunlar, kredili satışlarda mahkeme “Bilerek ve isteyerek almıştır.” hükmü verebilir.

Kafa Karıştırmadan… örnekle açıklamakta fayda var…

Almış olduğunuz konut, iş yeri ruhsatlı olabilir, imar fazlalıkları olabilir, turizm alanlarında kamuya açık ibaresi olabilir v.s. “Adam sende ne olacak, herkes yapıyor.” Derseniz, talih kuşu bir gün sizin başınıza da konabilir.

Ama…

Aması yok, Belediye iskan vermiş olabilir, onun savunması mahkemede basit, “Biz iskanı verdikten sonra yapmışlar.” der geçerler. Mahkeme, “Durun bakalım bilirkişi atayalım, bu şekilde mi, yoksa sonradan mı yapılmış?” der mi bilmem. Onu ancak avukatlarınız ve mahkeme Hakim’i bilir.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için aldığınız mülk, hayallerinizi suya düşürmesin.

İyi oturmalar.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?
#

Kim Bu İş Bitiriciler ?” için 1 yorum

 1. Ali Dizdar : diyor ki:

  Sayın Gündoğ şirin görünmek, eleştirilerin önünü kesmek için elimizden tutup yaptıkları katliam gibi inşaatlarını gezdirmeleri yüreklerimize su serpmez. Onlar değiller mi ki imar planlarını kendi çıkarları için dizayn ettirip diğer sektörleri hiçe sayıp kıyıları yağmalayanlar. Yasallık bunun neresinde kendinden başkasını düşünmeyenlere, kapalı kapılar ardında yapılan alışverişlerle planladıkları emellere ulaşanlara dürüst muamelesi yapamayız. Sizler de lütfen yelkenleri suya indirmeyin. Saygılarımla.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Yıkıyoruz.” Neyi yıkıyorsunuz ?

  25 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bodrum’da bazı konut ve otel projeleri için başlatmış olduğu kanuni işlemlerin getireceği sonuçlar tartışıla dursun, sonuca ulaşılmış görüntüsü vermek neyin nesi sizce ? Dün “Bodrum’da Yıkım Başladı” haberi, konuyu bilmeyenler için olumlu görünse de, içerik açısından tam bir hayal kırıklığı. İktidar yanlıları Bodrum Belediyesi’ni suçluyor, bazı CHP ‘liler ve (geçmiş yada şu anki) Belediye Başkanı yanlıları iktidarı suçluyorlar. Bu işler yapılırken göz yumanlar "yıkım kararı aldık" diye övüne dursun...
 • Bodrum İmar Planlarını Kim Yaptı ?

  24 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilgi doğru aktarılmıyorsa veya konu üzerinde bilgimiz olmadan yorumlamaya kalkıp bunu etrafımızla paylaşıyorsak, var olan karışıklığa katkı sunmaktan öte bir şey yapmıyoruz demektir. Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın Bodrum çıkarması çok değişik yorumlara neden olmuştur. Büyük projeler, koca koca iş adamları, koca koca firmalar, inşaat kaçakçısı durumuna düştüler. Konut sattıkları müşterilerine ne diyeceklerini kara kara düşünmekteler. Bir taraftan da kendi projelerinde bir şey olmadığı, eksiklerin tamamlanmasından sonra faaliyetlerine ...
 • Şaka Gibisin Sayın Gürün…

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum Belediyesi ’nden, basın toplantısı daveti aldık, gönderilen davet metni ; Değerli basın mensupları, “Bodrum Belediye Başkanlığı tarafından 22 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 16.00'da Bodrum Belediyesi Trafo Kafe'de geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenlenecektir.” “Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan basın toplantısına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün yanı sıra Bodrum'daki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacaktır. Gündeme dai...
 • O Zaman Başbakandı, Şimdi Cumhurbaşkanı…

  22 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Gülmeli mi ? Ağlamalı mı? Bilemedim. Bodrum’da birkaç gündür süren ve gösteriye dönüşen imara aykırı yapılarla ilgili yapılan işlemler, pek inandırıcı gelmedi. Biz bu filimi daha önce görmüştük... Bir çoğumuz hatırlar, denizden, havadan Cennetkoy, Torba, Güvercinlik, 2013 yılında imara aykırı yapılaşma var diyerek, bugün olduğu gibi tespitler, mühürlemeler yapılmıştı. O zaman Başbakandı, şimdi Cumhurbaşkanı... 2013 yılında basında çıkan haber şöyle diyordu ; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Ba...

gaziantep escort