logo

Ne Yapsın Komutan Aras …


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Yazmak için malzemeye aramaya gerek kalmıyor, gökten yağıyor konular, görmezden gelemiyorum, yazdıkça insanın yazası geliyor.

Gündemimiz elbette yerel seçim, olaylara eleştirisel bakarak, çelişkileri, yanlışları, doğrularıyla birlikte ortaya koymak istiyorum, kendi bakış ve doğrularımla.

Bu gün dedim ki kendi kendime; hep CHP’nin üstüne gidiyorsun başka konu yok mu? Düşündüm, düşündüm, buldum derken, kapı yine oraya açılıyor.

Bodrum’un tüm adaylarını mercek altına alayım, ne diyorlar, ne yapacaklar derken, bir yerden başlamak lazım elbette.

Partilerin adaylarının dışında, bağımsız adaylarda bulunmakta, elbet her adayın kent için söyleyecekleri, yapmayı planladıkları işler mevcut. Aday yapısını ikiye ayırmak gerekiyor. Birinci bölüm mevcut yerel yönetim iktidarına karşı olup aday olanlar, yani muhalefet, ikinci bölüm ise şimdiki yerel iktidar.

Muhalif adayları çok zorunlu olmadıkça ve hata yapmadıkları sürece eleştirmek, işin doğasına aykırı olur diye düşünüyorum. İktidar olanlar, icraatın başında olduğu için yaptıkları, yapmadıkları eleştirilebilir.

İktidar demişken, Bodrum’da değil de, Ülkemizde iktidar olan AKP’nin adayını eleştirebiliriz. Sessiz ve derinden, devletin gücünü arkasına alarak seçim çalışması yapan AKP Bodrum Belediye Başkan Adayı Dr. Tahir Ateş’in siyasi geçmişini bilmem, ama medeni cesaret gösterip aday olmuştur, kendisini kutlarım.

İktidarın gücünü kullanarak, Bodrum’a Bakan yağmuru yağdırılmasının sebebi ne ola ki? Ülke genelinde seçim başarıları olan kabine üyelerini arkasına alarak, Bodrum’da seçim kazanılacağı düşleniyorsa, bu yaklaşım düşten öte gitmez.

AKP iktidarının; Dr. Tahir Ateşin söylemlerinde bulunan yapacaklarının listesini, Bodrum’da gerçekleştirmesine engel mi olundu? Her koşulda Bodrum’un sorunlarını çözebilecek yetki ve kudret iktidar partisinde mevcuttur. Yerel yönetimi bize verin, bu işleri çözelim demek, Bodrum’u cezalandırmaktır.

Söylemeden geçemeyeceğim AKP Hükümetinin Bodrum’un doğasının talanında, yerel yönetimle suç ortaklığı vardır. Çözülemeyen sorunlarda, katı atık, alt yapı gibi bir çok sorunun devam etmesine göz yummuşlardır. Bodrum’un iradesi dışında, bir çok yeri imara açarak, talana yardım etmiştir.

Yarım bıraktığı; yol, Devlet Hastanesi, Kapalı Spor salonu gibi projeler, işin cabasıdır. Dere ıslah ve su sorununa hiç dokunmuyorum. Yerel yönetimin görevi olsa bile, merkezi iktidar bacasız fabrikaların olduğu ve bütçe açıklarının kapatılmasında önemli kaynağa sahip, turizm alanlarının ihya edilmesini sağlamak gibi bir görevi vardır.

Ne çok yazacak şey varmış AKP’ ile ilgili. Seçilme potasına girerse devamı yazarım.

Demokrat Parti, Bodrum yerel iktidarında gibi görünse de iktidar olup olmadığı tartışılır. Bodrum Belediye Başkan Adayı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, aday olabilmek için parti değiştirmiş durumdadırlar. İktidar olmak için her yol mubah olmamalı. Bodrum seçmeni durumu iyi değerlendirecektir.

Seçilme posasında olan iki aday vardır. CHP’nin adayı Ahmet Aras, İYİ Parti Adayı Mehmet Tosun. CHP ve İyi Parti’nin, Ülke genelinde İktidara karşı birleşik cephe hareketi yaparak, Millet İttifakı yapsa da Muğla ve Bodrum’da ittifak, sarpa sarmıştır.

