logo

Muğla 290 Milyon TL’lik yatırımla Sandras suyuna kavuşuyor…

Sandras Kaynakları’ndan Muğla’ya içme suyu getirmek için yapılan Muğla İçme Suyu İsale Hattına ait projenin hayata geçirilmesiyle Muğla İl Merkezi, Akçaova, İkizce, Yaraş, Yeniköy ve Ortaköy yerleşim yerlerinin 2050 yılına kadar su ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

Konuyla ilgili Sandras Dağı’nda gazetecilere açıklamalarda bulanan DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, projenin 2018 yılı sonuna kadar tamamlanacağını belirterek, “Ondan sonra da 2019 yatırım programına teklif edilecek. Programa girdiği takdirde de bu içme suyu projesi hayata geçirilmiş olacak ve Muğla’nın içme suyu problemini kısa vadede çözmüş olacağız“ dedi.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete ise, Türkiye’nin en fazla yağış alan 2 – 3 ilinden birisi olan Muğla’da yaz aylarında su kesintilerinin yaşandığını vurgulayarak, “Bu projeyle İnşallah hiçbir dönemde su kesintisi yaşanmadan Muğlalı kardeşlerimizin rahat bir şekilde içme ve kullanma suyunu temin edebilmek için yapılan bir proje. Tabi özellikle DSİ’nin bunu yüklenmiş olması ve şehir şebeke hattına kadar getiriyor olması bizim için ayrıca gurur kaynağı. İnşallah belediyemizde kendi üzerine düşen özellikle kayıp kaçak problemini de çözerse getirilen suyun vatandaşlara ulaştırma noktasında fazla bir zayiat vermeden maliyetleri aşağıya düşerek, böylelikle Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan illerden biri olma özelliğini de İnşallah yitiririz” diye konuştu.

2004 yılından yana böyle bir projenin hayata geçirilmesi için uğraştıklarını söyleyen AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, “Sandras suyuyla Muğla halkını buluşturmak gibi bir hayalimiz vardı. İnşallah 2019 yılı yatırım programına da alınması için Muğla milletvekilleri olarak takipçisi olacağız. Muğlamıza hayırlı, uğurlu olsun İnşallah” diye ekledi.

AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir de, Muğla’nın bölgesel anlamda önemli derecede su ihtiyacı olduğunun altını çizerek “Muğlamızın su sorununa çözüm olacak olması yönüyle mükemmel bir proje. İnşallah biz de teşkilatımızla Ankara’da konuyu yakinen takip edeceğiz. Muğla bölgesini bu anlamda içilebilir suya kavuşturacağız” ifadelerini kullandı.

Projenin 2019 yılı yatırım programına alınması takdirinde 4 yılda tamamlanması hedefleniyor. Hayata geçirilen projeyle 1 ton suyun maliyetinin yüzde 50 oranında düşmesi bekleniyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

gaziantep escort