logo

Ne Yapsın Komutan Aras …


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Yazmak için malzemeye aramaya gerek kalmıyor, gökten yağıyor konular, görmezden gelemiyorum, yazdıkça insanın yazası geliyor.

Gündemimiz elbette yerel seçim, olaylara eleştirisel bakarak, çelişkileri, yanlışları, doğrularıyla birlikte ortaya koymak istiyorum, kendi bakış ve doğrularımla.

Bu gün dedim ki kendi kendime; hep CHP’nin üstüne gidiyorsun başka konu yok mu? Düşündüm, düşündüm, buldum derken, kapı yine oraya açılıyor.

Bodrum’un tüm adaylarını mercek altına alayım, ne diyorlar, ne yapacaklar derken, bir yerden başlamak lazım elbette.

Partilerin adaylarının dışında, bağımsız adaylarda bulunmakta, elbet her adayın kent için söyleyecekleri, yapmayı planladıkları işler mevcut. Aday yapısını ikiye ayırmak gerekiyor. Birinci bölüm mevcut yerel yönetim iktidarına karşı olup aday olanlar, yani muhalefet, ikinci bölüm ise şimdiki yerel iktidar.

Muhalif adayları çok zorunlu olmadıkça ve hata yapmadıkları sürece eleştirmek, işin doğasına aykırı olur diye düşünüyorum. İktidar olanlar, icraatın başında olduğu için yaptıkları, yapmadıkları eleştirilebilir.

İktidar demişken, Bodrum’da değil de, Ülkemizde iktidar olan AKP’nin adayını eleştirebiliriz. Sessiz ve derinden, devletin gücünü arkasına alarak seçim çalışması yapan AKP Bodrum Belediye Başkan Adayı Dr. Tahir Ateş’in siyasi geçmişini bilmem, ama medeni cesaret gösterip aday olmuştur, kendisini kutlarım.

İktidarın gücünü kullanarak, Bodrum’a Bakan yağmuru yağdırılmasının sebebi ne ola ki? Ülke genelinde seçim başarıları olan kabine üyelerini arkasına alarak, Bodrum’da seçim kazanılacağı düşleniyorsa, bu yaklaşım düşten öte gitmez.

AKP iktidarının; Dr. Tahir Ateşin söylemlerinde bulunan yapacaklarının listesini, Bodrum’da gerçekleştirmesine engel mi olundu? Her koşulda Bodrum’un sorunlarını çözebilecek yetki ve kudret iktidar partisinde mevcuttur. Yerel yönetimi bize verin, bu işleri çözelim demek, Bodrum’u cezalandırmaktır.

Söylemeden geçemeyeceğim AKP Hükümetinin Bodrum’un doğasının talanında, yerel yönetimle suç ortaklığı vardır. Çözülemeyen sorunlarda, katı atık, alt yapı gibi bir çok sorunun devam etmesine göz yummuşlardır. Bodrum’un iradesi dışında, bir çok yeri imara açarak, talana yardım etmiştir.

Yarım bıraktığı; yol, Devlet Hastanesi, Kapalı Spor salonu gibi projeler, işin cabasıdır. Dere ıslah ve su sorununa hiç dokunmuyorum. Yerel yönetimin görevi olsa bile, merkezi iktidar bacasız fabrikaların olduğu ve bütçe açıklarının kapatılmasında önemli kaynağa sahip, turizm alanlarının ihya edilmesini sağlamak gibi bir görevi vardır.

Ne çok yazacak şey varmış AKP’ ile ilgili. Seçilme potasına girerse devamı yazarım.

Demokrat Parti, Bodrum yerel iktidarında gibi görünse de iktidar olup olmadığı tartışılır. Bodrum Belediye Başkan Adayı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, aday olabilmek için parti değiştirmiş durumdadırlar. İktidar olmak için her yol mubah olmamalı. Bodrum seçmeni durumu iyi değerlendirecektir.

Seçilme posasında olan iki aday vardır. CHP’nin adayı Ahmet Aras, İYİ Parti Adayı Mehmet Tosun. CHP ve İyi Parti’nin, Ülke genelinde İktidara karşı birleşik cephe hareketi yaparak, Millet İttifakı yapsa da Muğla ve Bodrum’da ittifak, sarpa sarmıştır.

İYİ Parti Adayı Mehmet Tosun’un söylemlerinden yola çıkarsak, adayların içerisinde yerel yönetimin ne olduğunu ve ne yapması gerektiği konusunu en iyi bilen bir aday, propaganda için kullandığı araçlar iyi düşünülmüş. Partisinin, seçim çalışması manevra kabiliyeti yüksek. Yerel yönetim ve şehircilik konusunda tecrübeli ve ihtisas sahibi, temkinli, kararlı bir yol izliyor.

Şimdilik eleştirilecek bir yanı yok, seçim koşullarını iyi değerlendirmiş, CHP’nin söz verip dışladığı ve meclisine almadığı, bir dönem Bodrum Kaymakamlığı yapan Cumhur Güven Taşbaşı’nı kontenjan 1. sıraya koyarak, devlet adamlığı tecrübesinden yararlanmayı hedeflemiştir.

Mehmet Tosun’un meclis listesinde ve çalışma arkadaşları arasında, her siyasal düşünceden kişiler bulunmaktadır. Mehmet Tosun’un verdiği görüntü yaparız, ederiz den çok, iyi bir orkestra şefi olacağı yönündedir.

