logo

“Mavi Yolculuk Ölüyor” denildi. 

Bodrum Haber

Türk Bayraklı ticari yatların yurtdışına çıkışı ile ilgili yasak sürerken, Bodrum’da bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda yasakların Mavi Yolculuğa etkisine dikkat çekilerek “Mavi Yolculuk Ölüyor” denildi.

Kos ve Rodos Limanlarına sefer yapan Türk bayraklı ticari yatların Paris Memorandumu (Paris MoU) kapsamında yapılan denetimler sonucu tutuklanmasıyla birlikte, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı önlem için geçtiğimiz 25 Eylül tarihinde Türk Bayraklı ticari yatların yurtdışına sefer yapmasını yasaklamıştı. Ticari yatlara yurtdışına çıkış yasağı sürerken, bugün Bodrum Denizciler Derneği’nde bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Arif Yılmaz, meslek komitesi üyesi Tunç Kurtluoğlu ve Tüm Yat İşletmeleri Yatırımcıları Broker ve Acenteleri Birliği’nden Şeref Sevi konuşmacı olarak katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Kuğu kadar güzel, el emeği ile yapılmış, kültürümüz olan ahşap guletlerimiz maalesef liman çıkışı alamıyor. Bugün Akdeniz çanağına baktığımızda bu kadar güzel yatların hiçbir yerde olmadığını hep beraber görüyoruz. Bu kadar emek verip Türkiye ve Dünya’da ilk mavi yolculuğu başlatmış ve bugüne gelmiş sektörümüzü niçin şimdi kaybetme noktasındayız? Tabi bizi aşan sorunlar olabilir ama biz Bodrumlular inanıyoruz ki sorunları çözme ruhumuzun ne kadar çok olduğunu hepimiz biliyoruz. Buradan hükümetimize ve bakanlarımıza sesleniyorum; bu güzel guletlerimizin çıkışı için hep beraber mücadelemizi edelim. Yıllardır teknelerimizin arkasında dalgalandırdığımız ay yıldızlı bayrağımızı başka ülkelerin bayrağına teslim etmeyelim” dedi.

BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ise yaptığı konuşmada “Bugün hepimiz denizcilik ve mavi yolculuk için toplandık. Mavi yolculuğun yüzde 95’i Muğla kıyılarında yapılır. Bunun da yüzde 70’ini Bodrumlular tarafından yapılır ve biz bundan büyük gurur duymaktayız” diye konuştu.

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Arif Yılmaz “bazı yetkililer diyorlar ki; ‘bütün hazırlıkları tamamladık, 15 güne kadar yasakları açacağız.’ İnşallah açarlar da biz de buradan kendilerine teşekkür ederiz. Ama bilinmesi gereken şu; yatçılık ve mavi yolculuk sırf tekne sahiplerinin değil, bu kentin gerçek ekonomisidir. Tersanesiyle, sanayisiyle, acentesiyle hepsi bir bütündür ve bizim can damarımızdır. Eylül ayından beri iç sulara hapsedildik. Çalışamıyoruz, rezervasyon alamıyoruz. Sabrediyoruz, bugüne kadar bir basın toplantısı yapıp bunu kimseyle paylaşmadık. Yurtdışı rezervasyonları noel döneminde başlar. Şu anda rezervasyonların yüzde 50’sine yakının kaybetmiş vaziyetteyiz. Çok ciddi prestij kaybediyoruz, biz bunu hak etmiyoruz” diye konuştu.

Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz de “Ülkemizin beyaz listeden gri listeye düşme tehlikesinin olduğu ifade edilerek bu yasağı milli mesele olarak sundular. Eylül ayından bugüne kadar ivedi şekilde bulunması gereken çözümlerin henüz bulunamadığını görüyoruz ve yatçılığımızı neredeyse bitirme noktasına getirecek olan bu uygulamanın hala sürmekte olduğunu görüyoruz. Dün yapılan bilgilendirme toplantısında çalışmaların sona doğru yaklaştığını, en geç önümüzdeki veya diğer haftanın başında yapılacak olan bir düzenleme ile çıkışlara izin verileceği söylendi. Millilik bayrağınızı bütün Dünya sularında dalgalandırmak mıdır, yoksa yasaklamak mıdır? Yasaklamak için bulunan gerekçeler bize göre doğru gerekçeler değil. Haklı olunan yerler vardır ama bu haklılıklar idarenin bugüne kadarki ihmallerinden kaynaklanan haklılıklardır. Şu anda yasaklamak belki Ankara’nın gözüyle kısa vadede çözümdü ama bizim yaşadıklarımız yatçılarımızı o kadar zor durumda bıraktı ki, yarın açıyoruz desek bile bütün imkanlarını kaybetme noktasında. Buna istinaden bugünkü yapmak istediğimiz toplantıyı çok daha geniş ölçüde, çok daha etkili olacak tarzda yapmayı planlamıştık. Ama dün yapılan bilgilendirmenin ışığında bir hafta 10 gün daha erteledik” diye konuştu.

Kaynak Kent Haber

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

gaziantep escort