logo

Neden bu hale geldik…


Nasfet İristay
nasfet@bodrumhaber.com

Rahmi Turan tokmak ta sormuş. Neden bu hale geldik.Milliyetçi duygularımız neden kayboldu.Tokmak 2 de devam etmesini isterdim ama etmemiş.

Dilimin döndüğü kadar ben anlatayım.

Yıl 1938  10 kasım Atatürk artık yok.Başbakan İsmet İnönü.Türkiye nüfusu yaklaşık 17 milyon.

Okuma yazma oranı % 10  yani memlekette okuma yazma bilen 2 milyon kişi.

Yıl 2019  nüfus 80 milyon okuma yazma oranı % 98 yani  2,4 milyon okuma yazma bilmeyen.Buda zaten okul öncesi çocuklar.Nerede ise Türkiye’nin tam nüfusu okuma yazma biliyor.

Şimdi ne oldu da milliyetçilik duygularımız kayboldu.

Ben buna pek inanmıyorum ama irdelemede fayda vardır.

Gözümüzü Türkiye deki 1938 den 2019 a kadar olan eğitim sistemine çevirelim.

Cumhuriyetin kurulması ile Atatürk bir eğitim seferberliği başlattı.O zaman elinde olan ilkokul,ortaokul,lise sayısı 1927-28 senesinde 5787 okul, 427731 öğrenci 12408 öğretmen, 1977 de 50430 okul,5 milyon 800 bin öğrenci,196 bin öğretmen vardı.

İmam hatipler Osmanlı döneminde de açıktı.1913-24 de kuruldu.imam hatip okulları 3 mart 1924  tarihli Tevhit- i tedrisat kanununa kadar sürdü.Bu kanunun din görevlisi eğitimini düzenleyen 4 . Maddesi,medreselerin kapatılmasına karşın imamlık ve hatiplik gibi  Dini hizmetlerin görülebilmesi için ayrı okullar açılması ön görüyordu.Kanunla ön görülen okullar 1924 tarihinde İmam hatip mektepleri adı altında 29 merkezde açıldı.Bu okullar cumhuriyete bağlı aydın din adamları yetiştirmeliydi.

Devlet 1930 senesinde bu okulları aşırı ilgisizlik ve öğrenci azlığından dolayı kapattı.Bana kalırsa kapatılmamalı,doğru olan yapılmalıydı.Atatürk bu okulları kapatmadı.sadece din kisvesi altında bilinmeyenlerle,hurafelerle insanlarımızı aldatmak isteyen sahte din tüccarlarının  tarikatlarını yasakladı.Elmalı ya Kuran ı Türk milleti öğrensin diye Türkçe meali ile tercüme ettirtti .

Biz Müslüman bir milletiz.Müslümanlık yüce bir dindir.Hurafelerle yaşayamayız.

Soruyorum size, Avrupa da theologie  okullarını kapatıyoruz dense, neler olabileceğini düşünebiliyor musunuz. Bu zamanda bile buna kimse cesaret edemez.

1949 tarihinde CHP iki imam hatip kursu açtı bu sonra 8 e çıkarıldı ve ayni tarihte bir önerge ile ilk ilahiyat fakültesini kurdurttu.

Demokrat Parti 1950 de imam hatipleri kapsamlı olarak yeniden açtı.

1948 de 26 ,1969 da 71 ,1997 de 600 ilahiyat okulu oldu.2004 senesinde öğrenci sayısı 97 bin ,Bu gün itibari ile 2019 senesinde 607 lise 504bin 327 öğrenci ve 44 bin öğretmene ulaştı.Türkiye de resmen açılmış 86 ilahiyat fakültesi var.bunlardan 46 sı halen öğrenci almaya devam etmektedir. Diyanet İşleri başkanı Ali Erbaş son sekiz yılda fakülte sayısının 22 den 105 e çıktığını ve kontenjanında 18 bin olduğunu söylemektedir.

Buraya kadar bir sorun yok.

Peki sorun nerede?Neden milliyetçi duygularımız kayboldu.

Sorun,Her gelen iktidarın eğitimi ben daha iyi yapacağım diye devlet geleneklerine bağlı kalmamasıdır.Eğitimde süreklilik çok önemlidir.İktidarlara bir bakınız.Nerede ise  gelen her iktidar kadar eğitim sistemimiz değiştirilmiştir.işte gelinen nokta budur.

İlk ve orta öğretimde,hangi okul olursa olsun memleketini seven,Müslümanlığını el üstünde tutan  liyakatli , sanatçı,çağdaş milliyetçi öğrenciler yetiştirmektir.

Eğitim bir ticaret olmuş,vatan millet hak getire.

Devlet eğitimin babası olmalıdır.Eğitim bir milletin olmazsa olmazıdır.

Üniversiteler,fakülteler bir milletin can damarıdır.Ama oraya gelecek ilk öğretim öğrencilerinin ise,bu canı taşıyacak güçte olması gerekmektedir.İster devlet okulları,ister imam hatip okulları,hangi okul olursa  olsun, buralardan mezun olacak öğrencilerin,Müslümanlığı,iyi bilen,kendisine saygısı olan,ailesini seven,sanat ve milletini el üstünde tutan,vatan kavramını bilen öğrenciler olarak yetiştirilmesidir.Bu öğrenciler bu kavramla yetiştirildikleri için fakültelerde okuyarak, öğretmen sıfatını aldıklar zaman, yetiştirecekleri öğrencilerde,öğretmenleri gibi olacaktır.Her öğrenci andını bilmelidir.