Muğla ve Bodrum CHP’nin, Millet İttifakı’nı bozacak söylem ve eylemleri karşısında, soğuk kanlılığını korumuş ve eleştirinde terbiye sınırlarını aşmamıştır.

İzliyorum ve gerektiği yerde konuları derinlemesine dillendireceğim.

CHP Adayı Ahmet Aras’a gelince, tecrübesizliğin prim yaptığı ve pimi çekilmiş el bombasının kucağına bırakıldığı yerde, panik havasında seçim çalışması yaptığı düşüncesindeyim.

“Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık” ortamında, bir yanda CHP İl ve İlçe Örgütü, diğer yanda iş kazasına uğramış aday ve ekibi, bir yanda Osman Gürün ve diğer yanda CHP’nin yıllardır yerel iktidarının enkazı.

Ne yapsın Komutan Aras,

Sakalı, bıyığı bırakıp, tükürecekse direk karşıya tükürmeli. Aday olma ve devamında adam yerine konma, şükran sunma, biat etme değil yapması gereken.

Diyor ya, “Mustafa Kemal Çanakkale’de düşmana nasıl dur dediyse, bende Bodrum’da yapılan talana dur diyeceğim.”

Sayın Aras, düşmanı uzakta arama,

Diyorsun ya ”Bodrum’u çetelere bırakmayacağım.” Kim bu çeteler?

Diyorsun ya “Kapalı kapılar ardında pazarlık yok.” Kim yapmış kapalı kapılar ardında pazarlığı?

“Talana, yağmaya Hayır” diyorsun ya, kim yapmış bu talanı, yağmayı?

Diyorsun ya “Başkan Osman Gürün’ün verdiği yetki ve direktifle konuşuyorum.” seçildikten sonrada Belediye’yi direktifle mi yöneteceksin? Osman Gürün seçilmezse, direktifi kimden alacaksın?

Hele bunları bir açıklıyasın…

Bilesiniz ki, var olan yerel yönetimi eleştirme hakkınız yok, ancak öz eleştiri yapabilirsiniz. Unutmayınız ki, mevcut yerel yönetim meclis çoğunluğu ve iki başkan yardımcısı, halen CHP’lidir.

Nesimi’den bir gönderme yapayım… Ozanımız ne de  güzel söylemiş…

“Zalimin talim ettiği yola, minnet eylemem”

“Bir acaip derde düştüm, herkes gider karına”

“Zerrece tamahım yoktur, şu dünyanın varına”

“Rızkımı veren Hüdadır, kula minnet eylemem”

(sıralaması tafımdan değiştirilmiştir)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?
#

Ne Yapsın Komutan Aras …” için 4 Yorum

 1. Selocan : diyor ki:

  Ahmet Aras bodrumu talandan kurtaracagini soyluyor da once kendi talan edip parselledigi otelinin sahil ve denizinden baslasinda gorelim inanalim.

 2. Furkan : diyor ki:

  Bu kadar güzel özetlenebilirdi gerçekten. Bodrumun şu an için gözüken tek bir çıkış yolu var oda Mehmet Tosun. Muhalefet edenler bile bunun farkında ve işte insanlar burada İYİ niyetli ve art niyetli olarak ikiye ayrılıyor benim için. Adam öyle temiz ve baskanlıga uygun ki eleştirecek hiçbir şeyi olmadıgı için sadece dedikodularla karalamaya calısıyorlar ve bu 2019 yılına hiç yakısmayan bir bakış açısı. İnsanlar genel seçimde eleştirdiği tutumu bodrumda ki yerel seçimlerde daha önce gösterdiler ve bu hataya tekrar düşmeyeceklerdir. Kısaca bir önerim var Ahmet Aras a kimsenin gazına gelmemesi. Meydanlarda belediye calısanını köle yapacağım gibi sözler o an ki heyecan ve amatörlüğünden kaynaklanmasından ziyade birazda etrafında ki faydasız yapılanmanın gazından oldugunu düşünüyorum.

 3. Hacer Eda : diyor ki:

  Sizde sanırım büyük bir siyasal eğitim yada iletişim eğitimi almışsınız ama ne yazıkki bayağı saffınızı gizlememişsiniz gerçek bir gazeteci tarafsız olmalı …’hesap döner sap döner ‘ …’iyiyi ara doğruyu ara bulamazsan kusur arama ,…..

  • Bodrum Haber : diyor ki:

   Gazeteci tarafsız değil özgür olmalıdır.Başkalarının hatalarını eleştirmek yerine yanlışları ortaya koyan gazeteciyi eleştirmek ülkemize has bir durum sanırım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bodrum’un Delisi”

  30 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sözcü Gazetesi, birkaç gün önce Başkan Aras’ın önceki söylemlerini derlemiş, yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlamış. Haberin başlığı “Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”. Eyvallah hoş geldi sefa geldi. Deli olduğunuzda cezai ehliyetiniz yok demektir. Her türlü kuralsızlığı kendinize kural edinebilirsiniz. Bir standardı olmadığına göre, bu durumda “delidir ne yapsa yeridir” kuralı geçerli olacaktır sanırım. “El deliye, biz akıllıya hasret” diyerek ,sitem edebiliriz. Delilik iyi bir şey midir ki koskoca Belediye Başkanı, Bodru...
 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...