logo

Konut kredisi çekenler dikkat!

Tüketici Hakem Heyeti, konut kredisi dosya masrafına itiraz eden tüketiciyi haklı buldu. Heyet, tüketicinin parasının iadesine karar verdi.

Kahramanmaraş’ta konut kredisi çeken bir tüketici kredi dosya masrafına itiraz ederek Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yaptı. Heyet, üketiciyi haklı buldu ve paranın iadesine karar verdi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Kahramanmaraş’ta bir tüketicinin başvurusunu değerlendiren İlçe Tüketici Hakem Heyeti, bankanın dosya masrafı üzerinden aldığı faiz tutarının, tüketiciye iadesine karar verdi.

Merkez Onikişubat ilçesinde ev almak için bankadan kredi çeken A.C, bir süre sonra kredinin dosya masrafının kendisine iade edilmesini istedi. Avukatı Duran Karademir ile bankanın kredi evrakını inceleyen A.C, iade edilen dosya masrafından 10 yıllık faiz tutarı alındığını anladı. Mağdur vatandaş, avukatı aracılığıyla kredi masrafının faizinin iadesi için Oniki şubat İlçe Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu.

Şikayet üzerine toplanan heyet, alınan faizin iadesine karar verdi. Müvekkilinden ve diğer tüketicilerden yasal olmayan dosya masrafından ayrıca faiz alındığını belirten Avukat Duran Karademir, dosya üzerinde yaptıkları araştırmalarda, bankaların yasal olmayan dosya masraflarını almanın yanında bir de alınan kredinin üzerinden faiz işlettiklerini gördüklerini ifade etti.

Herkesin gözünden kaçan bir şeyi fark ettiklerini söyleyen Karademir, “Dosya masrafına da faiz işleterek haksız bir kesinti yapılmış. Konuyla ilgili Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurduk ve bunların hesaplanarak iadesi için müracaat ettik. Hakem heyeti bunu kabul ederek, bu kesintinin tarafımıza iadesine karar verdi” ifadelerini kullandı.

Tüketiciden tahsil edilmiş

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nesih Tanrıverdi ise ülke genelinde 2014 yılında tüketici hakem heyetlerine başvuru yaparak 4 milyon 900 bin kişinin kredilerinden alınan banka masraflarının büyük çoğunluğunun iade edildiğinin altını çizdi.

Bankaların aldığı dosya masraflarının geri ödemesinin yapıldığını ancak bu masraflardan da faiz alındığını söyleyen Tanrıverdi, şu ifadeleri kullandı:

“500 liralık dosya masrafı yaklaşık bin lira olarak tüketiciden tahsil edilmiş. Vatandaşımız, İlçe Tüketici Hakem Heyetine başvurarak bunu da talep ediyor. Hakem heyeti yaptığı incelemede gerçekten 504 lira 81 kuruş kredi faizinin tüketiciden tahsil edildiğini tespit ediyor ve bunun tüketiciye iadesine karar veriyor. Tüketicilerimiz 29 Mayıs 2014 yılından önce dosya masraflarıyla ilgili ödemede bulunmuşlarsa, bankadan dosya masraflarını almış olsalar bile, hesap ekstrelerini incelesinler. Bir faiz bindirilmişse bu faizin geri iadesiyle ilgili talepte bulunabilirler.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

gaziantep escort