logo

08 Şubat 2019

Muğla Siyaseti Daha Çok Su Kaldırır!


Alp Arbak
alp@bodrumhaber.com

Seçime 2 aydan daha az süre kaldı. Ve tüm partilerin Bodrum adayları belli oldu. İYİ Parti adayı Mehmet Tosun, AK Parti adayı Tahir Ateş, CHP adayı Mustafa Saruhan ve Vatan Partisi adayı Şeref Bozkurt.

Muğla Büyükşehir’e bakıldığında 3 iddialı aday; CHP adayı Osman Gürün, AK Parti adayı Mehmet Nil Hıdır ve Bağımsız aday Behçet Saatcı.

Bodrum’da 2014 öncesinde beldelerinde belediye başkanlığı yapan Mehmet Tosun ve Mustafa Saruhan, Bodrum için en güçlü ve iddialı 2 aday. Mehmet Tosun’un Konacık’ta ki başarıları, bugün seçim kampanyasında ön plana çıkıyor. Mustafa Saruhan da 2 dönem belediye başkanlığı yaptığı Yalıkavak’ta sevilen, sayılan bir isim oldu hep.

Bodrum’da herkesin konuştuğu, seçimin bu iki aday arasında geçeceği. Ancak AK Parti adayı Tahir Ateş’i de unutmamak lazım. Tahir Ateş günlerdir sahada ve ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor. Her ne kadar Tahir Ateş ve AK Parti Bodrum Teşkilatı bu çalışmalarını basına yansıtmasa da, sosyal medyadan takip edebildiğimiz kadarıyla bu ziyaretlerinden olumlu tepkiler alınıyor.

Uzun bir süreçten sonra adaylığı dün CHP Genel Merkezi tarafından açıklanan Mustafa Saruhan da bugün sahaya iniyor ve aylardır başarıyla sürdürdüğü aday adaylığı çalışmalarına aday olarak, daha yoğun bir şekilde devam edecek.

Bana göre Bodrum’a talip olan belediye başkan adaylarının açıklayacağı projelerinden çok, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile nasıl bir işbirliği içinde olacaklarını halka anlatmaları gerekiyor. Çünkü mevcut Büyükşehir yasası, yatırımların Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını söylüyor. Bodrum geçen 5 yılda bu yüzden büyük sorunlar yaşadı ve neredeyse Bodrum’a doğru dürüst bir çivi bile çakılmadı.

Büyükşehir Belediye Başkan adaylarına baktığımızda AK Parti adayı Mehmet Nil Hıdır ve bağımsız aday Behçet Saatcı, diyaloğa açık olduklarını hep söylüyorlar. Osman Gürün ise maalesef geçen 5 yılda sınıfta kaldı. Sadece Bodrum değil, Fethiye ve Marmaris’le de sürekli kavga eden Osman Gürün, şimdi nasıl bir değişik politika izleyecek ve seçmenin karşısına çıkacak, merak ediyorum.

Bir belediye başkan adayı düşünün; sorumlu olduğu ilçelere 5 yılda hemen hemen hiç gelmemiş ve bu ilçelerin başkanlarıyla sürekli kavga etmiş. Hatta bu ilçelerin başkanlarının başını yemiş. Nasıl bir hırs, nasıl bir ego anlamak gerçekten mümkün değil!

Her ne kadar adayların çoğu belli olsa da ortada bir de Mehmet Kocadon gerçeği var. 2 yıl öncesinden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na talip olduğunu açıklayan Mehmet Kocadon, partisince atanmayınca Bodrum Belediye Başkanlığı için ikna edilmiş fakat CHP Bodrum’da, Mehmet Kocadon yerine Mustafa Saruhan’ı tercih etmişti.

Benim tanıdığım, bildiğim Mehmet Kocadon, tüm bunlara rağmen öyle köşesinde sus pus oturacak bir adam değildir. Önümüzdeki günlerde Muğla siyasetinde Mehmet Kocadon depremi yaşanabilir ve dengeler değişebilir. Bekleyip göreceğiz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bodrum’un Delisi”

  30 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sözcü Gazetesi, birkaç gün önce Başkan Aras’ın önceki söylemlerini derlemiş, yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlamış. Haberin başlığı “Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”. Eyvallah hoş geldi sefa geldi. Deli olduğunuzda cezai ehliyetiniz yok demektir. Her türlü kuralsızlığı kendinize kural edinebilirsiniz. Bir standardı olmadığına göre, bu durumda “delidir ne yapsa yeridir” kuralı geçerli olacaktır sanırım. “El deliye, biz akıllıya hasret” diyerek ,sitem edebiliriz. Delilik iyi bir şey midir ki koskoca Belediye Başkanı, Bodru...
 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...