İYİ Parti Adayı Mehmet Tosun’un söylemlerinden yola çıkarsak, adayların içerisinde yerel yönetimin ne olduğunu ve ne yapması gerektiği konusunu en iyi bilen bir aday, propaganda için kullandığı araçlar iyi düşünülmüş. Partisinin, seçim çalışması manevra kabiliyeti yüksek. Yerel yönetim ve şehircilik konusunda tecrübeli ve ihtisas sahibi, temkinli, kararlı bir yol izliyor.

Şimdilik eleştirilecek bir yanı yok, seçim koşullarını iyi değerlendirmiş, CHP’nin söz verip dışladığı ve meclisine almadığı, bir dönem Bodrum Kaymakamlığı yapan Cumhur Güven Taşbaşı’nı kontenjan 1. sıraya koyarak, devlet adamlığı tecrübesinden yararlanmayı hedeflemiştir.

Mehmet Tosun’un meclis listesinde ve çalışma arkadaşları arasında, her siyasal düşünceden kişiler bulunmaktadır. Mehmet Tosun’un verdiği görüntü yaparız, ederiz den çok, iyi bir orkestra şefi olacağı yönündedir.

Muğla ve Bodrum CHP’nin, Millet İttifakı’nı bozacak söylem ve eylemleri karşısında, soğuk kanlılığını korumuş ve eleştirinde terbiye sınırlarını aşmamıştır.

İzliyorum ve gerektiği yerde konuları derinlemesine dillendireceğim.

CHP Adayı Ahmet Aras’a gelince, tecrübesizliğin prim yaptığı ve pimi çekilmiş el bombasının kucağına bırakıldığı yerde, panik havasında seçim çalışması yaptığı düşüncesindeyim.

“Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık” ortamında, bir yanda CHP İl ve İlçe Örgütü, diğer yanda iş kazasına uğramış aday ve ekibi, bir yanda Osman Gürün ve diğer yanda CHP’nin yıllardır yerel iktidarının enkazı.

Ne yapsın Komutan Aras,

Sakalı, bıyığı bırakıp, tükürecekse direk karşıya tükürmeli. Aday olma ve devamında adam yerine konma, şükran sunma, biat etme değil yapması gereken.

Diyor ya, “Mustafa Kemal Çanakkale’de düşmana nasıl dur dediyse, bende Bodrum’da yapılan talana dur diyeceğim.”

Sayın Aras, düşmanı uzakta arama,

Diyorsun ya ”Bodrum’u çetelere bırakmayacağım.” Kim bu çeteler?

Diyorsun ya “Kapalı kapılar ardında pazarlık yok.” Kim yapmış kapalı kapılar ardında pazarlığı?

“Talana, yağmaya Hayır” diyorsun ya, kim yapmış bu talanı, yağmayı?

Diyorsun ya “Başkan Osman Gürün’ün verdiği yetki ve direktifle konuşuyorum.” seçildikten sonrada Belediye’yi direktifle mi yöneteceksin? Osman Gürün seçilmezse, direktifi kimden alacaksın?

Hele bunları bir açıklıyasın…

Bilesiniz ki, var olan yerel yönetimi eleştirme hakkınız yok, ancak öz eleştiri yapabilirsiniz. Unutmayınız ki, mevcut yerel yönetim meclis çoğunluğu ve iki başkan yardımcısı, halen CHP’lidir.

Nesimi’den bir gönderme yapayım… Ozanımız ne de  güzel söylemiş…

“Zalimin talim ettiği yola, minnet eylemem”

“Bir acaip derde düştüm, herkes gider karına”

“Zerrece tamahım yoktur, şu dünyanın varına”

“Rızkımı veren Hüdadır, kula minnet eylemem”

(sıralaması tafımdan değiştirilmiştir)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?
#

Ne Yapsın Komutan Aras …” için 4 Yorum

 1. Selocan : diyor ki:

  Ahmet Aras bodrumu talandan kurtaracagini soyluyor da once kendi talan edip parselledigi otelinin sahil ve denizinden baslasinda gorelim inanalim.

