logo

08 Şubat 2019

Muğla Siyaseti Daha Çok Su Kaldırır!


Alp Arbak
alp@bodrumhaber.com

Seçime 2 aydan daha az süre kaldı. Ve tüm partilerin Bodrum adayları belli oldu. İYİ Parti adayı Mehmet Tosun, AK Parti adayı Tahir Ateş, CHP adayı Mustafa Saruhan ve Vatan Partisi adayı Şeref Bozkurt.

Muğla Büyükşehir’e bakıldığında 3 iddialı aday; CHP adayı Osman Gürün, AK Parti adayı Mehmet Nil Hıdır ve Bağımsız aday Behçet Saatcı.

Bodrum’da 2014 öncesinde beldelerinde belediye başkanlığı yapan Mehmet Tosun ve Mustafa Saruhan, Bodrum için en güçlü ve iddialı 2 aday. Mehmet Tosun’un Konacık’ta ki başarıları, bugün seçim kampanyasında ön plana çıkıyor. Mustafa Saruhan da 2 dönem belediye başkanlığı yaptığı Yalıkavak’ta sevilen, sayılan bir isim oldu hep.

Bodrum’da herkesin konuştuğu, seçimin bu iki aday arasında geçeceği. Ancak AK Parti adayı Tahir Ateş’i de unutmamak lazım. Tahir Ateş günlerdir sahada ve ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor. Her ne kadar Tahir Ateş ve AK Parti Bodrum Teşkilatı bu çalışmalarını basına yansıtmasa da, sosyal medyadan takip edebildiğimiz kadarıyla bu ziyaretlerinden olumlu tepkiler alınıyor.

Uzun bir süreçten sonra adaylığı dün CHP Genel Merkezi tarafından açıklanan Mustafa Saruhan da bugün sahaya iniyor ve aylardır başarıyla sürdürdüğü aday adaylığı çalışmalarına aday olarak, daha yoğun bir şekilde devam edecek.

Bana göre Bodrum’a talip olan belediye başkan adaylarının açıklayacağı projelerinden çok, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile nasıl bir işbirliği içinde olacaklarını halka anlatmaları gerekiyor. Çünkü mevcut Büyükşehir yasası, yatırımların Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını söylüyor. Bodrum geçen 5 yılda bu yüzden büyük sorunlar yaşadı ve neredeyse Bodrum’a doğru dürüst bir çivi bile çakılmadı.

Büyükşehir Belediye Başkan adaylarına baktığımızda AK Parti adayı Mehmet Nil Hıdır ve bağımsız aday Behçet Saatcı, diyaloğa açık olduklarını hep söylüyorlar. Osman Gürün ise maalesef geçen 5 yılda sınıfta kaldı. Sadece Bodrum değil, Fethiye ve Marmaris’le de sürekli kavga eden Osman Gürün, şimdi nasıl bir değişik politika izleyecek ve seçmenin karşısına çıkacak, merak ediyorum.

Bir belediye başkan adayı düşünün; sorumlu olduğu ilçelere 5 yılda hemen hemen hiç gelmemiş ve bu ilçelerin başkanlarıyla sürekli kavga etmiş. Hatta bu ilçelerin başkanlarının başını yemiş. Nasıl bir hırs, nasıl bir ego anlamak gerçekten mümkün değil!

Her ne kadar adayların çoğu belli olsa da ortada bir de Mehmet Kocadon gerçeği var. 2 yıl öncesinden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na talip olduğunu açıklayan Mehmet Kocadon, partisince atanmayınca Bodrum Belediye Başkanlığı için ikna edilmiş fakat CHP Bodrum’da, Mehmet Kocadon yerine Mustafa Saruhan’ı tercih etmişti.

Benim tanıdığım, bildiğim Mehmet Kocadon, tüm bunlara rağmen öyle köşesinde sus pus oturacak bir adam değildir. Önümüzdeki günlerde Muğla siyasetinde Mehmet Kocadon depremi yaşanabilir ve dengeler değişebilir. Bekleyip göreceğiz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kaptan

  14 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  CHP  sadece bir parti değildir, Laik Türkiye Cumhuriyetinin,Askeri, Ordusu, Polisi,Cumhuru,Atatürk ilkelerinin koruyucusu, Türkiye'nin bağımsız yargısı ve Hürriyetidir. CHP' yi , CHP yapan milyonlarca Atatürk sevgilisinin, bitmez tükenmez Vatan kavgasının Dünya partisidir. Kaptan, sen bunların neresindesin. O olduğun yerde bulunmak, Yürek ister. Oturduğun koltuk,bu memleketi kurtaranların koltuğudur. Kendine sor o koltuğa layık mısın. CHP kurulduğundan bu yana ,hesapla bakalım, kaç parti geldi, kaç parti gitti. Yeni gelen...
 • Bodrum Kimi Seçmeli…

  12 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Birkaç gündür sosyal medyada, İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun’u destekleyenler tarafından paylaşılan bir afiş dolaşmakta. Okuyunca ilk anda evet doğru algısı yaratan bu paylaşımı, irdelemek istedim. Afişte Paylaşılan ; “Mehmet Tosun Harita Mühendisi, Mahalli İdareler ve Şehir Planlamacısı, Trafik Planlama Uzmanı, Bir Şehir, Bir Belediye Başkanı’ndan Daha Ne isteyebilir, Karar Senin Bodrum, Kaybedecek 5 Senemiz Daha Yok. Bodrum İçin Mehmet Tosun” Sayın Mehmet Tosun’un, mesleğine ne kadar önem verdiğini...
 • CHP Neden Zaman Kaybetti?

  10 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  CHP de Bodrum Belediye Başkanı  adayını saptamak sanki Kocadon ile partinin genel merkezinin karıştırma öğretisinin staj alanı haline getirildi ve sonra da CHP ilçe örgütü dirayet ve aracılığı il ve halkla bütünleşerek   sona erdirildi. İlçe örgütü ile emeği geçenleri kutluyoruz.. kaos bitirildi. Karıştırmada emeği geçen Kocadon ve Genel Merkez de yaptıkları nedeniyle hesap alanında bloke edilmiş oldu. Biraz daha uzasa  ağa ile marabanın  yolculukta dönüşümlü olarak binit kullanmasına dönecekti bereket hikaye yarıda sonlandırıldı. Yine de d...
 • Cevap Verin.

  09 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Başkan mı,yoksa parti teşkilatımı bir partide önemlidir.her ikisi de diyebiliriz ama,Bazı partilerde bunu sormanın gereği yoktur.bellidir. Başkan.!,hatta o kadar ileri ki,şu lafı birilerinden duyabilirsiniz. Vatan hainlerinin yanında yer almaktansa, hırsız bizim hırsızımız, biz yanında yer alırız. O hırsız kimin parasını çalar. Onu da deyiver de bilelim. Burada kim vatan haini hırsız mı, yoksa halkın oyları ile meşru olarak seçilmiş partiler mi. Yukarıda Başkan derken neyi kastettiğimi size eski meşhur komutanlardan birinin sözünü ...