logo

“Mesele, Ahmet, Mehmet değil”


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Yerel seçimlere az bir süre kala saflar sıklaşmakta, kimin nereye oy vereceği aşağı yukarı belli gibi, kararsızlar sandığa gitmeden, sonuç belirlemek zor. Kararsızlar ve solcular kimin başkan olacağını  belirleyecek potansiyele sahipler.

Solculardan kastım; ortanın solu değil, tabi ki kendisini devrimci, sosyalist ve komünist olarak ifade edenlerdir. Yerel seçimlerde, solun sandığa gelmesi CHP’nin oylarının artacağı anlamına gelmemektedir. Solcular kendi değerlendirmelerini bireysel olarak yapıp, toplum menfaatleri doğrultusunda oy kullanırlar.

Kararsızlara gelince, kazanacak aday tarafına oy kullanabilecekleri gibi, belirli bir adayın kazanmaması içinde oy kullanma özelliklerine sahiptir.

Sağ kesiminde, oy kullanırken duruma göre saf aldığı, bazı seçimlerde gözlenmiştir. Örneğin 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde CHP adayı Muharrem İnce, Bodrum’da yüzde 66,6 oy alırken, CHP genel seçim oyu yüzde 51.3 dür. Aradaki fark yüzde 13.3 tür. Sağ seçmen Muharrem İnce’ye destek vermiştir. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakından, eksi 1 puan az oy almıştır.

Her ne olursa olsun, oy kullanan seçmen kendi doğrusuyla oy kullanmakta, aslen ittifaklar sandıkta gerçekleşmektedir.

İttifak yine sandıkta olacaktır diye düşünüyorum…

Ülke genelinde, genel seçimlerde yapılan ittifakın yasal bir dayanağı varken, yerel seçimlerde ittifak yasallaşmamış ve fiili durum yaratılmıştır. Yerel seçimlerde ittifak yasallaşmış olsa, alınan oylar ittifak yapanlar hanesine toplansa idi, hem mecliste, hem de başkanlıkta, iktidar ve destekçileri büyük bir mağlubiyet alacaklardı.

İttifakların yerelde adil olmayan tarafı ise, iki turlu seçim olmadığı için, bağımsız adaylara fırsat eşitliliği vermemesidir.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Cumhur ittifakının ve Millet ittifakının adayları var, ittifak içerisinde yer almayan Demokrat parti adayı bulunurken, birde Bağımsız aday vardır.

Dedim ya, ittifaklarda bağımsız adayların işi zor diye…

Muğla’da pek öyle görünmüyor…

Bağımsız aday Behçet Saatcı, bu ezberi bozmuş durumda, kim ne derse desin, en güçlü aday. Sandığa yansır mı bilmem ama, bazılarının 31 Mart akşamına kadar uykularını kaçıracağı kesin, 1 Nisan’dan sonra uyurlar mı bilmem.

En çok eleştirilen aday…

AKP ve CHP, kendi ne yapacaklarını bir kenara bırakıp, Behçet derdine düştüler. Eleştirilere bir bakalım,

Ne diyorlar, Behçet FOX TV de ülkücüyüm dedi, solcular ülkücüye oy verir mi?

Neden vermesin, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu “ Bende ülkücüyüm.” demedi mi?

Behçet oyları bölecek, peki Behçet seçime girmeseydi, bu oylar size mi gelecekti?

Behçet Fethiye’den CHP adayı gösterilmedi, İYİ Partiden kazanamayacaktı, o nedenle bağımsız aday oldu.

Peki Behçet DSP dahil, bir çok partiden aday olabilecekken, neden zoru seçip bağımsız aday oldu?

Hiç düşündünüz mü Behçet’in kerameti nedir? AKP, CHP, DP, İYİ Parti neden adamın peşinde, sizin mensubu olduğunuz partinin adayı olsaydı,

Behçet, Faşist olmayacaktı,

Behçet, oyları bölmeyecek ti,

Hatta ve hatta,” Adamın kıymetini bilememişiz.” mi diyecektiniz?

Behçet, ne yapmış?

Belediye Fen Lisesi, Ülkenin her yerinde İmam Hatip Liseleri mantar gibi biterken, adamın yaptığına bak.

Başka; işletme Fakültesi yapmış, başka, bataklığı kurutup yeşil alan yapmış, başka TOKİ’nin elinden arsayı alarak, park yapmış.

Bayram kutlamasını hem Türkçe , hem Kürtçe yaparak,” Yok birbirimizden farkımız.” demiş, MHP’den atılmış.

Sanki İYİ Parti Solcu  bir parti de, biz mi fark edemedik. İYİ Parti’ yle  ittifaka evet, ama Behçet Faşist…

Adamın ülküsü buysa bırakın ülkücülüğe devam etsin… Yanlışları var mıdır elbet vardır, önemli olan doğruların ağır basmasıdır.

