logo

“Mobilon” a suç duyurusu

İnternet üzerinden para kazanma vaat eden “Mobilon” isimli dijital platformda mağdur olduğunu iddia eden bir vatandaş, Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

İnternet üzerinde reklam izleme, anket doldurma gibi çeşitli aktiviteleri yerine getirip para kazanma vaadi sunan “Mobilon” isimli dijital platformun, üyelerinin hak ettiği paraları hesaplarına yatırmadığı, ek şartnameler sunduğu iddia edildi.

Bodrum’da yaşamını sürdüren Ali Peltek isimli vatandaş, bahse konu platformla ilgili olarak Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Konu ile ilgili Kent Haber’e açıklama yapan Ali Peltek, “Mobilon şirketi ile bir arkadaşım vasıtası ile tanıştım. Bu dijital ortamlara çok yabancıyım fakat daha sonrasında piramidal bir yapıya sahip olduklarını anladım. Belki de sosyal yönümün geniş olmasından dolayı seçildiğimi düşündüm” dedi.

Söz konusu dijital platformdan nasıl para kazanma vaadi sunulduğunu da anlatan Peltek, “Soru çöz, anket cevapla, reklam izle formatıyla 120 TL’lik bir gelir vaat ediyorlardı. Ama buraya 300 TL para vererek kayıt olunuyordu. Benim sponsorluğumu başka bir işadamı üstlenmişti. Bizim de ihtiyacı olan ev hanımlarına, öğrencilere ulaşmamızı istediler. Sonrasında para ödememeye başladılar. Daha sonra onları aradım ve hakkımı alamazsam BİMER’e, CİMER’e başvuracağımı söyledim. Onlar da selamlarını söylememi ifade ettiler. Ben de Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığına gidip suç duyurusunda bulundum. Başka insanların da mağdur olmalarını istemiyorum. 2-3 aydan beri tarafımıza ödeme yapılmıyor. O dijital platforma kayıt oluyorsun, sonrasında saat başı girip anket dolduruyorsun, reklam izliyorsun. Aylık 120 TL’ye ulaşan bir gelir vaat ediyorlardı. Eğer sponsorluk numaranızla altınızda ekip kurarsanız onlardan da para geliyordu. Yani peyderpey artan rakamlar. Yani binlerce lirayı bulan rakamlar vaat ediliyordu. Bir kere ödeme yapıldı. 250 TL hak edişim vardı. Yüzde 10’nu vergiye kesip 225 TL ödeme yaptılar. Fakat bir aydan beri ödemem bekliyor. Devamlı tarihi ileri atıyorlar” diye konuştu.

Ali Peltek, Çiftlikbank, İnşaatbank gibi kamuoyunda geniş yankı uyandıran olaylardan sonra şüpheye düştüğünü ifade ederek, “Son dönemde başımıza gelen Çiftlikbank, İnşaatbank olaylarından sonra ben de bayağı bir şüpheye düştüm. Kamuoyunun da dikkatini çekmek istiyorum. BİMER’e, CİMER’e, adliyeye selamımızı söyle demeleri bardağı taşıran son damla oldu. Bilişim suçları ile ilgili denetimsizlikler var bildiğim kadarıyla. Bunlara dikkat çekmek amacıyla kamuoyunun bilgisine arz ediyorum” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?