logo

O Zaman Başbakandı, Şimdi Cumhurbaşkanı…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Gülmeli mi ? Ağlamalı mı? Bilemedim. Bodrum’da birkaç gündür süren ve gösteriye dönüşen imara aykırı yapılarla ilgili yapılan işlemler, pek inandırıcı gelmedi.

Biz bu filimi daha önce görmüştük… Bir çoğumuz hatırlar, denizden, havadan Cennetkoy, Torba, Güvercinlik, 2013 yılında imara aykırı yapılaşma var diyerek, bugün olduğu gibi tespitler, mühürlemeler yapılmıştı.

O zaman Başbakandı, şimdi Cumhurbaşkanı…

2013 yılında basında çıkan haber şöyle diyordu ;

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile birlikte Torba ve Güvercinlik koylarını gezdikten sonra belediyeleri eleştirerek kıyılara kadar inen yapılaşmalara karşı yıkımlara başlayacaklarını belirtmesinin ardından başlatılan çalışmalarda sona gelindi. İlk yıkım yüzde 70 oranında kaçak yapı tespit edilen Bodrum’da gerçekleşecek.”

Yıkımda geri adım atılmayacak”

Denetimler sonucu 300’ü aşkın kaçak yapı tespit edildi”

Yapılan denetlemeler sonucunda Bodrum Cennet Koyu’nda 33, Güvercinlik’te 320 yapı kanuna aykırı olduğu tespit edilerek mühürlenmişti. Güvercinlik’te bulunan 320 yapı için yıkım kararı alınırken, Bodrum Torba’da kanuna aykırı olan ve mühürlenen 7’si otel 15 yapıdan 3’ü hakkında yıkım kararı alındı.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucunda Bodrum’daki kaçak yapıların tespit edilmesiyle birlikte Bodrum Belediye’si hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Bakanlık ekiplerinin incelemelerinin ardından tespit edilen imara aykırı otellerden ikisi için yıkım kararı uygulanırken tespit çalışmaları bitirilen diğer yapılar için de önümüzdeki günlerde harekete geçilecek.”

Kurgu aynı…

Bakan Bayraktar yerine, Bakan Kurum işlem aynı, sözler aynı, yerler değişik, sonuçta aynı olacak mı yaşayıp göreceğiz.

Sayın Bakana soralım

Kaç yıldır, bu inşaatlar herkese meydan okurcasına devam ederken neden seyrettiniz?

Bakan Ersoy gelip, Bodrum’da Besa Projesi için esip gürledi, size bağlı birimler gelip güya işlem yaptı. Pek sizi dinleyen olmadı, inşaat devam etti. Daha önce mühürlediğiniz yeri tekrar mı mühürlediniz?

Besa A.Ş’nin projesinin plan tadilatı ve verdiğiniz tavizlerle o hale getiren, sizler değil misiniz?

Mükafat olarak, kıyıda 10 bin metre kare yeri bu firmaya kiraya vermediniz mi? Sözleşmesi gereği, ön izin almadan kazı yapmasına izin verilmezken, aslen kazı yapılmış yer, eski haline getirilmeden, kazıyı kaçak yapan firmaya ihaleyi, neden verdiniz?

“İhaleye girmiş almış” diyeceksiniz de bizde, başka firma ihaleye girmedi, danışıklı yapılmış bir işlemdi bu diyeceğiz.

Başa döneyim tekrar, 2013 te bir bardak suda fırtına estirilirken alınan kararların hangisi uygulandı. Mahkeme imar planlarını iptal etti, bildiğim kadarıyla halen Torba Mahallesi, Kaynar mevkiinde imar planı yok. Yıkacağız diye afişe ettiğiniz binaların hepsi, tam gaz faaliyetteler.

Biz size inanalım mı…

İşlem yaptığınızı ifade ettiğiniz şantiye sayısı sekiz, bunların çoğu iktidarınıza yakın kimseler, özellikle Yalı Mahallesi Tavşan Burnu’nda Mesut Toprak’ın Projesi, Sayın Cumhurbaşkanı’nın “Rica ettim, yıkmadı.” dediği,  İstanbul’daki 16.9 gökdelenlerinin sahibi.

Yine yıkmazsa kendisine küsecek misiniz (Cumhurbaşkanı, isteğini yerine getirmedi diye, kendisine küsmüştü) ? İmam Hatip Okulu restorasyonu yaptırıp, tekrar barışacak mısınız? Bildiğimiz kadarıyla, Sayın Cumhurbaşkanı’nın okul arkadaşıdır kendisi.

Bodrum’da yaptığınız çalışmalarda, yerel basını da davet ederek projeleri incelemek yerine, yanınızda getirdiğiniz basın mensuplarıyla dolaşmanız ise düşündürücü. İmar konularını ve yerel olayları bilmeyen gazetecilere ne dediyseniz yazdılar, sonuçta Bakan söylüyor.

Bodrum’da imar a aykırı yapılar için yaptığınız operasyonda hangi çevre örgütü ve STK’ larla iletişime geçtiniz. Yıllardır, kaçak yapılara karşı duruş sergileyen bu örgütlerin derdini neden dinlemediniz?

İktidarın en büyük müteahhidinin imara aykırı yapısına ne diyeceksiniz Sayın Bakan, belkide farkında bile değilsiniz.

