logo

Mausoleum, Taş Mektep’le Birleşecek. Bodrum’a Arkeo Park Geliyor

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı (Akademia) tarafından başlatılan ve bir yılı aşkın bir süredir yürütülen Mozole Restitüsyon Projesi’nde imar revizyonu aşamasına gelindi.

Dünyanın 7 harikasından biri olan ancak korunamadığı için yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Mozole’nin Bodrum’a ve turizme kazandırılması amacıyla başlatılan proje, devletin tüm kademelerinden onayların alınmasıyla yeni bir aşamaya geçti. Akademia Vakfı tarafından hazırlanan proje kapsamında, Bodrum’daki Cumhuriyet İlkokulu’nun başka bir yere taşınması ve bu alanın Arkeo-Park olarak turizme kazandırılması gündemde. Akademia Vakfı Başkanı Özay Kartal, konu ile ilgili imar değişikliğinin 6 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilecek Bodrum Belediye Meclisi toplantısında görüşüleceğini açıkladı. Kartal, konu ile ilgili gelişmeleri, Akademia Vakfı yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Voyage Bodrum Otel’de düzenlediği basın toplantısında paylaştı.
2001 yılında Prof. Kristian Jeppesen ve Prof. Johannes Exner tarafından hazırlanan ve 2016 yılında Akademia Vakfı’nın yeni yönetim kurulu tarafından bir kez daha hayata geçirilen Mozole Restitüsyon Projesi’nde büyük aşama kaydedildi. Bir yılı aşkın bir süredir devam ettirilen proje ile ilgili imar değişikliği, aralık ayındaki Bodrum Belediye Meclisi toplantısında gündeme alınacak. Mozole’ye denizden ulaşımın sağlanması ve dünyanın 7 harikasından biri olan Mozole’nin Arkeo-Park alanına dönüştürülmesi için Cumhuriyet İlkokulu’nun başka bir yere taşınması gündemde. 1910 yapımı Taş Mektep’in de değerlendirilmesini öngören projenin geldiği aşamayı anlatan Akademia Vakfı Başkanı Özay Kartal, konu ile ilgili  düzenlediği basın toplantısında Bodrum’daki tüm sivil toplum kuruluşları ile devlet kademelerinden onaylarını tek tek alan proje ile ilgili şunları söyledi:
“Bir yılı aşkın süredir proje ile ilgili yoğun olarak çalışıyoruz. Bu, Bodrum’un ve Akademia Vakfı’nın yürüttüğü bir proje değil. Tüm dünya mirasını ilgilendiren global bir proje. Proje, akademisyen ve bilim adamlarının onayını aldı. Maliye Bakanlığı ve Milli Emlak Müdürlüğü’nden proje ile ilgili onay yazımızı aldık. Muğla Anıtlar Kurulu’na başvurumuzu yaptık. Prensip kararını  aldık. Artık iş teknik çalışmalara geldi. Fikri ortaya atanların ve bilim adamlarının Mozole’nin çevresi ile beraber değerlendirilmesi gerektiği düşüncesinden hareket ederek, Turgutreis Caddesi’nden Mozole’ye girilmesi son derce problemli olduğu için önündeki Cumhuriyet İlkokulu’nun taşınarak, ilkokulun ve mozolenin ortada bulunan bir park arazisiyle birleştirilmesi fikri gündemde. Amaç, Mozole Müzesi’ne denizden ulaşımı sağlamak. Belediyemize başvurduk. Sayın Başkanımız Mehmet Kocadon da projemize en büyük destek verenlerden biri. Meclis gündemine aldı. İmar komisyonunda görüşmeler yapıldı. Meclis üyelerimize sunum yaptık, önerilerini eleştirilerini aldık. Bu Çarşamba günü meclis toplantısında imar revizyonu onaylandığı an, teknik mimari ekibimiz bu arsa üzerinde çalışmaya başlayacak. Şehrin merkezinde ücretsiz girişi olan, tarihi eserlerin sergilendiği çok şık, herkesin girebileceği bir Arkeo-Park projesi öngörüyoruz. Halkın ortak kullanımında bir alan olacak. Oranın adını da Karia Bahçesi koymak istiyoruz.”

OKUL YIKILMAYACAK, PROJE İÇİNDE DEĞERLENDİRİLECEK

Toplumda Cumhuriyet İlkokulu’nun yıkılacağı yönünde bazı kaygılar olduğunu ancak bu bilgilerin gerçeği yansıtmadığını da anlatan Özay Kartal, “Cumhuriyet İlkokulu’nun taşınması noktasında MEB ve Valiliğin stratejik kararları var. Şehir merkezlerinde sıkışıp kalmış, öğrenci taşıması, park problemi, trafik sorunu gibi sıkıntılar yaşayan okulların taşınması konusunda MEB’nin olumlu görüşleri var. Projemizde, hiçbir öğrencimizi ya da velimizi mağdur edecek bir durum söz konusu değil. Böyle bir durumda zaten projeyi durdururuz. Biz karar verici bir merci değiliz. Biz, devlet kademelerine proje sunan bir vakıfız. Turizme, kültür dünyasına, Bodrum’un kalkınmasına katkıda bulunacak bir proje öneriyoruz biz. Okulun kaldırılması, müzenin açılıp kapatılması gibi konularda yetkimiz yok. Öğrencilerimiz için daha iyi ve rahat bir eğitim koşulu yaratılmadan projenin ilerletilmesi söz konusu olamaz.