“Doğruyum çalışkanım,büyüklerimi saymak,küçüklerimi sevmek”demenin ne zararı vardır.

Yoksa benliğimizi kaybederek, içimize şu veya bu şekilde nifak sokmak,Devletimizi parçalamak için uğraşan çıkarcı devletler,defalarca memleketimizde yaptığı  ve hala yapmaktan vazgeçmedikleri gibi,içimizden severek hainler yaratacak ve bu benlik kaybından faydalanarak yaratmaya devam edeceklerdir.

O hainlerden hala kurtulamadık.İşte onun için bu hale geldik.onun için milliyetçi duygularımız kayboldu.Zaten dış mihrakların istediği de bu değil mi.

Şimdiye kadar gelmiş,geçmiş,Memlekette söz sahibi olan iktidar veya muhalefetlerin,yapıcı eleştiriler ile milli birliği sağlamaları,hep zor olmuş,bunun acısını hep millet çekmiştir.Halbuki karşılıklı hoş görü ile,millet meselesinde bir olmaları gerekirken olamamışlardır.Bunun için,peşin kendi içlerinden başlamalıdırlar.

AKP,CHP,MHP,ve diğer partiler bu milletin refahı ve saygınlığı için çalışmıyorlar mı. Tek tek sorarsanız, Şüphesiz ki her biri bu millet için,içeride ve dışarıda bağımsızlık,refah,hürriyet,hak hukuk ve halkı için saygınlık isteyerek,öyle olması gerektiğini söyleyeceklerdir.

O zaman soruyorum.

Neden bir araya gelip bu Memleket için daha iyisini yapmıyorsunuz,yapmak isteyenlerle neden beraber olmayıp, köstel oluyorsunuz. Yanlışları neden beraberce düzeltmiyorsunuz.Bir birinizle olması gereken gibi konuşmuyorsunuz da,

Bu milleti üzüyorsunuz.Bu millet,İktidarı ve muhalefetleri, kendilerini üzersiniz diye mi sizleri oralara getirdi.
Sizler beraberce doğruları yaptığınız zaman bu millet soğan ve ekmeğe bile razı olur.

O kadar sağlam ve hoş görülü dür.

Hala İçimizde hainler vardır.

İktidarı ve muhalefeti ile Devletsiniz,Cumhuriyet savcıları,hakimleri ,yetkilileri ile bu hainlere aman vermeyiniz.
Bu millet seçtiği iktidarla,seçtiği muhalefetle,özünde hür kalmak,özgürlük ve Nasfet ilkeleri ile refah içinde yaşamayı hak etmektedir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • O Zaman Başbakandı, Şimdi Cumhurbaşkanı…

  22 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Gülmeli mi ? Ağlamalı mı? Bilemedim. Bodrum’da birkaç gündür süren ve gösteriye dönüşen imara aykırı yapılarla ilgili yapılan işlemler, pek inandırıcı gelmedi. Biz bu filimi daha önce görmüştük... Bir çoğumuz hatırlar, denizden, havadan Cennetkoy, Torba, Güvercinlik, 2013 yılında imara aykırı yapılaşma var diyerek, bugün olduğu gibi tespitler, mühürlemeler yapılmıştı. O zaman Başbakandı, şimdi Cumhurbaşkanı... 2013 yılında basında çıkan haber şöyle diyordu ; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Ba...
 • Danışıklı Dövüş mü ?

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilginin doğruluğuna emin olmadan, basında çıkan haberler üzerine yorum yapmak ne kadar doğrudur sizce. Haberin başlığına bakarak veya içeriğindeki açıklamaları doğru kabul ederek yapacağımız her yorum, bir başkasına haksızlık yapabileceğimiz kuşkusuyla yapılmalıdır. Dün yaygın ve yerel basında çıkan “Bodrum’da tartışılan proje için yargı devam dedi” başlıklı haber gerçeği yansıtmadığı gibi, değişik yorumlara neden olmaktadır. Çıkan haberin başlıktan sonraki özet kısmı şöyle ; “Yoğun yapılaşma nedeniyle kamuoyunda tartışılan Bodrum...
 • “MAZİYE BİR BAKIVER!!!”

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel: “Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!” Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı . Elbet...
 • İmar suçu varsa, suç ortağı da vardır…

  17 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan Kurban Bayramında Bodrum, Gündoğan Malhallesin'de halen yapımı devam etmekte olan, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci’ye ait Besa Grup'un THE BO VIERA otel projesine bir göz attı. Umarım, kendisine bağlı Çevre ve Şehircik Bakanlığının, İmar Planı değişikliğiyle yarattığı bu ucube proje, nasıl kurtulur düşüncesiyle gelmemiştir. Sayın, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ziyaretinin hemen ardından, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras , sosyal medyadan ; “Dağlarımızı, tepelerimizi, bitki örtümüz...

gaziantep escort