logo

“Mesele, Ahmet, Mehmet değil”


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Yerel seçimlere az bir süre kala saflar sıklaşmakta, kimin nereye oy vereceği aşağı yukarı belli gibi, kararsızlar sandığa gitmeden, sonuç belirlemek zor. Kararsızlar ve solcular kimin başkan olacağını  belirleyecek potansiyele sahipler.

Solculardan kastım; ortanın solu değil, tabi ki kendisini devrimci, sosyalist ve komünist olarak ifade edenlerdir. Yerel seçimlerde, solun sandığa gelmesi CHP’nin oylarının artacağı anlamına gelmemektedir. Solcular kendi değerlendirmelerini bireysel olarak yapıp, toplum menfaatleri doğrultusunda oy kullanırlar.

Kararsızlara gelince, kazanacak aday tarafına oy kullanabilecekleri gibi, belirli bir adayın kazanmaması içinde oy kullanma özelliklerine sahiptir.

Sağ kesiminde, oy kullanırken duruma göre saf aldığı, bazı seçimlerde gözlenmiştir. Örneğin 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde CHP adayı Muharrem İnce, Bodrum’da yüzde 66,6 oy alırken, CHP genel seçim oyu yüzde 51.3 dür. Aradaki fark yüzde 13.3 tür. Sağ seçmen Muharrem İnce’ye destek vermiştir. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakından, eksi 1 puan az oy almıştır.

Her ne olursa olsun, oy kullanan seçmen kendi doğrusuyla oy kullanmakta, aslen ittifaklar sandıkta gerçekleşmektedir.

İttifak yine sandıkta olacaktır diye düşünüyorum…

Ülke genelinde, genel seçimlerde yapılan ittifakın yasal bir dayanağı varken, yerel seçimlerde ittifak yasallaşmamış ve fiili durum yaratılmıştır. Yerel seçimlerde ittifak yasallaşmış olsa, alınan oylar ittifak yapanlar hanesine toplansa idi, hem mecliste, hem de başkanlıkta, iktidar ve destekçileri büyük bir mağlubiyet alacaklardı.

İttifakların yerelde adil olmayan tarafı ise, iki turlu seçim olmadığı için, bağımsız adaylara fırsat eşitliliği vermemesidir.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Cumhur ittifakının ve Millet ittifakının adayları var, ittifak içerisinde yer almayan Demokrat parti adayı bulunurken, birde Bağımsız aday vardır.

Dedim ya, ittifaklarda bağımsız adayların işi zor diye…

Muğla’da pek öyle görünmüyor…

Bağımsız aday Behçet Saatcı, bu ezberi bozmuş durumda, kim ne derse desin, en güçlü aday. Sandığa yansır mı bilmem ama, bazılarının 31 Mart akşamına kadar uykularını kaçıracağı kesin, 1 Nisan’dan sonra uyurlar mı bilmem.

En çok eleştirilen aday…

AKP ve CHP, kendi ne yapacaklarını bir kenara bırakıp, Behçet derdine düştüler. Eleştirilere bir bakalım,

Ne diyorlar, Behçet FOX TV de ülkücüyüm dedi, solcular ülkücüye oy verir mi?

Neden vermesin, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu “ Bende ülkücüyüm.” demedi mi?

Behçet oyları bölecek, peki Behçet seçime girmeseydi, bu oylar size mi gelecekti?

Behçet Fethiye’den CHP adayı gösterilmedi, İYİ Partiden kazanamayacaktı, o nedenle bağımsız aday oldu.

Peki Behçet DSP dahil, bir çok partiden aday olabilecekken, neden zoru seçip bağımsız aday oldu?

Hiç düşündünüz mü Behçet’in kerameti nedir? AKP, CHP, DP, İYİ Parti neden adamın peşinde, sizin mensubu olduğunuz partinin adayı olsaydı,

Behçet, Faşist olmayacaktı,

Behçet, oyları bölmeyecek ti,

Hatta ve hatta,” Adamın kıymetini bilememişiz.” mi diyecektiniz?

Behçet, ne yapmış?

Belediye Fen Lisesi, Ülkenin her yerinde İmam Hatip Liseleri mantar gibi biterken, adamın yaptığına bak.

Başka; işletme Fakültesi yapmış, başka, bataklığı kurutup yeşil alan yapmış, başka TOKİ’nin elinden arsayı alarak, park yapmış.

Bayram kutlamasını hem Türkçe , hem Kürtçe yaparak,” Yok birbirimizden farkımız.” demiş, MHP’den atılmış.

Sanki İYİ Parti Solcu  bir parti de, biz mi fark edemedik. İYİ Parti’ yle  ittifaka evet, ama Behçet Faşist…

Adamın ülküsü buysa bırakın ülkücülüğe devam etsin… Yanlışları var mıdır elbet vardır, önemli olan doğruların ağır basmasıdır.

Osman Gürün, hazıra konup Behçet’in bataklıktan ve TOKİ’ den devşirdiği alanları, Fethiye Belediyesinden almak istemiş.

Osman Gürün, Millet İttifakının adayıdır…

Birkaç gün önce İYİ Parti Bodrum Yönetimini ve Belediye Başkan Adayını ziyaret etti, Mehmet Tosun ve yöneticiler gayet güzel ağırladılar.

Siyasette duruş önemlidir.

İttifaklar görüşülürken, Bodrum’da Millet İttifakı’ nın çatı adayı Mehmet Tosun olacak duyumları üzerine, CHP ilçe Örgütü’ nde yapılan bir toplantıda canlı yayın yapılırken CHP ilçe başkanının “ O adam bu kapıdan giremez” söylemi ve devamında bir üyenin, bunlar kim ki “sokak çöpçüsü” ifadeleri, bazı olumsuzluklara yol açmıştı.

Bodrum İYİ Parti ziyaretinde, Osman Gürün ve beraberinde ki CHP İl Başkanı, İlçe Başkanı varken, bu konu üstü kapalı olarak gündeme geldi.

Mehmet Tosun, ilmi siyaset ölçüsünde olayın vahametini, ziyarete gelen heyetin yüzüne karşı ifade etti, yine aynı şekilde İYİ Parti Meclis Adayı Mustafa Paşalı siyaset adamı ölçüsünde bir fıkrayla, aynı konuyu dillendirerek “akıllı insanlar tehlikeli laf etmezmiş” diyerek, taşı gediğine koydu. ( Bodrum Gündem, Fatih Bozoğlu’ na yaptığı canlı yayınlarla, olayı izlememize olanak sağladığı için teşekkür ederim)

Bir ton laf söyleyeceksiniz ve gidip biz ittifakın, Muğla Çatı adayıyız diyerek destek isteyeceksiniz. Bunun yorumunu sizlere bırakıyorum.

Bana ilginç gelen, İYİ Parti ziyaretinde Osman Gürün’ün bir ifadesi dir. Osman Gürün konuşmasında Millet ittifakını kutsadıktan sonra,

“Önemli olan ittifakın kazanmasıdır, Ahmet’in Mehmet’in değil.” demesi umarım lafın gelişi olarak söylenmiştir. Ama yorum yapamadan geçemeyeceğim,  Ahmet CHP adayı, Mehmet İyi Parti adayı, Millet İttifakının Adayı Osman Gürün. Yani Bodrum’da ister CHP, İster İYİ Parti Kazansın, benim İçin önemli olan Benim Başkan olmam mı, demek istedi dersiniz.

Sonuç…

Kendi partilileriyle bir araya gelmeyen Osman Gürün, İYİ Parti İlçe Başkanlığına ziyareti ihmal etmedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...