logo

Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır.

Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım.

Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınızı, sakalınızı yanlış kesiyor ne yaparsınız? Ne yapacağınızı hayal dahi edemiyorum. Acemi bir trafik polisinin trafiği düzenlemeye kalktığını varsayarsak vay halimize. Söylemedik laf ,şikayet etmedik yer bırakmayız.

Belediyeler, başkan yetiştirme ocağı değildir. Göreve talip olanlar, “Ben acemiyim, ancak bir kaç yılda bu işi öğrenir, geri kalan zamanda da işimi doğru yaparım” demiyor aksine, bu işi, bir başkasından daha doğru yapacaklarını beyan ederek oy istiyorlar.

Ne Bodrum Belediyesi yeni kuruldu, nede belediye personeli yeni işe alındı. Türkiye geneline baktığımızda, Bodrum Belediyesi en eski belediyelerden dir. Bu nedenle ister yeni seçilmiş, isterse on yıllık belediye başkanı olsun hata yapabilir, ancak aslen hata yapma hakkı yoktur. Çünkü; bir işin ehliyim diyerek gelenlerin hata yapma hakkı olamaz.

Bu ve benzeri gerekçelerle, Ahmet Aras’ı kimsenin karalamaya çalıştığını veya yıpratmak istediğini sanmıyorum. Aksine Bodrum halkının, Ahmet Aras’ı azımsanmayacak ölçüde bağrına bastığını düşünüyorum.

Eleştirmek, bildiklerimizi aktarmak, Bodrum’da yaşayan her bireyin en doğal hakkıdır. Hele hele geçmişi referans göstererek “O zamanlarda sesini çıkarmayanlar, bu gün neden sesini çıkarır oldu.” demek, ses verecek bireylere sesinizi kesin demektir.

Birinin veya birilerinin yol arkadaşı olabilirrsiziniz, ancak kayıtsız şartsız birilerini desteklerseniz, buna nasıl tanım yapılması gerektiğini siz belirleyiniz.

Ahmet Aras’ın; yanında görev alan bazı kişiler üzerinden yıpratılmak istendiğini ifade edilmekte… Bu yanlış bir hüküm, kimse Ahmet Aras’ı yıpratmak istemiyor, aksine yıpranmasının önüne geçilmek isteniyor.

Hak, Hukuk, Adalet diyeceksiniz, ATM memurluğundan öte gitmeyen, haftanın üç günü Bodrum’da, diğer kalan kısımda şehir dışında olan ve altına makam aracı tahsis edilen kişinin, birden Bodrum Belediyesin’de en önemli yetkilerle donatılmasına ses çıkınca bunu baskılamaya kalkmak, akıllı kişinin yapacağı iş değildir.

Ben yazarım, Sayın Aras’ın yazdıklarımı dikkate alıp almaması, kendi tasarruf ve yetkisindedir. Deniliyor ki; “Yapılanlar sermaye gruplarını rahatsız etti, bu eleştiriler o yüzden yapılıyor.” Bende bildiğimi söyleyeyim, sermaye gruplarının yapılanları tındığı dahi yoktur. Çünkü; onların menfaatlerine zarar verici bir durum, henüz gerçekleşmemiştir.

Sayın Aras çiçeği burnunda bir belediye başkanı olabilir, lakin devlet içinde yönetim tecrübesi olan bir kişidir. Sıradan değil, sıradışı olarak değerlendirmek gerekir. Siyasi tecrübesi yoktur demek yanlış olur, fakat siyasi parti tecrübesi olmadığı kesindir. Siyasetle, siyasi parti birbirinden farklı işler olduğunu hepimiz biliyoruz.

Yapılan her işe ruh vermek gerekir. Yaptığın yola, işlediğiniz taşa. Ressamın tuvale, heykeltraşın taşa, mimarın projesine verdiği gibi ruh vermelisiniz ki, yapılan işler hayat bulsun.

Evet, Ahmet Aras’ın verdiği görüntü sıradışı başkanlık. Yaptığı iki meclis toplantısında gösterdiği performans, teknik anlamda aksaklıkları olsa dahi, yapmak istediğine bakıldığında, yeni bir anlayış getirerek meclis toplantılarının havasını değiştirmiştir.