 2. Furkan : diyor ki:

  Bu kadar güzel özetlenebilirdi gerçekten. Bodrumun şu an için gözüken tek bir çıkış yolu var oda Mehmet Tosun. Muhalefet edenler bile bunun farkında ve işte insanlar burada İYİ niyetli ve art niyetli olarak ikiye ayrılıyor benim için. Adam öyle temiz ve baskanlıga uygun ki eleştirecek hiçbir şeyi olmadıgı için sadece dedikodularla karalamaya calısıyorlar ve bu 2019 yılına hiç yakısmayan bir bakış açısı. İnsanlar genel seçimde eleştirdiği tutumu bodrumda ki yerel seçimlerde daha önce gösterdiler ve bu hataya tekrar düşmeyeceklerdir. Kısaca bir önerim var Ahmet Aras a kimsenin gazına gelmemesi. Meydanlarda belediye calısanını köle yapacağım gibi sözler o an ki heyecan ve amatörlüğünden kaynaklanmasından ziyade birazda etrafında ki faydasız yapılanmanın gazından oldugunu düşünüyorum.

 3. Hacer Eda : diyor ki:

  Sizde sanırım büyük bir siyasal eğitim yada iletişim eğitimi almışsınız ama ne yazıkki bayağı saffınızı gizlememişsiniz gerçek bir gazeteci tarafsız olmalı …’hesap döner sap döner ‘ …’iyiyi ara doğruyu ara bulamazsan kusur arama ,…..

  • Bodrum Haber : diyor ki:

   Gazeteci tarafsız değil özgür olmalıdır.Başkalarının hatalarını eleştirmek yerine yanlışları ortaya koyan gazeteciyi eleştirmek ülkemize has bir durum sanırım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İmar suçu varsa, suç ortağı da vardır…

  17 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan Kurban Bayramında Bodrum, Gündoğan Malhallesin'de halen yapımı devam etmekte olan, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci’ye ait Besa Grup'un THE BO VIERA otel projesine bir göz attı. Umarım, kendisine bağlı Çevre ve Şehircik Bakanlığının, İmar Planı değişikliğiyle yarattığı bu ucube proje, nasıl kurtulur düşüncesiyle gelmemiştir. Sayın, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ziyaretinin hemen ardından, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras , sosyal medyadan ; “Dağlarımızı, tepelerimizi, bitki örtümüz...
 • Neden bu hale geldik…

  08 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Rahmi Turan tokmak ta sormuş. Neden bu hale geldik.Milliyetçi duygularımız neden kayboldu.Tokmak 2 de devam etmesini isterdim ama etmemiş. Dilimin döndüğü kadar ben anlatayım. Yıl 1938  10 kasım Atatürk artık yok.Başbakan İsmet İnönü.Türkiye nüfusu yaklaşık 17 milyon. Okuma yazma oranı % 10  yani memlekette okuma yazma bilen 2 milyon kişi. Yıl 2019  nüfus 80 milyon okuma yazma oranı % 98 yani  2,4 milyon okuma yazma bilmeyen.Buda zaten okul öncesi çocuklar.Nerede ise Türkiye'nin tam nüfusu okuma yazma biliyor. Şimdi ne oldu d...
 • Halka Efendilik Yapmayın!

  06 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Dün bir davetiye geçti elime, Bodrum Belediye Başkan'ı Ahmet Aras imzalı. “Bodrum İçin Elele” “konulu tanışma ve dayanışma yemeğine teşriflerinizden onur duyarım” Yer: Nikki Beach Torba 07 Çarşamba 2019,saat 20 ve eklenmiş "lütfen cevap verin." Bu davetiye sanırım el altından belirli kişilere dağıtılıyor. Kısa davet yazısını birkaç kere okudum, bir anlam veremedim. Bodrum için kimler elele verecek? Tanışıp, dayanışıp, onur duyulacaktı. Davet edilen yer Nikki Beach olunca, belediye kasasından bir kuruş çıkmayacağına kanaat getirip raha...
 • Sayın Gürün, Sadaka mı Veriyorsun?

  30 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta sonu Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanlarını kampa alarak, ne yapmaları gerektiği konusunda, en üst düzeyde uyarıda bulundu. Doğruda yaptı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına yönelik yaptığı konuşma, son derece yerinde, uyarıcı ve yol göstericiydi. CHP ‘ne yapsın... Bazen serzenişte bulunuyoruz kendi kendimize, bu CHP’ li belediyelerden bir şey olmaz diye. Haklı tarafımız var Ancak; CHP’ne yapsın. İnsan malzemesi, maalesef hangi siyasi parti olursa olsun, bu. Devleti kuran partiden, gelinen nokta açık....

gaziantep escort