logo

Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır.

Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım.

Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınızı, sakalınızı yanlış kesiyor ne yaparsınız? Ne yapacağınızı hayal dahi edemiyorum. Acemi bir trafik polisinin trafiği düzenlemeye kalktığını varsayarsak vay halimize. Söylemedik laf ,şikayet etmedik yer bırakmayız.

Belediyeler, başkan yetiştirme ocağı değildir. Göreve talip olanlar, “Ben acemiyim, ancak bir kaç yılda bu işi öğrenir, geri kalan zamanda da işimi doğru yaparım” demiyor aksine, bu işi, bir başkasından daha doğru yapacaklarını beyan ederek oy istiyorlar.

Ne Bodrum Belediyesi yeni kuruldu, nede belediye personeli yeni işe alındı. Türkiye geneline baktığımızda, Bodrum Belediyesi en eski belediyelerden dir. Bu nedenle ister yeni seçilmiş, isterse on yıllık belediye başkanı olsun hata yapabilir, ancak aslen hata yapma hakkı yoktur. Çünkü; bir işin ehliyim diyerek gelenlerin hata yapma hakkı olamaz.

Bu ve benzeri gerekçelerle, Ahmet Aras’ı kimsenin karalamaya çalıştığını veya yıpratmak istediğini sanmıyorum. Aksine Bodrum halkının, Ahmet Aras’ı azımsanmayacak ölçüde bağrına bastığını düşünüyorum.

Eleştirmek, bildiklerimizi aktarmak, Bodrum’da yaşayan her bireyin en doğal hakkıdır. Hele hele geçmişi referans göstererek “O zamanlarda sesini çıkarmayanlar, bu gün neden sesini çıkarır oldu.” demek, ses verecek bireylere sesinizi kesin demektir.

Birinin veya birilerinin yol arkadaşı olabilirrsiziniz, ancak kayıtsız şartsız birilerini desteklerseniz, buna nasıl tanım yapılması gerektiğini siz belirleyiniz.

Ahmet Aras’ın; yanında görev alan bazı kişiler üzerinden yıpratılmak istendiğini ifade edilmekte… Bu yanlış bir hüküm, kimse Ahmet Aras’ı yıpratmak istemiyor, aksine yıpranmasının önüne geçilmek isteniyor.

Hak, Hukuk, Adalet diyeceksiniz, ATM memurluğundan öte gitmeyen, haftanın üç günü Bodrum’da, diğer kalan kısımda şehir dışında olan ve altına makam aracı tahsis edilen kişinin, birden Bodrum Belediyesin’de en önemli yetkilerle donatılmasına ses çıkınca bunu baskılamaya kalkmak, akıllı kişinin yapacağı iş değildir.

Ben yazarım, Sayın Aras’ın yazdıklarımı dikkate alıp almaması, kendi tasarruf ve yetkisindedir. Deniliyor ki; “Yapılanlar sermaye gruplarını rahatsız etti, bu eleştiriler o yüzden yapılıyor.” Bende bildiğimi söyleyeyim, sermaye gruplarının yapılanları tındığı dahi yoktur. Çünkü; onların menfaatlerine zarar verici bir durum, henüz gerçekleşmemiştir.

Sayın Aras çiçeği burnunda bir belediye başkanı olabilir, lakin devlet içinde yönetim tecrübesi olan bir kişidir. Sıradan değil, sıradışı olarak değerlendirmek gerekir. Siyasi tecrübesi yoktur demek yanlış olur, fakat siyasi parti tecrübesi olmadığı kesindir. Siyasetle, siyasi parti birbirinden farklı işler olduğunu hepimiz biliyoruz.

Yapılan her işe ruh vermek gerekir. Yaptığın yola, işlediğiniz taşa. Ressamın tuvale, heykeltraşın taşa, mimarın projesine verdiği gibi ruh vermelisiniz ki, yapılan işler hayat bulsun.

Evet, Ahmet Aras’ın verdiği görüntü sıradışı başkanlık. Yaptığı iki meclis toplantısında gösterdiği performans, teknik anlamda aksaklıkları olsa dahi, yapmak istediğine bakıldığında, yeni bir anlayış getirerek meclis toplantılarının havasını değiştirmiştir.

Belediye Meclisi Toplantısında, gündem maddeleri görüşülürken, her söz isteyene söz vermiş, söz alınmadığında ise, söz almak isteyen olup olmadığını sorarak, oldu bitti ye getirmeden toplantıyı idare etmiştir. Toplantının bitiminde izlemeye gelen bireylere söz vermiş ve söylenmek istenenleri dinlemiştir.

Daha önce bunlar yapılmıyor muydu, yapılıyordu dersek yalan olur. Meclise gelen bir çok madde, dayatma sonucu “kabul” ya da “red” şeklinde oylanarak bitiyordu. Şimdi gündem maddelerinde endişe edici bir durum var ise, dikkate alınarak karara bağlanıyor.

Darısı devamına diyelim…

Biz geçmişin ve bugün’ün yanlışlarını dillendireceğiz ki, yolumuza ışık olsun, hiçbir olay kişiselleşmemelidir. Belki başa döneceğim ama, Sayın Aras’ı yıprakmaktan kimin ne gibi bir kazancı olabilir ki. Kimse demez elbet, “Ahmet Aras sen bu işi yapamadın kalk oradan birazda başkası otursun.” diye.

Lakin, seçimin kazanılmasında ve Sayın Aras’ın adaylığı konusunda herkes kendine bir pay çıkarsa dahi, sonuç Bodrum Halkı’nın ve Aras’ın gayretleriyle gerçekleştirmiştir. “Biz şu kadar oy getirdik, şunu yaptık.” gibi hikayelere, karnımız toktur.

Sayın Aras kulağınız sokakta olsun…

“Bilmeyen ne bilsin bizi bilenlere selam olsun.” Yunus Emre

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?
#

Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !” için 1 yorum

 1. fikret karataş : diyor ki:

  Böyle bir kıyağı insana kardeşi bile yapmaz. Anlaayan için sirisinek saz,anlamayana davul zurna az!!!!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bodrum’un Delisi”

  30 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sözcü Gazetesi, birkaç gün önce Başkan Aras’ın önceki söylemlerini derlemiş, yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlamış. Haberin başlığı “Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”. Eyvallah hoş geldi sefa geldi. Deli olduğunuzda cezai ehliyetiniz yok demektir. Her türlü kuralsızlığı kendinize kural edinebilirsiniz. Bir standardı olmadığına göre, bu durumda “delidir ne yapsa yeridir” kuralı geçerli olacaktır sanırım. “El deliye, biz akıllıya hasret” diyerek ,sitem edebiliriz. Delilik iyi bir şey midir ki koskoca Belediye Başkanı, Bodru...
 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...