1910 yılında yapılan küçük taş mektep dışında ilkokulun tüm eklentileri modern zaman betonarme yapılarıdır. Bizim öngörümüz, Cumhuriyet İlkokulu 100 yıllık bir taş mekteptir, kültürel hazinesidir Bodrum’un. Bunun da proje içinde değerlendirilmesi bizim öngörümüz. İlkokulu yıkmak değil, tekrar Bodrum’a kazandırmak istiyoruz. Hatıralarını yaşatacağız. Okulu yıkmayacağız, tam tersine ortaya çıkaracağız.” Diye konuştu.

Kartal, Mozole projesi ile ilgili olarak Devlet kademesinin tüm organlarında, Bodrum’un hem ekonomik, hem turizm,hem de kültür dünyasına büyük katkı yapacağı görüşünün hakim olduğunu söyledi. Bu nedenle projeye büyük destek olduğunu kaydeden Kartal, “Aksi taktirde bir yıl içinde bu kadar aşama kat etmemiz mümkün değildi. Bunun en büyük nedeni yöneticilerin ve Belediye Başkanımızın bize verdiği destek. Bu proje, hiçbir özel mülke dokunmadan yürüyor şu an itibariyle.” Dedi.

BODRU TURİZMİ KAN KAYBEDİYOR

Bodrum turizminin son 6 yılda geldiği noktanın ortada olduğunu ve kültür ve tarih turizmi olmadan,sezonu uzatmanın mümkün görünmediğini de söyleyen Özay

Kartal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ 2011 yılında bir milyon turistin geldiği Bodrum’a geçen yıl 400 bin turist geldi. Bodrum’da 12 ay turizm nasıl sağlanacağı konuşuluyor. Kültür turizmi yapmadan kışın buraya turist getiremezsiniz. Kültür ve tarih olmadan buraya sadece denize girmek, güneşlenmek ve yemek içmek için turist gelir. Kültür ve tarih adına elimizde dünyanın yedi harikasından biri var ve biz bunu kullanmıyoruz. Kışın Uzakdoğu’dan turist getirmek istiyorsanız alın size fırsat. Mozole ile ilgili modern müzecilik anlayışına ve onun ihtişamına uygun bir müze projesini hayata geçirdiğimizde buraya kışın Japon da, Koreli de, Çinli de gelecek. O zaman Bodrum esnafının yüzü gülecek. Projenin temel iki ayağı var. Birincisi, bir dünya mirasının acilen koruma altına alınması, ikincisi de turizmin kan kaybını durdurup yeni kan taşınması.”

Mozolenin yüksekliği ile ilgili de Bodrum’da enteresan rakamların telaffuz edildiğini söyleyen Kartal, “Mozole’nin çatı yüksekliği 38 metredir. Üzerindeki Kral ve Artemisa heykeli hesaba katıldığında 42 metredir. Bilim adamlarının kabul ettiği mimari ölçüt budur.” Dedi.

Kartal, şöyle devam etti:

“Şu an itibariyle, Mozole’nin koruma ve turizme kazandırılması ile ilgili bir mimari proje yok ortada. Fikir var. Bu fikri paylaşıyoruz şu anda. Koruma altına almamız gerektiği konusunda hem fikiriz. Bunun için bir yapı yapmalı mıyız ve bunu nasıl yapmalıyız? Bu fikir Vakfın ya da bir kişinin değil. Bu fikir, Prof. Kristian Jeppesen ve mimar Prof. Johannes Exner’e ait. Bu dünyanın 7 harikasından biri. Üzerinin bir sundurmayla ya da cam bir yapıyla kapatılması yakışmaz. Bu mimari ihtişamı insanların algılayabilmesi için ortaya bir fikir atmışlar.

Bu yapının British Museum’a kaçırılması gibi bir durum da söz konusu değil. Yapı, 1200 yılında büyük bir depremle yıkılmış, 1400 yılında buraya gelen Rodos şövalyeleri buradaki taşlarla Bodrum Kalesi’ni yapmışlar. Yani dünyanın yedi harikasından biri başka bir yapıya dönüşmüş. 1850 yılında Padişah fetvasıyla yapı taşı olarak kullanılmayan heykel, rölyef parçaları British Museum’a götürülmüş. O fetvaların orijinal kopyalarını edindik, tercüme ettirdik. Dolayısıyla İngilizlerden geri istenecek bir durum yok mozole ile ilgili. Ana gövdeyi oluşturan tüm yapı taşları Bodrum Kalesi’nde.

Bize ait olan mozoleyi British Museum’da dünyanın dört bir yanından gelen konuklara anlatıyorlar şu anda. Bu yapıldığında Bodrum halkına, turizmine, esnafına ne kadar büyük getiri sağlayacağı ortada. Esnafımız da bunun bilincinde.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

gaziantep escort