Osman Gürün, hazıra konup Behçet’in bataklıktan ve TOKİ’ den devşirdiği alanları, Fethiye Belediyesinden almak istemiş.

Osman Gürün, Millet İttifakının adayıdır…

Birkaç gün önce İYİ Parti Bodrum Yönetimini ve Belediye Başkan Adayını ziyaret etti, Mehmet Tosun ve yöneticiler gayet güzel ağırladılar.

Siyasette duruş önemlidir.

İttifaklar görüşülürken, Bodrum’da Millet İttifakı’ nın çatı adayı Mehmet Tosun olacak duyumları üzerine, CHP ilçe Örgütü’ nde yapılan bir toplantıda canlı yayın yapılırken CHP ilçe başkanının “ O adam bu kapıdan giremez” söylemi ve devamında bir üyenin, bunlar kim ki “sokak çöpçüsü” ifadeleri, bazı olumsuzluklara yol açmıştı.

Bodrum İYİ Parti ziyaretinde, Osman Gürün ve beraberinde ki CHP İl Başkanı, İlçe Başkanı varken, bu konu üstü kapalı olarak gündeme geldi.

Mehmet Tosun, ilmi siyaset ölçüsünde olayın vahametini, ziyarete gelen heyetin yüzüne karşı ifade etti, yine aynı şekilde İYİ Parti Meclis Adayı Mustafa Paşalı siyaset adamı ölçüsünde bir fıkrayla, aynı konuyu dillendirerek “akıllı insanlar tehlikeli laf etmezmiş” diyerek, taşı gediğine koydu. ( Bodrum Gündem, Fatih Bozoğlu’ na yaptığı canlı yayınlarla, olayı izlememize olanak sağladığı için teşekkür ederim)

Bir ton laf söyleyeceksiniz ve gidip biz ittifakın, Muğla Çatı adayıyız diyerek destek isteyeceksiniz. Bunun yorumunu sizlere bırakıyorum.

Bana ilginç gelen, İYİ Parti ziyaretinde Osman Gürün’ün bir ifadesi dir. Osman Gürün konuşmasında Millet ittifakını kutsadıktan sonra,

“Önemli olan ittifakın kazanmasıdır, Ahmet’in Mehmet’in değil.” demesi umarım lafın gelişi olarak söylenmiştir. Ama yorum yapamadan geçemeyeceğim,  Ahmet CHP adayı, Mehmet İyi Parti adayı, Millet İttifakının Adayı Osman Gürün. Yani Bodrum’da ister CHP, İster İYİ Parti Kazansın, benim İçin önemli olan Benim Başkan olmam mı, demek istedi dersiniz.

Sonuç…

Kendi partilileriyle bir araya gelmeyen Osman Gürün, İYİ Parti İlçe Başkanlığına ziyareti ihmal etmedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...
 • “Sevgi diline ihtiyaç var”

  14 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,30 Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Ankara’ya davet etti, haberi “kırık sandalye” olayıyla Ülke gündemimizde yer aldı. Toplantının içeriği ne olursa olsun, sandalyenin kırılmasıyla hep hatırlanacak. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de davete katılanlar arasındaydı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıyı, mugla.bel.tr 'den yayınlattırdığı haber üzerinden yorumladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde yer alan açıklama; “Başkan Gürün; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayy...
 • Sayın Aras, Şimdi Tam Zamanı

  12 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bir önceki yazım uzun ve sıkıcı gelmiş olabilir, durumun irdelenmesi, sonuçları v.s derken ipin ucu kaçabiliyor. Konu önemliydi, bu yazımda onun devamı gibi lakin, lafı uzatmayacağım. Cennet Koy’da satışı gündeme gelen, Bodrum Belediyesine ait taşınmaz. Yasal bazı gerekçelere dayanarak, "imar planı değişikliğinden kaynaklı bir durum ve önceki sahibine aslen bedelsiz dönmelidir." denilmişti, bende alınan bu karar kaosa yol açar demiştim. Mahkemelerin verdiği hükümler, her zaman adaleti sağlamaz, adalet kamu vicdanıdır. Eğer vicdanımız ...
 • LEZGİNKA

  11 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Gurbette yorgun düştüm be ceylan, Hasret tüketti bittim be ceylan. Ayna Grubu Rock stilinde aplike etmiş bu ve benzer sözleri özgün adı Lezginka olan Şeyh Şamil dedikleri ritme. Peki, o melodi nasıl oluşmuş? Serüvenini okuyalım beraber. Düzce K.K.K. Derneği Tızeğus’undan. Kuzey Kafkasya’nın dağlık bölgelerinden birinde kahraman bir delikanlı vardı, kabile reislerinden birinin kızını gördü. Beğendi, sevdi, evlenme teklifinde bulundu. Genç kız; Seni denemeliyim; bazı arzularım var, onları yaparsan razı olurum. Dedi. Delikanlı...

gaziantep escort