DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 20°C
Sağanak Yağışlı

Meclis İmar Kanunu’nda değişiklik teklifi için mesai yapacak!

Meclis İmar Kanunu’nda değişiklik teklifi için mesai yapacak!
10.02.2020
A+
A-

TBMM Genel Kurulu, 11 Şubat Salı günü, 37 maddelik Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ni 16. maddeden itibaren görüşmek için toplanacak…


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kaçak yapılara ilişkin düzenlemeler öngören, yüksek binaların inşasının önüne geçilmesini hedefleyen İmar Kanunu’nda değişiklik teklifinin görüşmelerine devam edilecek.

TBMM Genel Kurulu, 11 Şubat Salı günü, 37 maddelik Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ni 16. maddesinden itibaren görüşmek için toplanacak. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, iki bölümden oluşan teklife göre, imar planlarında bina yükseklikleri serbest olarak belirlenemeyecek.

Büyükşehir belediyesi sınırlarının il sınırı olması sebebiyle mahalleye dönüşen ve nüfusu 5 binin altında kalan bölgelerin, kırsal yerleşim özelliğinin devam edip etmediğine büyükşehir belediye meclisi tarafından karar verilecek.

İleri tasarım yöntemleri ve teknolojileri gerektiren yapıların projeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelik kapsamında yeterli uzmanlığı haiz mühendislerin gözetiminde yapılacak.

Köylerde ve mezralarda yapılacak konut ve yapıların projeleri valilik tarafından onaylanacak, sonrasında muhtarlığa iletilecek.

Ruhsata tabi tarım ve hayvancılık maksatlı yapılardaki aykırılıklar için verilecek olan idari para cezası, 1000 TL’den az olmayacak şekilde uygulamaya koyulacak.

Parsel bazında; nüfusu, yapı yoğunluğunu, kat adedini, bina yüksekliğini artıran imar planı değişikliklerine izin verilmeyecek.

Rekreatif amaçlı iskeleye izin yok

Kıyılarda imar planı kararıyla millet bahçeleri inşa edilebilecek. Bitlis Ahlat’ta, Kıyı Kanunu’na tabi bölgede, imar planı kararıyla resmi kurum alanları yapılabilecek.

Kıyının kumluk veya çakıllık olduğu yerlerde denize girme, amatör su sporları, güneşlenme gibi faaliyetlerin gerçekleştirilmesine yönelik rekreatif amaçlı iskele kurulamayacak.

Mevzuata uygun hareket etmeyen yapı denetim şirketlerine 1 yıl yeni iş almaktan men cezası uygulanabilecek.

Yapılacak yapılara ilişkin ruhsat ve izinler, Belediye Gelirleri Kanunu’na göre alınan bina inşaat harcı ve imarla ilgili harçlardan muaf olacak. Bu yapılara ilişkin belediyece ve il özel idaresince verilen hizmetlerden ücret alınmayacak.

Lisanslı harita ve kadastro mühendisleri, ilgili kanun kapsamındaki faaliyetleri sırasında, serbest harita ve kadastro mühendislik ve müşavirlik faaliyeti yapamayacak.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.