Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 28°C
Az Bulutlu

  Osman Gürün; “65 yaşı dolduran herkes bundan faydalanmalı mı?”

  Osman Gürün; “65 yaşı dolduran herkes bundan faydalanmalı mı?”

  Muğla, Hamlegazetesi.com’da 25 Ocak 2020 de yayınlanan habere göre ;

  Muğla genelinde imar uygulamalarından kaynaklı vatandaşların yaşadıkları sorunların çözülmesine yönelik AK Parti heyetinin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’le görüşmesinin ardından, tüm grupların yer aldığı toplantı Menteşe ilçesindeki Altınkalp Restaurant’ta gerçekleştirildi.

  Toplantıya, AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Suat Özcan, Burak Erbay, Süleyman Girgin, İyi Parti Milletvekili Metin Ergun, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz, İyi Parti İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ ve ilçe belediye başkanları katıldı. Bodrum ve Köyceğiz belediye başkanları mazeretleri nedeniyle toplantıda yer almadı.

  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün’ün ev sahipliğini yaptığı toplantıda, AK Parti grubu adına konuşan İl Başkanı Kadem Mete, özellikle kırsalda kalan imar planı olmayan alanlarda vatandaşların ciddi mağduriyetler yaşadığını dile getirdi.

  Mete, toplantıda,Türkiye Cumhuriyeti’nde en çok kaçak yapıya sahip olan Muğla ilimizde birçok vatandaşımız imar barışından yararlansa da; Bu mevcudiyetin dışında, özellikle kırsalda kalan ve imar planlaması olmadığından dolayı zorluk çeken vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi elzemdir.” dedi.

  Mete; “Sahip olduğumuz ilçe belediyelerimizin birçok mahallesi imar planlaması yapılmadığından şehrin gelişmesine olumsuz bir etki etmektedir. Büyükşehir Belediyesinin 13 ilçede eş zamanlı bir imar planlaması yapmasının kendilerine ciddi bir külfet oluşturacağından 1/5000’lik imar planlamalarının onay merci Büyükşehir Belediyesi olması kaydıyla İlçe Belediyelerimizce yapılarak bu sürecin hızlandırılması ve vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi planlanmıştır. Bu planlamaların ivedi şekilde hazırlanarak uygulamaya geçilmesi şehirlerimizin yol, çevre düzenlemesi, sosyokültürel alanlarının tamamlanması ve vatandaşlarımızın arazilerinin sorunlarının çözülmesi noktasında öncü bir hareket olacaktır. diye konuştu.

  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün,  “Ortak sorunlarımızı ve ya ilçelerdeki sorunlarımızı burada belirtirsek, bu sorunlar büyükşehre ait olabilir, merkezi hükümete bağlı olabilir. Bununla ilgili problemlerimizi aktarıp parlamento seviyesinde bakanlıklar seviyesinde milletvekillerimiz ortak hareket edebilir. Muğla hizmet açısından çok daha fazla katma değeri yüksek hizmetler alabiliriz” dedi.

  Başkan Gürün “ Bizler sorunları ortaya koyuyoruz. Çözüm önerileri ile birlikte. Örneğin bunlardan birisini söyleyeyim. Orman yollarının çok fazla olduğu bir ildeyiz. İlimizin yüzde 68’i orman. Kanunla orman yolları için orman bakanlığına yol tahsisleri için her yıl kira vermek durumundayız. Bu kanunla değiştirilebilecek şey. Yüzde 68’i orman olan bir yerde bulunduğumuz için bu bizi fazla etkiliyor” diye konuştu.

  Gürün konuşmasına şöyle devam etti:

  “Kıyılarda atık topla ile ilgili önemli çabalarımız var. Kıyılarımızın ve denizlerimizin kirlenmemesi için tekneler seyir halinde iken 6 teknemiz ile hizmet veriyoruz. Aldığımız atıkları kıyıya bırakıp, tekrar teknelerden atık toplamaya devam ediyoruz. Karacasöğüt’te atık toplama merkezimizin yapımına başladık. Bu yazdan itibaren Gökova Körfezinin iki tarafında Maden İskelesi ve Karacasöğüt’te bulunan tesislere teknelerimiz topladıkları atıkları tesislere bırakabilecek.”

  65 yaş konusunu siyasi polemik yapmadan hep birlikte değerlendirilmesinde fayda olacağını belirten Başkan Gürün “ 65 yaş konusu sosyal devlet açısından tabi ki çok önemli. Her 65 yaş gerçekten ulaşım katkısına ihtiyaç duyacak mali duruma sahip değil.65 yaşta sadece yaş kriteri olduğu için ulaşımda ki arkadaşlarda ücretsiz taşıma sayısı fazla olduğu için haklı olarak serzenişlerde bulunuyor. 65 yaşı dolduran herkes bundan faylanmalı mı? faydalanmamalı önce bunun tartışılması gerekli. Her araca bin lira para ödeniyor. Araçların taşıdığı 65 yaş üstü kişi kadar para verilmeli. Çünkü bu gerçekten çözülmesi gereken bir konu” diye konuştu.

  Toplantı Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve İmar İşleri Daire Başkanı Emin Madran katılımcılara imar barışı, imar planları ve şehir planlaması konularındaki sunumu ile devam etti.

  Haberin Devamı İçin Tıklayınız


  Bodrum Haber