logo

08 Şubat 2019

Muğla Siyaseti Daha Çok Su Kaldırır!


Alp Arbak
alp@bodrumhaber.com

Seçime 2 aydan daha az süre kaldı. Ve tüm partilerin Bodrum adayları belli oldu. İYİ Parti adayı Mehmet Tosun, AK Parti adayı Tahir Ateş, CHP adayı Mustafa Saruhan ve Vatan Partisi adayı Şeref Bozkurt.

Muğla Büyükşehir’e bakıldığında 3 iddialı aday; CHP adayı Osman Gürün, AK Parti adayı Mehmet Nil Hıdır ve Bağımsız aday Behçet Saatcı.

Bodrum’da 2014 öncesinde beldelerinde belediye başkanlığı yapan Mehmet Tosun ve Mustafa Saruhan, Bodrum için en güçlü ve iddialı 2 aday. Mehmet Tosun’un Konacık’ta ki başarıları, bugün seçim kampanyasında ön plana çıkıyor. Mustafa Saruhan da 2 dönem belediye başkanlığı yaptığı Yalıkavak’ta sevilen, sayılan bir isim oldu hep.

Bodrum’da herkesin konuştuğu, seçimin bu iki aday arasında geçeceği. Ancak AK Parti adayı Tahir Ateş’i de unutmamak lazım. Tahir Ateş günlerdir sahada ve ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor. Her ne kadar Tahir Ateş ve AK Parti Bodrum Teşkilatı bu çalışmalarını basına yansıtmasa da, sosyal medyadan takip edebildiğimiz kadarıyla bu ziyaretlerinden olumlu tepkiler alınıyor.

Uzun bir süreçten sonra adaylığı dün CHP Genel Merkezi tarafından açıklanan Mustafa Saruhan da bugün sahaya iniyor ve aylardır başarıyla sürdürdüğü aday adaylığı çalışmalarına aday olarak, daha yoğun bir şekilde devam edecek.

Bana göre Bodrum’a talip olan belediye başkan adaylarının açıklayacağı projelerinden çok, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile nasıl bir işbirliği içinde olacaklarını halka anlatmaları gerekiyor. Çünkü mevcut Büyükşehir yasası, yatırımların Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını söylüyor. Bodrum geçen 5 yılda bu yüzden büyük sorunlar yaşadı ve neredeyse Bodrum’a doğru dürüst bir çivi bile çakılmadı.

Büyükşehir Belediye Başkan adaylarına baktığımızda AK Parti adayı Mehmet Nil Hıdır ve bağımsız aday Behçet Saatcı, diyaloğa açık olduklarını hep söylüyorlar. Osman Gürün ise maalesef geçen 5 yılda sınıfta kaldı. Sadece Bodrum değil, Fethiye ve Marmaris’le de sürekli kavga eden Osman Gürün, şimdi nasıl bir değişik politika izleyecek ve seçmenin karşısına çıkacak, merak ediyorum.

Bir belediye başkan adayı düşünün; sorumlu olduğu ilçelere 5 yılda hemen hemen hiç gelmemiş ve bu ilçelerin başkanlarıyla sürekli kavga etmiş. Hatta bu ilçelerin başkanlarının başını yemiş. Nasıl bir hırs, nasıl bir ego anlamak gerçekten mümkün değil!

Her ne kadar adayların çoğu belli olsa da ortada bir de Mehmet Kocadon gerçeği var. 2 yıl öncesinden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na talip olduğunu açıklayan Mehmet Kocadon, partisince atanmayınca Bodrum Belediye Başkanlığı için ikna edilmiş fakat CHP Bodrum’da, Mehmet Kocadon yerine Mustafa Saruhan’ı tercih etmişti.

Benim tanıdığım, bildiğim Mehmet Kocadon, tüm bunlara rağmen öyle köşesinde sus pus oturacak bir adam değildir. Önümüzdeki günlerde Muğla siyasetinde Mehmet Kocadon depremi yaşanabilir ve dengeler değişebilir. Bekleyip göreceğiz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şaka Gibisin Sayın Gürün…

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum Belediyesi ’nden, basın toplantısı daveti aldık, gönderilen davet metni ; Değerli basın mensupları, “Bodrum Belediye Başkanlığı tarafından 22 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 16.00'da Bodrum Belediyesi Trafo Kafe'de geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenlenecektir.” “Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan basın toplantısına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün yanı sıra Bodrum'daki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacaktır. Gündeme dai...
 • O Zaman Başbakandı, Şimdi Cumhurbaşkanı…

  22 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Gülmeli mi ? Ağlamalı mı? Bilemedim. Bodrum’da birkaç gündür süren ve gösteriye dönüşen imara aykırı yapılarla ilgili yapılan işlemler, pek inandırıcı gelmedi. Biz bu filimi daha önce görmüştük... Bir çoğumuz hatırlar, denizden, havadan Cennetkoy, Torba, Güvercinlik, 2013 yılında imara aykırı yapılaşma var diyerek, bugün olduğu gibi tespitler, mühürlemeler yapılmıştı. O zaman Başbakandı, şimdi Cumhurbaşkanı... 2013 yılında basında çıkan haber şöyle diyordu ; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Ba...
 • Danışıklı Dövüş mü ?

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilginin doğruluğuna emin olmadan, basında çıkan haberler üzerine yorum yapmak ne kadar doğrudur sizce. Haberin başlığına bakarak veya içeriğindeki açıklamaları doğru kabul ederek yapacağımız her yorum, bir başkasına haksızlık yapabileceğimiz kuşkusuyla yapılmalıdır. Dün yaygın ve yerel basında çıkan “Bodrum’da tartışılan proje için yargı devam dedi” başlıklı haber gerçeği yansıtmadığı gibi, değişik yorumlara neden olmaktadır. Çıkan haberin başlıktan sonraki özet kısmı şöyle ; “Yoğun yapılaşma nedeniyle kamuoyunda tartışılan Bodrum...
 • “MAZİYE BİR BAKIVER!!!”

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel: “Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!” Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı . Elbet...

gaziantep escort