logo

Kulağınız Sokakta Olsun…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Başkan Aras’ın her söylemi haber niteliğinde. Seçim meydanlarında “Kolları sıvadık.” dedi, sıvanmış kollarla bir gayret, işlerin içerisine daldı.

Gayret ondan gerisi bizden…

Dün akşam, Bodrum Basını ile bir araya gelen Başkan Aras, yapacakları konusunda destek istedi, yanlış anlaşılmasın bu istek, körü körüne beni destekleyin demedi. “Yaptığımız, yapacağımız, gördüğümüz, göremediğimiz yanlışlarımız konusunda bizi eleştirin yazın, iyi yaptıklarımızda destekleyin. Gücümüze güç katın, sizden isteğim bu.” diyordu kısaca.

Geçmişte “kafakol ilişkisi” ile yürütülmeye çalışılan basın, belediye ilişkisi, şekil değiştireceğe benzer.

Başkan Aras’ın, bir haftalık görev geçmişine rağmen söylemlerinden dolayı, Bodrum Halkı benimsemiş, içselleştirmiş gibi bir durum var ortada. Şimdiye kadar birçok başkan gördü Bodrum. Seçimlerden sonra meydanlarda söylediklerini devam ettireni, henüz görmedi.

Aras, söylemden öteye geçecek gibi…

Sayın Aras, yaptığınız her olumlu işte bilesin ki arakanda değil yanındayız. İş yapan hatada yapar. Hatadan dönmek ve adil olmak varlığına güç katar. Yaptığın işte adil olacağın kanısındayım, bu nedenle ilk önce adil olmayan kararlarından başlamalısın.

Çelik-çomak oynamayı bilmeyenlerin, sizi yönlendirmesine müsaade etmeyin, toplumda karşılığı olmayan insanlardan, kahraman yaratmayın, duyduğunuza değil, kendi gerçeklerinizi yakalayın. Bilirsiniz ki düşman uzakta değildir.

Hiçbir devlet, kurum ve kuruluş dışardan gelen güçle yıkılmamıştır. Her zaman yerel işbirlikçiler sayesinde, ya sendeletilmiştir, yada çökertilmiştir. Almış olduğunuz eğitim gereği, elbette bu konuları bir çoğumuzdan daha iyi bilirsiniz.

Öncelikle size önerim, henüz oturmuş olduğunuz koltuk ısınmadan, görevlendirme yapıp, sonra size yönelik yaratılan algı üzerine görevden aldığınız ve itibarsızlaştırdığınız, iki personelinize, itibar-ı iade yapınız.

Belediye çalışanlarınızın, size güven duygusuyla bağlanmalarınızı sağlayınız, yoksa komutana güveni olmayan ordu yaratmış olmaz mısınız? Böyle bir orduyla nasıl zafer kazanacaksınız?

Seçimlerde kim kimi desteklemiş olursa olsun, bilesiniz ki yaşam içerisinde biz bizeyiz, ayrım yaptığımız her şey karşımıza güç olarak çıkar. Vicdan ve adalet duygumuz her zaman, ön planda olmalıdır. Bu hatadan döneceğiniz kanısındayım.

Bakmayın yanınızdaki yörenizdeki kendini algıcı olarak gösterenlere, gelip size “Örgütün çok büyük tepkisi var.” diyenlere, araştırınız tepki gösterenleri kim, kimler tarafından kışkırtıldığını.

Kulak asın her söylenene, kendi kararınızı kendiniz verin.

Duydum ki, yeni görevlendirmeler yapmaktasınız. Atadığınız emekçileri haksız yere görevden alırken, bazı stratejik yerlere, “görevi kötüye kullanmaktan” ceza almış, yetkin olarak size gösterdikleri kişileri atayacakmışsınız, umarım bu yanlışı yapmazsınız.

Zafer sarhoşluğu sonucu kendinize geldiğinizde, altınızın boşatıldığını fark edecek girişimlerde bulunmayınız. Sizi Bodrum Halkı sevdi, bu sevgiyi boşa çıkarmayınız.

Göreve gelmiş yeni bir başkanı, bir hafta içerisinde bu kadar çok eleştireceğim aklıma gelmezdi. Ancak sizin başarılı olmanızı istediğim gerçeğidir bunu yaptıran.

Gönülleri yıkmak, kaçak inşaatları yıkmaya benzemez…

Belediye içerisinde, önceki dönem gibi derebeylikleri yaratmayınız, halkla bağlantınızı kesmeyiniz. Bilanço yayınlamak şeffaflık değildir. Bunu her isteyen temin edebilir. Beş kişiden ibaret Şeffaflık komisyonu kurmak, iki muhalefet, 3 iktidar meclis üyesiyle, bunun başkanı da muhalefetten olsun demek, şeffaf olduğunuz anlamına gelmez.

Bizler belediyeye giremedik, doğrudur. Fakat turnikeler yüzünden değil. Yaratılan haramiler yüzünden. Turnikeleri kaldırdınız, haramilerin başını yolladınız, yeni haramiliklerin kurulmasına engel olunuz.

Bodrum sizden, çok şey bekliyor…

Umut yarattınız, beklentileri yükselttiniz, kendini “işin uzmanı” olarak  gösterenlere teslim etmeyiniz Bodrum’u.

Yaptıktan sonra değil, yapmadan önce kararlarınızı gözden geçiriniz. Size hata yaptırıp, arkanızdan “Çok söyledik ama bizi dinlemedi” derler. Yapılan iyi işi kendileri sahiplenir. Kötü işlerin sorumlusu siz olursunuz.

Kulağınız sokakta olsun Sayın Aras, bu ses sizi hiç yanıltmaz….

Unutmayınız ki sizi bodrum halkı seçti, kimseye diyet borcunuz yok.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bodrum’un Delisi”

  30 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sözcü Gazetesi, birkaç gün önce Başkan Aras’ın önceki söylemlerini derlemiş, yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlamış. Haberin başlığı “Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”. Eyvallah hoş geldi sefa geldi. Deli olduğunuzda cezai ehliyetiniz yok demektir. Her türlü kuralsızlığı kendinize kural edinebilirsiniz. Bir standardı olmadığına göre, bu durumda “delidir ne yapsa yeridir” kuralı geçerli olacaktır sanırım. “El deliye, biz akıllıya hasret” diyerek ,sitem edebiliriz. Delilik iyi bir şey midir ki koskoca Belediye Başkanı, Bodru...
 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...