logo

Monte


Nasfet İristay
nasfet@bodrumhaber.com

Muğlada bağımsızlar hariç 8 parti seçime katıldı.CHP % 36,01 oy aldı.AKP %28,42 ile ikinci parti oldu.Muğla da Adayı olmayan partiler ise HDP ve İYİ parti .

Muğla da aday göstermeyen partilerin oyları CHP’ yemi gitti.Bilinmez.

2014 senesi yerel seçimlerinde ise sadece CHP % 49,1 oy almış iken, CHP Yandaşları ile 2019 Muğla yerel seçiminde % 36,01 oy alabildi.AKP ise 2014 ve 2019 seçimlerinde yüzde oranını muhafaza etti.

Demekki CHP bu yerel seçimlerde millet ittifakına  rağmen Oy kaybına uğradı.

Bodrum da ise durum değişik değil.9 parti yarıştı,CHP % 45.69 İYİ parti % 34,57 AKP % 15,95 oy aldılar.AKP 2014 senesinde  %8,5 oy almış iken bu seçimde oyunu yükseltti.2014 senesinde tek başına CHP % 50,8 oy almış,HDP Bodrum da % 3,1 oy ile seçime katılmıştı.HDP 2019 da seçime katılmadı.Oylar kime gitti Allah bilir.Ama rakamlara göre ittifaklara rağmen hem Bodrum da hemde Muğla da CHP  oy kaybetmiştir.

Bu yerel seçimlerde CHP  Millet ittifakı ile 11 büyük şehir belediyesini kazanmıştır.

Detaya girmeden, CHP bu ittifakı yapmasa. bu şehirleri tek başına kazanabilir miydi ? Zannetmiyorum.Ve şimdi soruyorum, kazanan diğer şehirlerle beraber , Muğla ya ve Bodrum a kimleri monte ettiniz.

CHP hala cumhurun  partisi olamamıştır.

Bu kadar zorluk çeken halk,iş yok,güç yok,açız,derken,halkın partisi olan bu partiyi niye iktidara taşımaz da insan gibi varlık ve refah içinde yaşamaz.

Bu partiyi,Atatürk ün partisi olmasına rağmen,Atatürk ü sevdiği gibi partisini sevmez.

Bu partinin bu kadar zamandır tek başına iktidar olamamasının sebepleri nelerdir.

Bu partinin başkanları,çalmaz çırpmaz .Hep doğrunun,hakkın hukukun, halkının yanında,milliyetçi,Atatürkçü,vatan sever,cumhurun refahını isteyen bir parti değil midir.Ben öyle biliyorum.Altı okta bunları söylemiyor mu.Peki bu halk niye bu partiye bir sefer tek başına bu memleketi yönetmesi için,iktidarı teslim etmiyor.

Halka bir sordun mu, bin ah işitiyor,soğan patates,et,süt hak getire,tarım hayvancılık,Yerlerde,enerji yoksunu,satın alınmasa kışın donacak.ithalatta,hayvan otuna bile muhtaç,yani neyi saysam bilemiyorum ki.
Bütün bunlara rağmen,Her yeni kurulan partiye oy veren,onları iktidara taşıyan sonrada kuyruklardan kurtulamayan,çocuğuna, evine bakamayan,intihar eden bu millet niye bir sefer doğruyu yapmaz da hala,bu dertleri çeker.

Çeker, çünkü CHP Atatürk ten sonra kendisini milletin efendisi olarak görmüştür.Köylü ve halk devletin efendisi şiarını unutmuştur.Cumhur olmasına rağmen halka inememiştir.

Atatürk ün doğrularını devam ettirememiş,zamansız, yapılmaması gereken hatalar yapmış.Altı okun Temelini sağlamlaştıramamış,laikliği tam kavrayamamış.eğitime yeteri kadar eğilmemiş,dış devletlerin ne yapmak istediklerini tam irdeleyememiş İrticayı görmemezlikten gelmiş,hükümeti yetersiz kişilere teslim ederek,İhtilale sebep olmuş,genelde hiç istemediği duruma parti olarak düşmüş ve hala amip gibi bölünüp,kendine bir türlü çeki düzen verememiştir.

Cumhur kendisine verilen değeri hiç bir zaman unutmaz.Onun için CHP, Atatürk ten kalan ve onu anlayan bir halk tabanının sahibidir.Her şeye rağmen,Yıkılmaz.Halk partisi demek halkla beraber olmak demektir.İşte bunu hala

CHP becerememiştir.Sadece CHP mi becerememiştir,hayır.

CHP ve onun ilkelerini anlayamayan halkta becerememiştir.

Halka doğruları göstermezseniz oda, doğruları görmezden gelir,bana dokunmayan yılan bin yaşasın derse,o yılan ağzını açar,çocuğumuza ,çoluğumuza, milletimize doğru gelir, gelmektedir.Ve her dişi bir dış mihraktır. Ellerini oğuşturarak beklemektedir.Kılıç zoru ile müslüman yapılmış,Türk milleti,asil müslümanlığını  kaybedip,Arapların,tarikatların,şeyhlerin,sahte müslümanların,utanmadan din kisvesi altında bademlenmekten bahseden,sübyanların ırzına geçen,kadınlarımızı öldüren,senden olmayanları barındıran,hala bunları besleyen,duyduğu,gördüğü halde,görmeyen duymayan,hareket etmeyen,afyon yutmuş,halde acınacak,kendi halini seyreden aslını,özünü kaybetmiş bir ülke midir. Bunu asla kabul etmiyorum.

Nerede O  Asil Türk milleti.Nerede Türk gibi doğru,sözü.Nerede Türk gibi kuvvetli Ve bunun gibi daha niceleri.
Gelinen bu durumda,CHP den tut, gelmiş geçmiş ,bütün iktidarların ayrı ayrı suçu vardır.

Ve bu suç toplamda bu günkü Türkiye nin bu halidir.

Yılan bekliyor.Bizden sonra,dönüp,kuyruğundan kendi kendini yutmaya başlayacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...
 • Şundan Bundan

  15 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sineğin Kanadından Otogardaki Belediyemiz Gıda Şirketine ait ücretsi konakladığım otoparkın çıkış noktasına geldiğimde her zamankinden farklı bir olgu gerçekleşti. Çıkışa izin veren bariyer açılmadı ama , onu idare eden emekçi kardeşim üzgün ve telaşla yanıma geldi: “Ağabey sana çok önemli bir haberim olacak, senin basın kartın iptal edilerek otopark konaklamasında geçersize aktarıldı.” Anladım. Borcumu sordum . 6 lira dedi hemen ödedim O emekçiyi gerçekten çok üzgün gördüm. Emekçi kardeşim biraz kendine gelince lafın gerisini söyleyebil...
 • “Bildiğini Bilme, Bilmediğini Bil”

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Ne kadar eğitimli olursak olalım bir yanımız halen ilkel. Zaman zaman, toplumsal olaylarda şiddet gösterenlere veya iktidara karşı yapılan eylemlerde “Şunlardan iki tanesini sallandıracaksın, bak o zaman bir daha yapabiliyorlar mı?” sözleri bir çoğumuza yabancı değildir. Sallandırdılar, sallandık, konu hiç bitmedi. Gücü kendisinde görenler, her türlü yaptırımı sonsuz olarak görmekte. Kaçak yapılaşmada uygulanan ilkel yöntemle, nereye varacak sınız? Bodrum’da kaçak yapılaşmayı önlemek için yapılmak istenen, güç gösterisinden öte git...