logo

“MAZİYE BİR BAKIVER!!!”


Fikret Karataş
aslanbeg01@hotmail.com

Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel:

“Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık

Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!”

Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı .

Elbette geçmişinden mutlu olalar tekrar o olguları yaşmak , olmayanlar ise, açıklanmamsını ister İşin gerçeği ise, geçmiş yaşanmaz Ancak mazinin bilinmesi gerekir ki geleceğe yön verilebilecek bir araç olarak yararlanılsın .

Lafın bu kısmı bu konuyla ilgili bilim insanlarına ait . biz dönelim söyleyeceklerimize:..

Kendi geçmişimizden söz etmek istemiyoruz elbet. Şarkıyı dinlerken, 1969 yılından bu yana tanık olduğumuz Bodrum ve onun gerçek sahibi yerlileri canlandı usumuza. Çünkü 6 bin /merkez nüfustan 172 bin /yarım nüfusa geçiş sürencin tanığı olduk ve bu değişimde hoşumuza gitmeyen bizi üzen olgularla karşılaştık.Bodrum inanının demografik yapısının aynı olması nedeniyle biri için söylenen genele örnek olabilir. Yerleşik ki, (biz de içine dahiliz) demografik yapıda genelleme yapacak örneğe rastlama yanlış olabilir.

Bodrum, nüfus yapısının %65 ini,

Barış, hoşgörü ve paylaşım özelliğini ,

Tadına doyum olmayan şakalaşmaları ,

Yardım severliği, yardımlaşmayı,

Üretim öz,elliğini,

Balık , sünger ve bu konulardaki özelliğini,

Ticari yaşamdaki dayanışmayı,

ve

Benzer nice değerlerini mazide bırakıverdi.

Nerede

Nerede Bodrum’a turistik özelliği kazandırmanın önünü açan alt yapı ustaları?

Şöyle (eskiden köy, şimdi mahalle diye anılan ) sıralı köyleri dolaşıverin. Ticari, yaşam turizme renk katan bir tek kişi ve olgunun anıldığına rastlamak olanaksız Eskiden bu alanlar dolaşıldığında her ünitede o alanla ilgili sağlam, geçerli bilgi sahibi insana rastlamak olanaklıydı.

Nerede şubat ayında pazara yeni dünya getiren Koyunbaba. Nerede Yalıkavak’ın balık deposunun sahibi güzel insan Sadık Çavuş.

Nerede güzel koylar, nerede baharda renk, renk kır lalesi dolan güzel tepeler .

Nerede Göl, Türkbükü, Gündoğan’ da tutulan kiloluk dil balıkları . Nere mandalina ve turfanda sebze bahçeleri. Ve daha nice güzel ürünler.

Boşun aramayalım . Bunların hepi maziye bırakılan neler, neler oldu.

Tatlı rekabetin yeri kıskançlık, barış ve hoşgörünün yerini terslik, paylaşımın yerini bencillik, şakanın yerini öfke sahiplendi. Bodrum turizminin alt yapısında emeği geçenlerin teki bile anımsanmıyor Cevat Şakir cılız bir toplantıyla anılıveriyor Dalavere yaşarken bile Kumbahçe’de daha güzel anılıyordu.

Bodrum’un bu halleriyle ilgilenme veya düşünmenin bize kazandırdığı bir şey yok., tersine her geçe gün üzüntümüz katlanıyor Biz bankadan aylık, yaratıcı güçten sağlık dileyerek yaşayıp gidiyoruz. NEREYE Mİ? Elbette maziye doğru.

Ancak, Bodrum iliklerimize dek özümlediğimiz bir kent. BU KETİN SEVGİSİNİ VE BU KENTİN ÇOK İNSAFSIZCA KULLANIMI KARŞISINDA UĞRAŞ GÜCÜMÜZ İLE DİKLENMEMİZİ KİMSE ENGELLEYEMEZ.

Ne diyordu güzel sanatçı :

“Ömrümün son demi, son baharıdır artık

Maziye bir bakıver neler , neler bıraktık

Küserek ayrılırken olur inan ki yazık

Maziye bir bakıver, neler, neler bıraktık.”

Evet Bodrumlu kardeşler bu seslenişteki büyük pay size düşüyor.

Yazanın notu :

Ne zaman yazmayı düşünsem değerli dostum Mehmet Ülküm başkanımızın

Aramasına denk geliyor.bu kez de öyle oldu. Bu nedenle yazıyı kendilerine ithaf ediyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aktur Sitesi Sakinleri, Sakin Olunuz…

  18 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Dün; Aktur Sitesi (Bitez) Sakinleri imzalı bir basın bülteni, e posta aracılığıyla elime geçti. Basın açıklamasının kim ve kimler tarafın yapıldığı, aslen belli değil. Durup dururken Aktur adını kullanılarak kimse basın açıklaması yapmaz diye düşündüm. Okudum, tekrar okudum... Metnin tamamını buradan yazmayı düşünmüyorum. Açıklama içerik olarak gayet güzel ama kulp yok ki tutar yeri olsun. Doğa ,çevre, kültür varlıkları, çarpık yapılaşma, bir telaşla kaleme alınmış, sanırsınız memleket elden gidiyor. Konu malumunuz... Aktur Site...
 • BODRUM, Bodrum gibi

  17 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum ‘da neler olup bitiyor, bir bakalım.Bodrum tarihine bakarsanız ,neler neler görmezsiniz ki.Bodrum, aslında talihsiz bir şehirdir.Heredot’a göre Dor’lar tarafından M.Ö kurulmuştur ama M.Ö.5000 de buralarda yaşayanlar vardı. Karya’lılar, Leleg’ler yaşamış,M.Ö. 650 yılında Megeralılar gelerek şehrin adını Halikarnassos olarak değiştirmişlerdir.M.Ö. 192 Romalı’lar, M.Ö. 353 yılında karya bölgesinin başkeni olmuş ve Artemisia’nın yaptırdığı Maosoleum’da dünyanın yedinci harikası diye tanımlanmıştır.Sonra pers’ler ,Bizans’lar, Türk’ler,son...
 • Sayın Aras, Benden Uyarması

  16 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Dün Bodrum Belediyesinin yeni uygulamasından bahsetmiş ve sorunun çözümü noktasında yapılandan övgüyle bahsetmiştim. ''Hep eleştiriyorsun.'' diyenlere de yapılanlar olumlu işler ise kent paydaşı olarak Başkan Aras’ın yanında olduğumu, her zaman söylemişimdir. Gel de eleştirme... Belediyelerin nasıl yönetileceği kurumsal anlamda, yasalarla belirlenmiş keyfiyete bırakılmamıştır. Bodrum Belediyesinde keyfiyet bulaşıcı sanırım. Önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u yasaya uygun olmayan atama ve görevlendirme konularında çok eleşt...
 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...

gaziantep escort