Ne yapmak istediniz…

Çıkan orman yangınlarındaki söndürme çalışmalarının başarısızlığının mı  üstünü örtmeye çalıştınız. Yoksa “Kaz Dağları öylemi, alın size kaz dağları” mı demek istediniz.

İşin İktidar yanı, üç aşağı beş yukarı bunlar.

Peki yerel ayağı…

Bodrum belediyesi bu projelerin yapımında, yapı ruhsatı veren kurumdur. Yapılan imar planları ve değişikliklerine ses dahi çıkarmamıştır. Görüş istenilen her yere, olumlu yanıt verilmiştir. O günkü imar komisyonu başkanıyla, bu günkü başkan aynı kişidir.

Bıraktık yaptılar ve yapacaklar…

Oraya bağış, buraya bağış (bunların hiç birisi kayıt altında değildir). Milyon dolarların havada uçuştuğu dönemde Yatırımcılar soyulurken, bağış adı altında alınan akçeler nerededir? “Ankara’da abim var” diyenlerin koltuğunun altına girenler, nerelerdeler? “Siz izin verin, biz gerisini Ankara’dan çözeriz.” diyenler nerelerdeler?

Sermaye şimdi, “Ödediğimiz avantaları geriye verin.” dese ne diyeceksiniz?

Başkan Aras, ne yapmalıydı…

Göreve gelir gelmez; bilmeden, öğrenmeden gecelik müdürler atayarak, tanımadığı, bilmediği kişileri yüksek yetkilerle donatarak işe başlayıp, garibanın evini başına yıkacağına, sermayenin saltanatına dur demeliydi.

Bodrum yarımadası sedyede can çekişirken, bizler geçmiş ayları, şezlong tartışmalarıyla tamamladık,. İmar, Emlak, Stratejik Planlamayı bağladığınız, kerameti kendisinde gören başkan yardımcınız, garibanlara “Belediye mülklerini boşaltın.” diyeceğine, bu işlerle ilgilenseydi keşke.

Merakımdan soruyorum, Başkan Yardımcınız, Bodrum Belediyesi’ne ait Bardakçı’da ki Otelin kiracısı, Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a da aynı yazıyı gönderdi mi dersiniz.

Şimdide bir danışman bulmuşsunuz kendinize, CHP İlçe örgütünü nasıl ele geçiririz çalışması yapıyor. Gittiğiniz, bilemediğimiz yerlerde, neyin kulislerini yaparak kendisini pazarlıyor bilemiyoruz.

Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi üzerine düşen görevleri yapmamışlardır. Bu açıktır.

Yerel unsurları bıraktınız, çözümü başka yerlerde arıyorsunuz. Biz uyaralım gerisi size kalmış.

Şafaktan’ın ahı mı tuttu dersiniz?

Alma garibin ahını, çıkar aheste aheste.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aktur Sitesi Sakinleri, Sakin Olunuz…

  18 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Dün; Aktur Sitesi (Bitez) Sakinleri imzalı bir basın bülteni, e posta aracılığıyla elime geçti. Basın açıklamasının kim ve kimler tarafın yapıldığı, aslen belli değil. Durup dururken Aktur adını kullanılarak kimse basın açıklaması yapmaz diye düşündüm. Okudum, tekrar okudum... Metnin tamamını buradan yazmayı düşünmüyorum. Açıklama içerik olarak gayet güzel ama kulp yok ki tutar yeri olsun. Doğa ,çevre, kültür varlıkları, çarpık yapılaşma, bir telaşla kaleme alınmış, sanırsınız memleket elden gidiyor. Konu malumunuz... Aktur Site...
 • BODRUM, Bodrum gibi

  17 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum ‘da neler olup bitiyor, bir bakalım.Bodrum tarihine bakarsanız ,neler neler görmezsiniz ki.Bodrum, aslında talihsiz bir şehirdir.Heredot’a göre Dor’lar tarafından M.Ö kurulmuştur ama M.Ö.5000 de buralarda yaşayanlar vardı. Karya’lılar, Leleg’ler yaşamış,M.Ö. 650 yılında Megeralılar gelerek şehrin adını Halikarnassos olarak değiştirmişlerdir.M.Ö. 192 Romalı’lar, M.Ö. 353 yılında karya bölgesinin başkeni olmuş ve Artemisia’nın yaptırdığı Maosoleum’da dünyanın yedinci harikası diye tanımlanmıştır.Sonra pers’ler ,Bizans’lar, Türk’ler,son...
 • Sayın Aras, Benden Uyarması

  16 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Dün Bodrum Belediyesinin yeni uygulamasından bahsetmiş ve sorunun çözümü noktasında yapılandan övgüyle bahsetmiştim. ''Hep eleştiriyorsun.'' diyenlere de yapılanlar olumlu işler ise kent paydaşı olarak Başkan Aras’ın yanında olduğumu, her zaman söylemişimdir. Gel de eleştirme... Belediyelerin nasıl yönetileceği kurumsal anlamda, yasalarla belirlenmiş keyfiyete bırakılmamıştır. Bodrum Belediyesinde keyfiyet bulaşıcı sanırım. Önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u yasaya uygun olmayan atama ve görevlendirme konularında çok eleşt...
 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...

gaziantep escort