Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 24°C
Gök Gürültülü

  “Mehter Marşıyla gelip, İzmir Marşıyla Gittiler”

  Mustafa Gündoğ
  mustafa@bodrumhaber.com

  Son günlerde gündemde olan Yılmaz Özdil’in kaçak yapısının yıkım işlemi, dün gerçekleştirilmek istendi. Bodrum Belediyesi yıkım ekipleri “Mehter Marşıyla gelip, İzmir Marşıyla Gittiler”

  Belediye ekipleri; sanki bir şey beklercesine itina ile yıkım değil, yeniden yapılacak gibi söküm yapıyordu. Hiç bu kadar itinalı yıkım yaptıklarını görmemiştim.

  Sanki bir şey bekleniyordu..

  Beklenen oldu, Yılmaz Özdil’in eşi Hülya Özdil, avukatı aracılığıyla Muğla 1.İdare mahkemesine yürütmenin durdurulması ve belediye encümen kararının iptali için başvuru yapmış ve yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı.

  Dedim ya, yıkım ekibi Mehter Marşıyla gelip, İzmir Marşıyla gitti diye, belli ki amirlerinden yıkmamak üzere talimat almışlardı. Zaten Özdil, yıkım yapılacak yerlerde tahliye işlemi yapmamıştı.

  Mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı, nihai bir karar değil ara karardır. Yıkımı yapılacak yapı ile ilgili alınan karara dayanak olan belgeleri inceleyerek karar verecek.

  Herkese nasip olmaz böyle karar…

  Alan var, alamayan var. Bodrum’da yıkımı gerçekleştirilen birçok yerde alınamayan karar, Özdil evinde verildi.

  Şimdi Sayın Özdil’e soralım…

  Bodrum Belediye Başkanı kaçak yapılaşma konusunda hassas olduğu ve belediyenin aldığı karara uyacağınızı açıklamıştınız. Peki bu kadar emin olduğunuz Belediye Başkanı ve encümenin kararını neden yargıya götürdünüz? “Halkın Vicdanı” Programında söylediklerinizle çelişkiye düşmüyor musunuz?

  Haktır, herkes yargıya gidebilir. Bodrum Belediyesi’ de zaten “yargıya gidin” diyor herkese, kimilerinin yapılaşma hakkını engelleyen belediye, yargıdan çekinmiyor. “Yanlış yaptık mı acaba?” hiç demiyor.

  Sayın Yılmaz Özdil…

  Umarım Bodrum Belediye Encümeninin kararı iptal olur, bunu en çok ben istiyorum. Neden derseniz; şu ana kadar kaçak yapılaşmada encümenin aldığı kararlar tartışılır hale gelecektir.

  Umarım Bodrum Belediyesi mahkemeye göndereceği belgelerde hassas davranır. Çünkü, idari yargı dosya üzerinden karar verir, gerekirse bilirkişi tayin eder. İdari yargı, bildiğimiz yargılama usullerinden değildir.

  Bodrum Belediyesi gerekli belgeleri bakalım kaç günde teslim edecek mahkemeye, Ünlü olmayanlarda hızlı davranan belediye bu kez ne yapacak?

  “Vicdanı Olan Herkes Biliyor” diye bir yazı kaleme almış Yılmaz Özdil ;

  “Allah sizi inandırsın Kardak Krizinde bile hadiseyi takip eden bu kadar sayıda gazeteci yoktu”

  Sayın Özdil iğne size batınca zıplıyorsunuz. Ben size bir bilgi vereyim siz araştırın doğruluğunu. Bodrum’da ilk yapılan yıkıma 90 Jandarma eşlik etti. Bodrum Belediyesi yıkımda Show yaptı. “Kaçak yaparsanız başınıza geçiririm” gibi hareket ediyordu. Size çok nazik davrandılar, hatta nezaketin ötesinde…

  Yılmaz Özdil ;

  “Manşetlerinden yargısız infazlar yaptılar, ekranlarında mahkemeler kurdular, algı yaratmak için yalanlarla iftiralarla karalamalarla hükümler verdiler, salyalar akıtarak yayınlar yaptılar.”