Belediye Meclisi Toplantısında, gündem maddeleri görüşülürken, her söz isteyene söz vermiş, söz alınmadığında ise, söz almak isteyen olup olmadığını sorarak, oldu bitti ye getirmeden toplantıyı idare etmiştir. Toplantının bitiminde izlemeye gelen bireylere söz vermiş ve söylenmek istenenleri dinlemiştir.

Daha önce bunlar yapılmıyor muydu, yapılıyordu dersek yalan olur. Meclise gelen bir çok madde, dayatma sonucu “kabul” ya da “red” şeklinde oylanarak bitiyordu. Şimdi gündem maddelerinde endişe edici bir durum var ise, dikkate alınarak karara bağlanıyor.

Darısı devamına diyelim…

Biz geçmişin ve bugün’ün yanlışlarını dillendireceğiz ki, yolumuza ışık olsun, hiçbir olay kişiselleşmemelidir. Belki başa döneceğim ama, Sayın Aras’ı yıprakmaktan kimin ne gibi bir kazancı olabilir ki. Kimse demez elbet, “Ahmet Aras sen bu işi yapamadın kalk oradan birazda başkası otursun.” diye.

Lakin, seçimin kazanılmasında ve Sayın Aras’ın adaylığı konusunda herkes kendine bir pay çıkarsa dahi, sonuç Bodrum Halkı’nın ve Aras’ın gayretleriyle gerçekleştirmiştir. “Biz şu kadar oy getirdik, şunu yaptık.” gibi hikayelere, karnımız toktur.

Sayın Aras kulağınız sokakta olsun…

“Bilmeyen ne bilsin bizi bilenlere selam olsun.” Yunus Emre

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?
#

Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !” için 1 yorum

 1. fikret karataş : diyor ki:

  Böyle bir kıyağı insana kardeşi bile yapmaz. Anlaayan için sirisinek saz,anlamayana davul zurna az!!!!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Danışıklı Dövüş mü ?

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilginin doğruluğuna emin olmadan, basında çıkan haberler üzerine yorum yapmak ne kadar doğrudur sizce. Haberin başlığına bakarak veya içeriğindeki açıklamaları doğru kabul ederek yapacağımız her yorum, bir başkasına haksızlık yapabileceğimiz kuşkusuyla yapılmalıdır. Dün yaygın ve yerel basında çıkan “Bodrum’da tartışılan proje için yargı devam dedi” başlıklı haber gerçeği yansıtmadığı gibi, değişik yorumlara neden olmaktadır. Çıkan haberin başlıktan sonraki özet kısmı şöyle ; “Yoğun yapılaşma nedeniyle kamuoyunda tartışılan Bodrum...
 • “MAZİYE BİR BAKIVER!!!”

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel: “Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!” Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı . Elbet...
 • İmar suçu varsa, suç ortağı da vardır…

  17 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan Kurban Bayramında Bodrum, Gündoğan Malhallesin'de halen yapımı devam etmekte olan, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci’ye ait Besa Grup'un THE BO VIERA otel projesine bir göz attı. Umarım, kendisine bağlı Çevre ve Şehircik Bakanlığının, İmar Planı değişikliğiyle yarattığı bu ucube proje, nasıl kurtulur düşüncesiyle gelmemiştir. Sayın, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ziyaretinin hemen ardından, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras , sosyal medyadan ; “Dağlarımızı, tepelerimizi, bitki örtümüz...
 • Neden bu hale geldik…

  08 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Rahmi Turan tokmak ta sormuş. Neden bu hale geldik.Milliyetçi duygularımız neden kayboldu.Tokmak 2 de devam etmesini isterdim ama etmemiş. Dilimin döndüğü kadar ben anlatayım. Yıl 1938  10 kasım Atatürk artık yok.Başbakan İsmet İnönü.Türkiye nüfusu yaklaşık 17 milyon. Okuma yazma oranı % 10  yani memlekette okuma yazma bilen 2 milyon kişi. Yıl 2019  nüfus 80 milyon okuma yazma oranı % 98 yani  2,4 milyon okuma yazma bilmeyen.Buda zaten okul öncesi çocuklar.Nerede ise Türkiye'nin tam nüfusu okuma yazma biliyor. Şimdi ne oldu d...

gaziantep escort