logo

Nasıl Bir Belediye İstiyoruz?

Altı yıldır Bodrum’da aralıksız toplantılarını sürdüren Bodrum Küçük Millet Meclisi yeni dönemin ilk toplantısını yaptı.

Türkiye’nin Ekonomik Gündemi ve Nasıl Bir Belediye İstiyoruz? yerel gündemiyle yapılan toplantıda katılımcılar özgürce düşüncelerini ifade ettiler.

Toplantının moderatörlüğünü yapan Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un Türkiye Küçük Millet Meclislerinin işlevi ve Bodrum Küçük Millet Meclisinin çalışmalarıyla ilgili yaptığı bilgilendirmenin ardından Türkiye’nin Ekonomik Gündemiyle ilgili hazırlanan bir video sunum yapıldı. Hükümet üretime yönelmedikçe, yeni iş sahaları açmadıkça, tarıma önem verilmedikçe enflasyon ve fiyat artışlarının süreceğini belirten konuşmacılar, yasalar çerçevesinde toplum olarak tepkilerimizi göstermemiz gerektiğini ve vekillere de önemli görev düştüğünü söylediler.

Yerel gündemle ilgili “Bodrum’u Yüzüncü Yıla Hazırlama isimli bir kitap yayımlayan eğitimci Adil Ülgen’in sunumu ardından konuşmacılar” Nasıl bir belediye istiyoruz” sorusuna cevap aradılar.

Bodrum’un zengin ancak abartılmış bir insan potansiyeline değinen konuşmacılar; bu insanların büyük bölümünün de önyargılardan kurtulamadığı için yeniliklere ve değişime karşı durduklarını, bu yüzden de Büyükşehir yasasına toptancı bir itiraza yöneldiklerine dikkat çektiler. Bodrum’un turistik, tarihi ve kültürel değerlerinin yeterince kullanılamadığından yakınan, Bodrum da yaşamış değerlere de gereği gibi sahiplenilmediği konusunda görüş birliği içinde olan katılımcıların en çok eleştirdikleri konular da şöyle:

“Bodrum da siyaset daha çok öteki üzerinden yapılıyor. İktidar kimdeyse diğerlerine tahakküm etmeye çalıştığı gibi, muhalefet de her durumda iktidardan uzak durma çabası içerisinde. Öyle olunca da Bodrum’un yararına olan projeler üretilemiyor, var olanlar da engelleniyor. Ekonomik gücü olan, Bodrum’un yerlisi aday arandığı sürece, liyakat, bilgi ve vizyon dikkate alınmadığı sürece, mevcut siyasi partiler ve seçim yasasının da getirdiği zorluklar nedeniyle halk iradesi yine aday belirlemede işe yaramayacak gibi görünüyor. Ancak her şeye rağmen Bodrum halkının kendi örgütlü yapıları içerisinde mücadelesini sürdürmesi gerekir.”

Bodrum Küçük Millet Meclisi Girişimcisi Ayhan Ongun’da 28 ilde eş zamanlı toplantılar yaparak ülke gündemine müdahil olmaya çalışan Türkiye Küçük Millet Meclisleri içerisinde tek ilçe girişimi olan Bodrum Küçük Millet Meclisine ve toplantılarına tüm Bodrumluların ilgi ve desteklerini beklediğini söyledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?