  Atış serbest devam edin atmaya..

  Sayın Özdil sizin kaçak yapınızı ilk yazan benim. Size atılmış bir iftira olmadığı gibi, “kaçak yapı yaptım” diye imar barışına başvuru yapan sizsiniz, hani karşıydınız imar barışına?.

  Devam ediyor Yılmaz Özdil meydanı boş bulmuş ;

  “Ama, bu ülkede namuslu hakimler var. Yürütmeyi durdurma kararı verildi. İlla yıkılacaksa yıkılır, hatta biz yıkarız, canımız sağ olsun. Ama buna “bağımsız yargı” karar verir.

  Yandaş tetikçiler değil.”

  Karar sizin lehinize çıkınca hakim “namuslu” oluyor, aksi karar çıksaydı “namussuz” mu olacaktı? Hani bu ülkede bağımsız yargı yoktu? Sizin yandaş medya dediklerinizin yazdıklarını, Bodrum Belediye Encümeni aldığı kararla onaylamadı mı? Siz şimdi yandaş medyayı mı mahkemeye verdiniz, Bodrum Belediyesini mi? Bodrum Belediyesine bir çift laf etmediğinize göre, aklıma farklı şeyler gelmiyor değil.

  Anlaşılan O ki siz konunun farkında değilsiniz yada birileri sizi fena kandırmışlar.

  Size söyleyeyim ne olduğunu ;

  Sizin aldığınız, ev olarak kullandığınız yer, İmarda “Ticari Alandır”. Yani konut olarak kullanamazsınız.

  Siz aldığınız zaman binada kaçak bölümler vardı, siz ruhsat ve eklerine aykırı bina aldınız.

  Sizin adınıza düzenlenen yapı kullanma izni, yasalara aykırıdır.

  Siz aldıktan sonra ihtiyacınıza göre yaptığınız ekler, “hallederiz”, “bir şey olmaz” diyerek nüfus kullananalar tarafından, sizin taleplerinize göre yapılan işler.

  Siz, iş bitiricilerle, iş birliği yaparak aldınız o yeri.

  Yılmaz Özdil ;

  “Bizim meselemizle yakından ilgilenen, bizi tanıyan tanımayan, bütün

  mimarlar, bütün inşaat mühendisleri, bütün avukatlar biliyor.

  Vicdanı olan herkes biliyor”

  Bu mimarlar, inşaat mühendisleri, avukatlar, vicdanı olan herkes kimmiş merak ettim.

  Sizin överek anlattığınız Bodrum Belediye Başkanı yanlış karar mı verdi diyorsunuz? Ceza verin Başkana o zaman, Halk Arenasına çıkarmasın ağabeyiniz.

  Eğriye doğru demekle doğrulmuyor eğri.

  İmar barışına başvurup, yapı kayıt belgesi aldıktan sonra, ek işler yapmadınız mı sahip olduğunuz binada?

  Zorlamayın Sayın Yılmaz Özdil…

  Karşı olduğum konu; siz imtiyazlı olurken, başkalarının aynı konuda çile çekiyor olması.

  Siz, anında yürütmeyi durdurma kararı alırken, bu kararı alamayanlar, yargıya başvurup ta sonucu beklenmeden yıkımı yapılan yerler, aylarca yapı ruhsatı bekleyip te alamayanlar, abileri olanların hızla aldığı ruhsatlar, kişiye özel imar plan planları.

  Benim vicdanımı sızlatıyor, ya sizin…

  “Bağımsız yargı versin kararı” diyorsunuz . Merakla bekliyorum yargı kararını, bakalım Bodrum Belediyesi Encümen Kararları ne kadar güvenilir.

  Unutmayın ki yargı ancak hüküm verir, adaleti sağlamaz. Keşke söylediğiniz gibi namuslularda namussuzlar kadar cesur olsa.

  Vesselam…       

  Bu bina yıkılırken sizin haberiniz olmamıştır. İyi izleyin sayın Özdil, belki vicdan yaparsınız.


  Bodrum Haber