logo

Kiracılı ev satmak için önemli ipuçları!

Gayrimenkul, her dönemin yatırımcısına kazandıran yatırım araçlarının başında geliyor ve emlakyatırımında alıcı ve satıcıların tercihleri değişebiliyor. Örneğin; bazı ev sahipleri evlerini kiracıların çıkarılmaması ya da kira kontratının yenilenmesi şartıyla satışa çıkartabiliyor. Boş bir ev satmak daha kolay gibi görünebilir ancak emlak yatırımı yapmak isteyenler için kiracılı ev, önemli bir fırsat olabiliyor.

Gayrimenkul danışmanları kiracılı ev satın almak ya da satmak isteyen potansiyel müşterilerine yardımcı olmak için bazı önemli adımları mutlaka izlemeli. İşte kiracılı ev satmak için önemli ipuçları…

 

Müşterilerinize evi göstermeden önce dikkat!

* Kiracılı ev satışında potansiyel müşterilerinize evi gezdirmeden önce iyi bir planlama yapmanız gerekebilir. Öncelikle hem kiracı hem de evi satın almak isteyen müşterinizin rahat hissetmesini sağlamalısınız.

* Kiracıya satış süreci hakkında uygun bilgileri vermeli ve günlük yaşamlarının bu durumdan çok fazla etkilemeyeceği konusunda güven vermelisiniz. Kiracıyla uygun gün ve saat aralığını belirledikten sonra müşteri randevularınızı oluşturabilirsiniz.

* Satılık evin temiz ve düzenli görünmesini sağlamalısınız.

* İlk izlenimler her zaman kalıcı bir etki yaratır. Eğer müşterilerinize göstereceğiniz evin bahçesi ya da apartman girişi temiz ve bakımlı değilse, ilk izlenim iyi olmayabilir. Bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılması için ev sahibinden destek alabilir, önerilerde bulunabilirsiniz.

* Kiracılı ev satışı yaparken eşyalı bir ev göstermenin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Eşyalı bir ev, orada yaşama hayali kurdurabilir ancak kiracının kişisel eşyaları, fotoğrafları, alıcının kendini oraya ait hissetmesinde bir engel oluşturabilir. Kiracıdan bu tip eşyaları kısa bir süreliğine kaldırmasını rica edebilirsiniz.

 

 

Kiracı ve ev sahibinin yasal haklarını önemsediğinizi gösterin

* Nasıl ki gayrimenkul danışmanları alıcı ve satıcılar arasında önemli bir köprüdür, kiracılı ev satışında da aynı durum geçerli. Kiracı, ev sahibinin değişecek olmasından dolayı kaygılı olabilir bu konuda tüm tarafların haklarının korunacağını belirterek güven ortamı oluşturmalısınız.

* Yeni ev sahibi kiracıyı kabul etmiyorsa sonradan çıkabilecek sorunlara karşı ev satışını gerçekleştirmeden önce kiracıyla yazılı anlaşma yapılmasını sağlamalısınız.

* Yeni ev sahibinin, evden elde edeceği kira gelirini artırmak istemesi gibi durumlar da söz konusu olabilir. Bu noktada, yazılı veya sözlü olarak bir kira sözleşmesinin bulunduğu unutulmamalı. Özellikle de sözleşme gereği mevcut koşulları yerine getiren bir kiracıyı evden çıkarma hakkı yoktur. Bu nedenle, satın alma işlemleri öncesinde, daha yüksek kira geliri beklentisi olan bir yatırımcının, mevcut kira sözleşmesinin bitiş tarihini beklemesi gerekiyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

gaziantep escort