logo

“Millet Bahçesi” İstiyoruz


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Bodrum Yarımadası’nda yapılaşmaya bir taraftan karşı çıkılırken, imar planları içerisinde bulunan, Devletin özel mülkiyetindeki taşınmazların, Milli Emlak ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarılmasına sessiz kalıyoruz.

Kimin Malını Kime Satıyorsunuz.

Kamu yarına kullanılması gereken, şu yada bu sebeple el değiştirmekte. Bu günlerde gündemde olan Bitez Mahallesi Aktur 349 Ada 2 Parselde bulunan 29 Bin metre karelik bir alan. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredilmiş, satışa sunulmayı bekliyor.

Cumhurbaşkanlığı, 30 Ağustos 2019 tarih ve 1486 Karar ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan imar planında değişiklik onaylanarak , gereği için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na havale edildi.

İmar Plan değişikliğinin içeriğine girmeyeceğim, Kamuya ait özel mülkiyetlerinin satılmasının doğru olmadığını, zorunluluk hariç, her zaman dile getirmişimdir.

Gelin satmayın burayı…

Sayın Cumhurbaşkanı’na , Cumhurbaşkanlığı seçim propaganda söylemlerinde, “Millet Bahçesi” sözleri vererek kampanya yürüttüğünü hatırlatarak, bu alanın ”Millet Bahçesi”, ”Millet Kırathanesi” olarak değerlendirilmesini öneriyorum.

Bu projeler “Hayata Ruh Katacak”

Sayın Cumhurbaşkanı, bu projeler hayata ruh katacak demişti. Bu ruhun bir bacağıda Bodrum’da olsun, yaşlısının,gencinin,çocuğun, top yekün halkın kullanımına yönelik bir projeyle, denize sıfır arsanın değerlendirilmesi, biz kent paydaşlarınıda sevindirecektir.

Sayın Cumhurbaşkanı Kurban Bayramında Besa A.Ş’nin Çetili Burnunda yapmakta olduğu projesinin halini kendi gözleriyle görmüş ve Çevre ve Şehircik Bakanını, Bodrum’da gereğini yapması için görevlendirmişti.

Önerimdeki arsanın yeri, Aktur Tatil Sitesinin içerisinde bulunmaktadır. Denize sıfır ve sahil kumsaldır. Mevcut durumda, bu bölgeden dar gelirli insanların yararlanması söz konusu dahi değildir. Emeklisi, öğrencisi, işçisi, memuru işgal edilmiş bu güzelim yerden faydalanamamaktadır.

Sonuçta Devletin Malı Halkın Malıdır.

Sayın Cumhurbaşkanı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satılacak yeri görmeye tebdili kıyafetle gitse, belkide içeri dahi almayacaklardır.

Neden mi?

İmar yolu kenarına kurulmuş, danışma veya güvenilk klübesi ve yolun üzerinde bariyer ve güvenlik elemanları mevcuttur. Plajları kullanmak isteyenler, eğer Aktur Sitesi yaşayanları değilse, o kapıdan geçmeleri oldukça zor.

Yasalarımıza göre; Emniyet mensupları haricinde ve mahkeme kararları dışında, kamuya ait yerlerde yapılamacak uygulamalar, burada yapılmaktadır.

Aktur’un; kendisine ait olmayan yerleri kiraya vererek haksız kazanç elde ettiklerinide düşünürsek, olay başlı başına facia demektir.

AK Parti İl, ilçe başkanı, Muğla Milletvekilleri, konuyu inceleyerek, Cumhurbaşkanlığı’na dosya oluştursunlar. Hem mevcut durumun ne halde olduğunu anlatsınlar, hemde “Millet Bahçesi” ve “Millet Kıratanesi” projelerinin hayata geçirilerek, dar gelirli insanlarımızın duasını alsınlar.

Bu alan; Yaşlı Bakım Merkezi, spor alanı, mesire alanı gibi, birçok şekilde değerlendirilebilir. Hali hazırda sponsoru bulunmuş, yer tahsis edildiğinde Yaşlı Bakım Merkezi yapmak isteyen yardım severde var. Buna benzer bir proje sanırım Başkan Aras’a verilmiş değerlendirmesi beklenmekte.

Buranın satılmasından elde edilecek gelirin, giderlerimiz açısından çok bir katkısı olmayacağını düşünüyorum. Ancak kamunun kullanımına verilmesi ve ister Bodrum’a gelen misafirlerin, isterse Bodrum’da yaşayanların iyi bir tesisle kullanımına açılması halinde toplumun hayrına olacaktır.

Halkın malı, halka dönmelidir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...
 • “Sevgi diline ihtiyaç var”

  14 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,30 Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Ankara’ya davet etti, haberi “kırık sandalye” olayıyla Ülke gündemimizde yer aldı. Toplantının içeriği ne olursa olsun, sandalyenin kırılmasıyla hep hatırlanacak. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de davete katılanlar arasındaydı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıyı, mugla.bel.tr 'den yayınlattırdığı haber üzerinden yorumladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde yer alan açıklama; “Başkan Gürün; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayy...
 • Sayın Aras, Şimdi Tam Zamanı

  12 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bir önceki yazım uzun ve sıkıcı gelmiş olabilir, durumun irdelenmesi, sonuçları v.s derken ipin ucu kaçabiliyor. Konu önemliydi, bu yazımda onun devamı gibi lakin, lafı uzatmayacağım. Cennet Koy’da satışı gündeme gelen, Bodrum Belediyesine ait taşınmaz. Yasal bazı gerekçelere dayanarak, "imar planı değişikliğinden kaynaklı bir durum ve önceki sahibine aslen bedelsiz dönmelidir." denilmişti, bende alınan bu karar kaosa yol açar demiştim. Mahkemelerin verdiği hükümler, her zaman adaleti sağlamaz, adalet kamu vicdanıdır. Eğer vicdanımız ...
 • LEZGİNKA

  11 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Gurbette yorgun düştüm be ceylan, Hasret tüketti bittim be ceylan. Ayna Grubu Rock stilinde aplike etmiş bu ve benzer sözleri özgün adı Lezginka olan Şeyh Şamil dedikleri ritme. Peki, o melodi nasıl oluşmuş? Serüvenini okuyalım beraber. Düzce K.K.K. Derneği Tızeğus’undan. Kuzey Kafkasya’nın dağlık bölgelerinden birinde kahraman bir delikanlı vardı, kabile reislerinden birinin kızını gördü. Beğendi, sevdi, evlenme teklifinde bulundu. Genç kız; Seni denemeliyim; bazı arzularım var, onları yaparsan razı olurum. Dedi. Delikanlı...

gaziantep escort